Šílenství vládců

Šílenství vládců https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65512/silenstvi-vladcu-65512.jpg 3 8 2

Historie zná nesčetně případů, kdy vládli císařstvím, královstvím, svým zemím i světu - a byli duševně nemocní. Autor vylíčil z tohoto hlediska dějiny od starověku přes středověk a novověk až po dvacáté století, kdy se ke slovu dostali šílenci formátu Hitlera, Stalina, ale také například rumunského diktátora Ceausesca.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Práh
Originální název:

The Madness of Kings


více info...

Přidat komentář

minek
17.01.2018 4 z 5

Doela čtivá kniha, ukazující jak nemoci (a nejen duševní) vládců zasahovaly do běhu dějin zemí a národů.
Uvítal bych ale širší a obsáhlejší pojednání o posledních zmiňovaných diktátorech (Hitlerovi, Stalinovi, Mussolinim....) i když o nich existuje faktografické literatury dost, ale v takto pojatém výběru své místo určitě mají.

Lady Dracula
09.11.2013 3 z 5

Tato kniha, ač pokaždé jiný autor, jakoby z pera vypadla dílům V. Lišky. Nevím, zda to je způsobeno překladatelem či nakladatelstvím (nechtělo se mi to hledat, tak omluvte mou neznalost, i když neomlouvá), ale stejný styl zpracování dané problematiky mi přijde min. zvláštní. Ale možná se mi to jen zdá ;)
Zároveň, nechci zpochybňovat autorovi vědomosti, pouze mi přišlo, že se mohl více vyhnout jakési senzačnosti, která na mne občas, mezi řádky, vykoukla. Též se mi zdálo, že ani nešel příliš do hloubky (pro někoho do ní mohl jít naopak až moc), dílo sice budí dojem, že autor, vycházející ze spousty vědeckých prací, má o dané problematice přehled, ale přišlo mi, že spíše klouže po povrchu, sem tam naznačí silnější myšlenku. A občas by si mohl uvědomit, že "šílenství" a poruchy osobnosti se nerovnají automaticky bipolární (maniodepresivní) porucha či encefalitida, deprese nebo schizofrenie.
Nicméně, abych jen nekritizovala. Je chválihodné, že autor zvolil i méně známé panovníky a jeho vlastní závěry úplně k zahození nejsou (pomineme-li tedy fakt, který jsem již zmiňovala a to ten, že existuje více poruch osobnosti).
Každopádně cíl, který si autor stanovil a to, poukázat na vliv chorobné mysli v čele státu \ říše na vývoj společnosti a běh historických událostí, se mu, byť v menší míře, povedlo.