Sirotek z Highbury

Sirotek z Highbury https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193161/bmid_sirotek-z-highbury-FJF-193161.jpg 3 18 7

Jane Fairfaxová poznala už jako malé dítě, že se bude muset spoléhat především sama na sebe. Otec jí zahynul na bojišti, matka podlehla těžké nemoci a starý dědeček, vikář z Higbury, který se jí po smrti rodičů ujal, zemřel zakrátko také. Jeho manželka, starší dcera i osiřelá vnučka se tak ze dne na den ocitají takřka bez prostředků ve světě, který je zatížený povrchními konvencemi a ženám příliš nepřeje. Malá Jane je roztomilé a nesmírně bystré dítě, ale skromné poměry její babičky a tety jí berou veškeré naděje na nějaké lepší vzdělání. Dívčiných schopností, které u jejích vrstevníků vyvolávají většinou posměch nebo odsudek, si naštěstí všimnou lidé, kteří jí dokážou pomoci. Nakonec z ní vyroste krásná a vzdělaná dívka toužící po lásce, ale pro své okolí stále zůstává tak trochu jiná a záhadná. Román volně navazuje na jedno z nejuznávanějších děl Jane Austenové Emma, ve kterém se Jane objevuje jako druhá hlavní hrdinka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Baronet

Jane Fairfax , 1990

espesita
13.04.2021 3 z 5

Ne, že by knížka byla špatná, to ne, jen trochu nezáživná. Rozhodně to není pokračování Emmy, děj se odehrává souběžně, jen z jiného pohledu. Čekala jsem něco jiného, možná trochu víc romantiky, rozhodně jsem si počátek vztahu Jane a Franka představovala jinak.

Renushka
12.01.2020 3 z 5

Dalo se to číst, ale protože se kniha prezentuje jako pokračování Emmy, byla jsem dost zklamaná. Prostě tomu chybí vtip a ironie Jane Austenové. Navíc bych to ani nenazvala volným pokračováním, protože velká část Emmě předchází.

lucille48
03.03.2017 3 z 5

Samozřejmě že to není stejné jako od Austenové. Ale je to milá knížka, dá se přečíst.

Luciska13
10.09.2016

Vůbec nevím, kolik hvězdiček by si kniha zasloužila. Kdyby autorka knihu nenazvala jako 'pokračování románu Emma' a hrdinům dala jiná jména, asi bych dala plný počet. Ale jelikož jsem velikým fanouškem Emmy, trochu mě zklamal autorčin názor na ni. Vlastně z ní udělala tu špatnou. Ano, i tak se dá na ni koukat, ale pro mě to byl šok. Krom toho a té pasáže, kdy byla svatba, která byla opravdu hodně přitažená za vlasy, se mi příběh moc líbil.

bookcase
14.08.2014 4 z 5

Dobře napsané, čtivé..akorát bych neřekla, že se jedná o volné pokračování, děj Emmě předchází.

miriama
27.07.2014 4 z 5

Souhlasím s předchozím hodnocením. Autorka zachovává styl Jane Austenové. Kniha se čte příjemně.

MiaVanAcid
16.05.2014 3 z 5

Mnohem lepší zpracování,než předchozí Schovanka Eliza, autorka se naštěstí musela pohybovat v kolejích zadaných Austenovou, což se příznivě projevilo na celém příběhu.

anglická literatura Jane Austen

Joan Aiken