Skalní hnízdo

Skalní hnízdo https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229753/skalni-hnizdo-ksy-229753.jpg 4 2 1

Turlogh
18.10.2018 4 z 5

Další z povedených románů pro mládež známého autora dobrodružných příběhů, pana Jana Karla Čemuse. Děj knihy je zpočátku takový pomalejší a rozvláčnější, kamarádi Venda a Mirek se odloučí, když tatínek od Vendy dostane od své firmy zaměstnání v malém městečku Hradsko, nedaleko Trutnova. Vendova rodina se ještě měsíc před začátkem prázdnin odstěhuje z Prahy na nové působiště. Nicméně Mirkova rodina se stěhuje na samém začátku prázdnin tamtéž. Hoši tam objeví krásné místo ve skalách. Místní hoši zaujmou k Mirkovi a Vendovi spíše odmítavý postoj, nicméně k chlapcům se přidá ještě třetí člen jejich pozdějšího spolku Standa. Chlapci v pískovcových skalách objeví jeskyni a vybudují si tam pohodlný úkryt. Pak si i nadále zvelebují i okolí svého skalního hnízda. Brzy se seznámí s dvacetiletým lesníkem Milošem, který přistoupí do jejich spolku. Poté se děj knihy mohutně rozproudí, když se v okolí objeví tři nebezpeční pytláci neštítící se ničeho. Je jimi ze zálohy těžce postřelen i mladý lesák Miloš. Hoši ho dopraví ze skal do města k lékaři a zachrání mu život. Pak vstupují na cestu pomsty. Přes velké nebezpečí za pomoci četníků a některých místních hochů, konkrétně Pepka a Vojty, kteří se k nim přidají, nakonec nad pytláky zvítězí. Peckou je rovněž píseň hochů ze skalního hnízda i s notami a také přidaný plán skal. Zpočátku jsem zvažoval tři hvězdy hodnocení, ale závěr byl natolik dobrodružný a vydařený, že dávám čtyři. A doporučuji. Howgh.

Jan Karel Čemus
česká, 1895 - 1969