Falzifikátoři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román se odehrává v paranoidním světě tajné mezinárodní organizace. Jeho dezorientovaný hlavní hrdina – Islanďan Sliv – připomíná postavy z románů Jorgeho Luise Borgese, Philipa K. Dicka nebo Johna Le Carrého. V tomto trilleru se úvahy o moci informací, které formují naše představy o světě, spojují s magickou silou slov a literatury, která tento svět může změnit. Falzifikátoři jsou příběhem tajné mezinárodní organizace CFR (Konsorcium pro falzifikaci reality), která falšuje skutečnost, ale jejíž pohnutky nikdo nezná. Jsou příběhem některých z největších podvodů naší doby: Lajky, prvního psa ve vesmíru, který nikdy neexistoval, Kryštofa Kolumba, který Ameriku neobjevil nebo falešných archívů Stasi. Jsou hlavně příběhem Sliva Dartunghuvera, čerstvého absolventa, který se stane zaměstnancem kanceláře environmentálních studií v Reykjavíku. Velmi rychle ale pochopí, že jeho šéf Gunnar pracuje pro tajnou společnost CFR, které islandská firma jen poskytuje krytí. CFR falšuje realitu, doplňuje bílá místa v historii a vytváří mýty. Jaké jsou cíle konsorcia? Pro koho vlastně Sliv pracuje? Je falšování reality jen hrou? Anebo je to zoufalý pokus změnit minulost v zájmu lepší budoucnosti? Antoine Bello (1970) je francouzský spisovatel žijící v New Yorku. Od roku 1996 vydal sbírku povídek a čtyři romány, za které získal několik literárních ocenění. V roce 2009 mu byla za román Průzkumníci, který je pokračováním Falzifikátorů, udělena cena France Culture/Télérama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181199/falzifikatori-181199.jpg 3.646
Série

Sliv Dartunghuver 1.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

Les Falsificateurs, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Falzifikátoři

Přidat komentář
trudoš
29.08.2018

Má to hodně chytrý námět i sympatického hrdinu, přesto jsem se nedokázal do románu naplno ponořit. Velkou část viny na tom má bezdějovost, kdy Antoine Bello jen vyhrocuje další a další testování ústřední postavy, než se konečně dostane k něčemu skutečně podstatnému - v tu chvíli však přijde zatmívačka a pokračování příště. Příběhu tak vlastně chybí konkrétnější zápletka, nepočítám-li schematické zkoumání Konsorcia pro falšování reality, které má na svědomí, že naše vnímání světových událostí je stejně ohebné, jako gumový medvídek. Atraktivní nápad je naneštěstí utopen v moři písmenek, jako by se autor dopředu rozhodl, že skutečnou show rozjede až ve druhém díle.
A ponaučení? Člověk by neměl slepě věřit médiím. Tohle je ovšem natolik obehraná písnička, že už mě vlastně ani nedojímá. Vůbec přitom totiž nebere v potaz fakt, že „stádo“ primárně sleduje to, co sledovat chce. V opačném případě klesne sledovanost a je vymalováno. Proto nashledanou panové Objektivní a Nezávislé zpravodajství.

Majdule
16.03.2017

Z Falzifikátorů je jasně cítit, že se jedná o začátek většího příběhu. Má svojí katarzi, uzavřený oblouk vyprávění, ale přesto je zjevné, že přijde něco víc. A právě očekávání je hlavním znakem Falzifikátorů. Jinak pro mě je svět, do kterého nás autor zavedl, originální a vzrušující. Hlavní hrdina je odzbrojující svou jedinečností, kterou tušíme pod proudem děje i pod sdílenými pocity. Je to zábavné, ale protože druhý díl nesplnil očekávání, nezbývá než kriticky zhodnotit i ten první.
Poctivých 80 % nezávislých na čemkoliv jiném.


TeaPeter
20.06.2016

Téma je to zajímavé, z toho, co se dá vyvolat manipulací s informacemi, až mrazí... Tak až sem dobré. Ale dále... Tohle je jedna z nemnoha knih, kterou jsem nedokázal dočíst. Vzdal jsem to někde zhruba v polovině. Autorův styl mě jednoduše ubíjel a nudil. Pokračování nejspíš číst nebudu, i když jsem si ho už obstaral... (sakra!)

tess.de.veles
04.01.2015

No já nevím...přečetla jsem 100 stránek ... a pak ji zavřela. Nevím, jestli mi něco bude v životě chybět, když jsem nedočetla, ale hádám, že ne....Ale chápu, že některým čtivcům- hlavně asi toho silnějšího pohlaví, se to může líbit....:)

Disease
28.07.2014

Příjemný jakobythriller, který mě bavil od začátku do konce a navzdory "pokračování příště" je pro me uzavřený. Nicméně druhý díl dám také.

Na druhé přečtení už ne taková pecka, ale i tak nadprůměr, původní hodnocení ale nechám.

kusma
23.05.2014

Začátek mě bavil, postupem ale kniha ztrácela šmrnc a místy jsem se i dost nudila... O přečtení pokračování budu přemýšlet...

Thessaloniki
06.05.2014

Originální, čtivé, poučné, inteligentní, velmi výživné. Pro mě jeden z objevů roku 2013.

Hanka_Bohmova
22.04.2014

Toto je "oddychová literatura" přesně dle mého gusta. Svěží, velmi čtivé. Poučné - jsem zaměřením přírodovědec a dějiny/politika mě dost míjejí, při tomhle se možná povzbudím k dalšímu vzdělání (manželovi toho leží v polici dost, po čem bych mohla sáhnout). Jen si nejsem jistá, co vše mám brát za bernou minci. Ano, zprávy už pro mě nikdy nebudou to, co bývaly :o))))

1