Skleněná cela

Do prostředí jižanské věznice ve Státech nás zavádí hlavní hrdina, který je neprávem zatčen a odsouzen na šest let. Ve věznici panuje brutální násilí. Po vypršení trestu se sympatický hrdina ocitá na svobodě s pocitem, že společnost mu dluží šest let života a stává se bestiálním vrahem. V této knize předchází trest zločinu a zločin je pak jen přímým důsledkem trestu. Skleněná cela je autorčiným osmým románem. Brzo po jeho vzniku odborníci poznali, že nejde – v rozměrech století – o nic menšího než o protimluv k Dostojevského Zločinu a trestu, pojednaný ovšem stylistickými prostředky naší doby – od všudypřítomné nejistoty a strachu, až po brutální sondy do duše takzvaných počestných lidí. Je to Dostojevský naruby: trest předchází zločinu, zločin je přímým následkem trestu, a ne naopak. Líčení jižanské věznice ve Státech a portréty jejích chovanců nás připraví o poslední iluze, pokud jsme ještě nějaké měli, o systému, lidech, a dokonce hrdinovi samém. Přesto však několikanásobný vrah Phil Carter s ovázanými palci a zrohovatělou hranou ruky (bude ji potřebovat ke svým smrtelným úderům), si získá čtenářovy sympatie. Právě tohle nás nad knihami Patricie Highsmithové překvapuje nejvíc: naše vlastní reakce. Věnování knhy zní: „Mému drahému kocourkovi PAVOUČKOVI, narozenému na Palisadách u New Yorku, nyní pobývajícímu v Positanu, který se mnou sdílel mou celu po většinu těchto stránek.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23009/sklenena-cela-23009.jpg 3.713
Literatura světová, Horory
Vydáno · Paralela 50

The Glass Cell · 1964

Kniha Skleněná cela

hanča34
15.03.2016

Moje první kniha od této autorky a hned jsem byla mile překvapena. Nebyla jsem překvapena, že právě ona napsala Talentovaný pan Ripley (film patří k mým oblíbeným). Její věcný, téměř novinářský styl psaní mě velmi vyhovuje. Ráda bych si přečetla další knihy.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Patricia Highsmith
americká, 1921 - 1995