Skautské století: Dobrodružný příběh 100 let českého skautingu

Skautské století: Dobrodružný příběh 100 let českého skautingu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109452/bmid_skautske-stoleti-mE4-109452.jpg 5 17 4

Kniha Skautské století vás v jedenácti kapitolách provede sto lety skautingu v českých zemích od jeho počátků v roce 1911 až po léto 2011. Dočtete se o jeho vzniku, dobách rozmachu a úspěších i o zákazech, kterým byl skauting vystaven za nacismu a komunismu. Díky unikátním fotografiím budete moci zažít atmosféru významných akcí a událostí. Dozvíte se, jak došlo k tomu, že skauti uspořádali první dětský tábor v Čechách, proč vymysleli podsadu a rozšířili hry nebo táboření jako způsob trávení volného času. Z dalšího úhlu pohledu vám skautskou historii přiblíží dobové deníkové záznamy, reportáže a povídky. V portrétech významných skautů se představí třicítka osobností, které junáctví u nás velkou měrou spoluutvářely. A sto zajímavostí ve formě kaleidoskopu připomene, co z dějin zůstalo zapomenuto, a nemělo by. Autoři knihy Roman Šantora, Václav Nosek, Slavomil Janov a Václav Dostál jsou aktivními členy Junáka – svazu skautů a skautek ČR, který je u nás s 45 000 členy největší organizací pro výchovu dětí a mladých lidí ve volném čase.... celý text

Přidat komentář

Lenka4
22.12.2019 5 z 5

Autorům bych udělila bobříka za psaní kronik. Stručné, avšak obsažné pojednání historie hnutí, různých událostí, medailonky významných osobností, nápadité grafické zpracování, množství fotografií. Kniha určitě zaujme a poučí i čtenáře, jehož jediným setkáním se skautingem byla v mládí četba foglarovek.

Kloky
21.12.2014 5 z 5

Kniha je jedinečná. Jedinečná obsahem, tím, že se do ní vešlo celé skautské století a čtenář nemusí sahat po několika knihách, stačí mu jen tato. Jedinečná kvůli své přehlednosti a srozumitelnosti. Jedinečná díky fotografiím a obrázkům, ke kterým by se většina z nás nikdy nedostala. Jedinečná, protože obsahuje povídky, které většina z nás nezná a bez Století by na ně nenarazila. Jedinečná v tom, že jmenuje osoby, které za skauting bojovali. Jedinečná, protože nám připomíná, proč máme být na skautig hrdí. Jedinečná v tom, že na ní spolupracovalo přes 200 skautů a skautek, kteří společně vytvořili toto úžasné dílo.


Lodja
26.03.2014 4 z 5

Musím říct, že se povedla. Sice nevím, jestli by širokou veřejnost, která jména Svojsík nebo Baden-Powell v životě neslyšela, mohla tato knížka zaujmout, ale já jakožto hrdý skaut dávám palec nahoru. Je zde tak akorát obrázků, akorát textu a navíc se v ní jde normálně vyznat (dokonce musím říct, že graficky se mi vážně líbí), takže když mě například zajímá druhá světová válka, nemusím to hledat půl dne podle rejstříku. Povedeno jako vzhledově tak i obsahově.
Navíc musím říct, že tahle knížka mě ještě utužila v přesvědčení, že skauti nejsou jenom nějací blbečci v maskáčích, co sbírají v lese odpadky a převádí stařenky přes přechod, ale že to je organizace, která měla, má a bude mít smysl. A nejen smysl, ale taky hrdiny a příběh, který je poutavější, zajímavější a dobrodružnější než kdejaká superhrdinská komiksová veledíla. Říkám to často a ráda a řeknu to tedy i teď - jsem na skauting opravdu pyšná.

Adik152
13.05.2012 5 z 5

Slyšela jsem že je tato kniha super, ale ještě jsem ji nečetla :)

Štítky knihy

skauting Junák (skautská organizace) jubilejní publikace

Autoři knihy

Roman Šantora
česká, 1973
Václav Nosek
česká, 1943 - 2019
Václav Dostál
česká, 1990

Kniha Skautské století: Dobrodružný příběh 100 let českého skautingu je v

Přečtených18x
Doporučených2x
Knihotéce16x
Chystám se číst9x
Chci si koupit4x