Skeptický ekolog

Skeptický ekolog https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85039/skepticky-ekolog-85039.gif 5 26 5

Jaký je skutečný stav světa? Autor důkladně konfrontuje hlavní témata ekologických aktivistů se všeobecně přijímanými statistickými zdroji. Hlavní síla knihy spočívá v ohromném počtu pečlivě dokumentovaných příkladů a v na první pohled objektivní interpretaci všech údajů. Dalším sympatickým rysem je důraz na pozitivní přístup: čemu a jak lze zabránit, kolik by to stálo a zda by se za tyto peníze nedalo pořídit něco, co bude mít pro kvalitu života na Zemi větší přínos. (jaký je skutečný stav světa?)... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Příroda, zvířata

Vydáno: , Dokořán , Liberální institut
Originální název:

Verdens sande tilstand Skeptical environmentalist , 2004


více info...

Komentáře (5)


Jane23
Jane23
18.08.2020 5 z 5

Ke knize jsem se po dlouhých letech vrátila a je vidět, že je stále aktuální, i když mnohá témata jsou z dnenšího úhlu pohledu již neaktuální. Kniha spíš byla ve své době důležitým fenoménem, který ukazoval, že musíme číst víc než jen časopisy na jendo použití. Dnes tady podobnou práci odvádí nakl. Melvil Publishing, good job :)

LuckyVagabond
LuckyVagabond
21.12.2018 4 z 5

Kniha donutí o světě přemýšlet trochu jinak. Přestanete vidět všechno kolem sebe tak apokalypticky.

Nesouhlasím se všemi interpretacemi a závěry autora. Sám jsem docela ekouš v tom smyslu že třídím, nekonzumuji a nepoužívám živočišné výrobky, stavím domky z přírodních materiálů (slaměná, konopná, lněná izolace, hliněné omítky, dřevo), snažím se nakupovat v bezobalových obchodech atd. Takže nepoužívám argumenty v knize jako výmluvu proč ekologické problémy totálně izolovat ze své reality. Ale když se člověk přenese přes své zažité pravdy, může kniha přinejmenším nabídnout vyváženější pohled na svět a jeho ekologickou zkázu.

Podobná kniha, kterou bych doporučil je "Faktomluva". Sice není tak ekologicky orientovaná, ale podobně donutí přehodnotit zajeté pravdy, které máme o světě a jeho úpadku. Taky se četla mnohem lépe.


palocx
palocx
01.08.2018 5 z 5

Jedinečná kniha od skutečného ekologa a přitom od bývalého člena greenpeace!
Jako jeden z ojedinělých autorů má odvahu se kriticky či se selským rozumem zamyslet nad skutečnými přínosy zelených opatření a jejich náklady. Vyvrací v této knize také mnoho polopravd a mýtů!
Ale Bjorn Lomborg zdaleka jen nekritizuje často až zcela zvrhlá pseudo green opatření.

Obvykle navrhuje mnohem efektivnější a smysluplnější řešeni, která se ale asi moc nelíbí zelené průmyslové lobby! :-(
Nepřijde vám hodně zvláštní, že nikdo z Greenpeace nemá odvahu s nim jít do živé debaty do TV. On má totiž své argumenty z 99,8% jediněčně podložené což se militantním náboženským zeleným tmářům opravdu nelibí a není se čemu divit.

Lucije
Lucije
10.02.2013 3 z 5

Některé problémy životního prostředí pěkně osvětlil a uvedl na pravou míru.
Avšak poté, co jsem si našla články, ze kterých vycházel, tak jsem se přesvědčila, že také šikovně dokáže mystifikovat a uvádět zavádějící argumenty.
Sice autor má v určité problematice přehled a rozumí jí, avšak vytrvale strká čumes do věcí, kterým nerozumí a dělá chytrého.
"Ševče, drže se svého kopyta!"

CruSoe_028
CruSoe_028
19.11.2012 4 z 5

Autor této knihy ukázal správnou cestu. Název knihy je pravděpodobně špatně přeložen. Vhodnější název by byl: "Přemýšlivý ekolog".

Štítky knihy

ekologie životní prostředí

Autorovy další knížky

Bjørn Lomborg
dánská, 1965
2006  92%Skeptický ekolog
2021  76%Falešný poplach
2008  74%Zchlaďte hlavy!

Kniha Skeptický ekolog je v

Právě čtených2x
Přečtených33x
Doporučených4x
Knihotéce13x
Chystám se číst37x
Chci si koupit14x
dalších seznamech2x