Slib - intimní příběh z války

Slib - intimní příběh z války https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248433/bmid_slib-248433.jpg 4 141 46

Aby se dostal aspoň na několik dní z východní fronty, voják wehrmachtu Peter Faber se na dálku ožení s dívkou, již nikdy neviděl a jež se za něj vdá kvůli důchodu válečné vdovy, který by v případě jeho smrti dostávala. Při krátkých líbánkách v Berlíně mezi nimi vznikne silný citový vztah, který jim dává naději a v následujících letech je drží nad vodou, ale v závěrečných měsících války se jim oběma sen o společném životě zhroutí. Příběh zaujme čtenáře nejenom neobvyklou perspektivou (autorka ho vypráví z pohledu těch, kdo druhou světovou válku rozpoutali), ale i líčením chování německých a ruských vojáků na dobytých územích a toho, co je člověk ochoten udělat, aby přežil.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Undertaking , 2014

kaja3190
02.02.2018 5 z 5

Pro mě jedna z nějlepších knih o druhé světové. Byla tam ukázána brutalita vojáků, pocity vojáků na frontě, pocity manželek a matek čekajících na své manžely nebo syny... Po přečtení této knížky jsem pochopila, jak moc je válka zbytečná.

Bigik
03.01.2018 3 z 5

Velmi zajímavý příběh obyčejných Němců v době 2 sv. války. Určitě stojí za přečtení.

Knihomlok2015
28.11.2017 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné, ale asi bych uvítala, kdyby byla Peterova linka přeci jen o něco rozvětvenější.

ritz
17.08.2017 5 z 5

Nečekala bych, že kniha s tímto tématem se mi tak bude líbit, ale opravdu mě zaujala. Přečetla jsem jedním dechem.

Marunik
16.08.2017 5 z 5

Toto byla silná kniha se silným příběhem. Pohled z druhé strany je opravdu mnohdy šokující a prozradí víc, než bychom očekávali. Doporučuji velmi k přečtení milovníkům příběhů z 2. sv. války.

Ttammarra
04.08.2017 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Je v ní dobře znázorněno jak válkou byly zasaženy životy všech lidí postižených válkou (němečtí vojáci x německé obyvatelstvo) z pohledu země, která válku vyvolala. Doporučuji tomu, kdo má rád tematiku 2. světové války.

bábuška
18.07.2017 4 z 5

Autorka, ač irské národnosti, dokázala podle vyprávění další osoby, vytvořit skutečně 'syrový' román, odehrávající se ve čtyřicátých jak v Berlíně, tak na východní frontě. Příběh obyčejných lidí kteří uvěřili propagačním heslům a stali se tak mnozí nedobrovolně figurkami v první linii německé rozpínavosti a jejího velikášství. Popsány jsou všechny krutosti války na obou stranách a nelze se divit napadenému, že po svém vítězství využívá své moci a přináší bolest těm nejobyčejnějším. Proč je lidstvo stále tak nepoučitelné? Je to vlastně velice smutná kniha.

Danago
26.04.2017 5 z 5

Pohled na strasti války ze strany obyčejných Němců , kteří neměli na výběr. Myslím, že v této knize nejde o to , aby nám byli hlavní hrdinové sympatičtí. Sledovala jsem jejich osudy se zájmem. Příběh je skvěle vykreslený, krutý a realistický. Jde o velice ojedinělou knihu, já jsem se s tímto pohledem na válku ještě nesetkala. Rozhodně za přečtení stála .

vivalamuff
30.03.2017 3 z 5

Určitě zajímavá kniha. Na můj vkus poněkud odbytý děj. Spousta přímé řeči to pak nezachrání. Mnohem větší problém jsem měla s hlavními hrdiny. Ani jeden mi nepřirostl k srdci. V podstatě mi bylo jedno, jak to s nimi dopadne. Dočetla jsem pouze z toho důvodu, že nemám ve zvyku odkládat knihu uprostřed příběhu. Ale abych nebyla jen kritická... nacházejí se momenty, které jsou dobře popsané a dokonce silně uvěřitelné. Nejvíce mě pobavil (ironicky řečeno) rozhovor, v němž si Němci stěžovali na nedostatek jídla i dalších věcí, aniž by se skutečně zamysleli nad tím, kdo válku zavinil.
Dávám velké plus za krásnou obálku. Ta mě hodně nalákala...

JaKa1974
27.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha, krásně se čte, je psána hodně přímou řečí, proto se čte lehce. Je ale smutná. Člověk současné společnosti si po jejím přečtení dovede lépe představit, jaké hrůzy museli zažít lidé v době války. Doporučuji její přečtení.

Smiragl
11.11.2016 3 z 5

Taková rychlovka, celou dobu jsem vpodstatě čekala, jestli budou spolu nebo ne... ale je fakt, že válka z perspektivy Němců byla také zajímavá zkušenost, líbilo se mi, že zážitky z fronty byly prolínány životem civilistů v Berlíně.

dee95
20.10.2016 4 z 5

Ze začátku nuda a celkem nic moc. Ale musím uznat, že ke konci mě to fakt dostalo. Vystižení atmosféry mezi vojáky bylo tak podrobné, že jsem měla pocit jako kdybych tam byla s nimi - chudák kůň. A ten konec - no páni...
Kniha má svoje mouchy a není to bůh ví jaké veledílo, ale účel splnila. Klidně bych po ní sáhla znovu

rajen
03.08.2016 1 z 5

Tak podle anotace to vypadalo tak zajímavě, ale nakonec to bylo nemilé překvapení. Vůbec se mi nelíbilo, jak byla kniha napsaná, jakoby autorka nebyla schopná dát dohromady pořádné souvětí. Celá kniha je v podstatě napsaná jen přímou řečí, autorka se s nějakým popisem čehokoli vůbec nezdržuje. Ne že bych potřebovala znát vzorek tapet v pokoji, ale tohle bylo prostě až příliš, vůbec to nevtáhlo do děje, působilo to strašně povrchně, nedokázala jsem si děj představovat, navíc vše probíhá tak rychle... Stejně přistupovala i k postavám, moc se o nich nedozvíte, nevytvoříte si k nim pouto, nepoznáte je. A pak tam vždycky vprskne nějaký hrůzostrašný detail z války, který je tam jak pěst na oko. Zřejmě se tím autorka snažila dodat románu na "síle". Ale na mě to mělo teda naprosto opačný dojem. No a ten konec, to už je fakt no comment. Pro mě ztráta času a ta jedna hvězdička je jen za docela pěknou obálku.

Liduka
09.06.2016 4 z 5

Hrozná kniha - tedy svým obsahem. Byla v podstatě rozdělena na tři části. Nejprve jste se seznámili s oběma hlavními hrdiny, pak následovala část věnovaná spíše válce - tudíž Peterovi a nakonec část věnovaná spíše Katharině. Tu poslední část jsem musela docela rozdýchávat - hlavně to s Johannesem a to co se stalo Katharině. "Nejlepší" byl ovšem Katharinin otec, který bral všechno se stoickým klidem a dokázal měnit barvu jako chameleon.

Licie84
27.02.2016 5 z 5

Kniha se mi četla velice dobře. Bylo zajímavé číst o válce z pohledu němců.. Hodně jsem o tom pak ještě přemýšlela. A konec mě dost překvapil..

Vladísek
10.02.2016 4 z 5

Kniha nebyla špatná. Jedno se jí upřít nedá, četla se opravdu rychle. Nemohu říci, že by mi nějaká z postav byla vyloženě sympatická. V knize je popsáno chování zfanatizovaných Němců i chování Rusů, zvěrstva války...

LenZa28
21.11.2015

Prvních pár stran jsem byla nadšená, hlavní postavy vtipné, příběh mi přišel dobrý nápad.. Cca 50.strana jsem znechucená knihu odložila, za hlavní postavy mě hanba fackovala, ale pořád jsem si říkala, je to z války, těžká doba atd. - po dvou dnech jsem teda z úcty autorky knihu zase otevřela a po 70.straně odkládám a nechci vidět. Námět asi dobrý, ale pro mě je to román plný hyenizmu. Jako člověku je mi zle.

Anne Leyyd
15.11.2015 4 z 5

Jak tuto knihu zhodnotit? PROBLEMATICKY.

Na začátku jsem byla v šoku a zděšeně opakovala: Cože? Cože? Cooo?

Vyděsila mě rychlost, s jakou se autorka do děje opřela, že jsem se ani nedovedla zorientovat. To, jak jedna nepatrná věc určovala druhou a než jsem se stačila rozkoukat, byli jsme úplně jinde. Pak se to nějak uklidnilo a já si začala na tento zvláštní styl psaní zvykat. Příběh byl zajímavý, a ačkoliv jsem byla hrůzou bez sebe z chování německých vojáků stejně jako německých občanů, nějak jsem s hlavními hrdiny jakžtakž soucítila. Nicméně jak už psali další čtenáři - NEDOVEDLA JSEM SI K HRDINŮM VYTVOŘIT ŽÁDNÉ SILNĚJŠÍ POUTO, což je naprosto DIAMETRÁLNÍ ROZDÍL OPROTI MĚDĚNÉMU JEZDCI!!!

Čekala jsem na konec a opravdu byla zvědavá (a zděšená již dopředu), jak to asi dopadne. No - připravovala jsem se na VŠECHNO, jen ne to, jak to nakonec skončilo. A jak jsem JEDNÉ URČITÉ POSTAVĚ držela celou dobu pěsti, tak za tu poslední kapitolu jsem měla chuť udělat jedině 2 věci: a) OPAKOVANĚ mu vrážet jednu facku za druhou a za b) uštědřit mu bezpočet kopanců do holeně. Když už nic, tak mohl, PRO VŠECHNO NA SVĚTĚ, projevit aspoň více soucitu a pochopení!!!

NEPOCHOPÍM DO KONCE ŽIVOTA. Zmetek zmetkovská!!! AGR!!!

Každopádně kniha stojí za přečtení, ubíhá rychle a pohled na válku ze strany Němců je rozhodně zajímavý a vskutku nečekaný, hrozný a děsný, ale již patří k historii... Ale stejně. Je to děsivé i dnes.

Terez.a
28.09.2015 3 z 5

Já válečnou tématiku nevyhledávám, ale na tuhle knihu jsem náhodou narazila v knihovně a líbila se mi. Kniha je založená na dialogu a děj rychle plyne. Je tam láska, ztráta i napětí a boj. Navíc má kniha nečekaný konec.

simonabr
23.07.2015 3 z 5

Upřímně řečeno čekala jsem mnohem víc, anotace vypadala moc zajímavě, ale příběh byl plytký a povrchní, žádná z postav (většina bez charakteru) mi k srdci nepřirostla a bylo mi vcelku jedno, jak to s nimi vlastně dopadne. Pár silných míst se našlo, ale bylo jich poskromnu a nejhorší byly nechutné kapitoly z fronty.

druhá světová válka (1939–1945) láska milostné romány irská literatura milostné vztahy válečné romány

Autorovy knížky

2015  75%Slib - intimní příběh z války