Mezi touhou léta a chladem zimy

Mezi touhou léta a chladem zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126353/bmid_severske-mysterium-mezi-touhou-leta-pLh-126353.jpg 3 73 26

Severské mysterium série

Jarnebring & Johansson série

4. díl

Stockholm, listopadový páteční večer. Americký novinář John Krassner spadl z patnáctého patra studentské koleje. Jednalo se o sebevraždu, nebo jej někdo shodil? Pro spěšně přivolanou policii je věc jasná: muž se dobrovolně rozloučil se životem, navíc zanechal nanejvýš poetický vzkaz na rozloučenou – prožil prý svůj život mezi touhou léta a chladem zimy. Je to sice poněkud tajemné sdělení, nicméně případ se zdá být jednoznačný a záležitost je odložena. Jeden z nejvyšších policejních úředníků, kriminální ředitel Lars M. Johansson, však oficiálnímu závěru vyšetřování nevěří. Na té historce mu něco nesedí, zdá se až příliš jednoznačná. Když je pak v podpatku Krassnerovy boty nalezen ještě lístek s tajnou soukromou Johanssonovou adresou a poznámkou „nejčestnějšímu policistovi“, rozhodne se Johansson záležitost prošetřit, třebaže v průběhu svého vyšetřování si bude několikrát přát, aby se rozhodl jinak…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Mellan sommarens längtan och vinterns köld , 2002

evelinaevelina
26.05.2013 4 z 5

Kniha je jakési pohrávání si se špionážním románem smíchaným s kriminálním příběhem. Ovšem většinou zcela nešťastně posuzována v kontextu se současnou severskou krimi. Parsson se spíše jako Stieg Larsson pokouší vyobrazit sociální prostředí, politickou náladu a aspekty a praktiky Policie, Bezpečnostní služby a dalších podobných institucí ve Švédsku. Nikoli v současném Švédsku, proto se mu nedaří "cizozemského" čtenáře asi tak zaujmout a vtáhnout do děje jako S.L.
V této knize si vzal navíc velké sousto, vraždu O. Palmeho. Spíše než její vyšetřování sleduje politický a sociální vývoj ve Švédsku, který k tomuto atentátu mohl vést. Protože sám se v kriminalistických kruzích pohyboval, jeho kniha vyznívá docela hodnověrně.
Ovšem musíte být skutečně obeznámeni s tím, jaký typ knihy jdete číst (a rozhodnout se tedy zda je tento žánr váš šálek čaje), abyste si z četby odnesli jakýkoliv z těch lepších pocitů nebo dokonce určité podněty - jinak četbu šestisetstránkové knihy skutečně nejspíš vzdáte po první padesátce :-)

Evazita
18.04.2013 odpad!

Absolutně sdílím názor od "makke". Musela jsem se hoooodně nutit, abych ji dočetla do konce.

Edana
16.04.2013 3 z 5

Sice jsem kromě téhle knihy četla ze severu jenom Larssenovo Milénium...ale Švédi z těchto děl zatím nevycházejí zrovna s lichotivým obrázkem (vesměs jsou prezentováni jako strašní dobytci, akorát sem tam se najde nějak "zářivý hrdina" :-)
Ale hlavně k "Touze léta" - rozhodně není tak špatná, jak by se mohlo zdát z hodnocení tady na Databázi....ale taky není tak dobrá jak se snaží tvrdit přebal knihy. Není to typický příběh, kde geniální detektiv všechno vyřeší, odhalí a viníci jsou potrestáni. Spíš je to hodně netypický příběh (a taky trošičku netypicky napsaný). Pro českého čtenáře neznalého kontextu může být problematické, že některé postavy zůstávají bezejmenné - naopak většina Švédů si Olofa Palmeho identifikuje asi okamžitě. Ale i tak si myslím, že ten, kdo má rád konspirační teorie a má smysl pro opravdu svérázný suchý humor, může této knize směle dát šanci :-)

kalache
09.03.2013 3 z 5

Nečetl jsem bez přerušení a nebyl jsem napnut.....jenom takové lehké mrazení v zádech,že to není jenom fikce....

makke
17.09.2012 2 z 5

Vzadu na přebalu knihy je uveden komentář :"Brilantní, vtipné, nervy drásající."... upřímně by mě zajímalo, jak k němu jeho autorka došla. Ani brilantní, už vůbec ne vtipné a nervy drásá jen nekonečně obšírný text. Těžko stravitelná kniha, i když ve své podstatě asi ne úplně špatná, jen kdyby byla o polovinu kratší. Nevadí mi dlouhé knihy, když má kniha spád a příběh ducha, tak přivítávám každou stranu navíc, ale u této knihy jsem se vyloženě trápila a každá další strana byla mor. Po všech strastech jsem čekala alespoň strhující závěr, ale ani ten se nekonal :O(

dalimoni
05.08.2012 3 z 5

Docela rozsáhlá kniha, která byla místy velmi čtivá a měla grády, místy ale slabší místa a celkový dojem je takový průměrný. Vzhledem k tomu, že v současné době je vydáváno mnoho knih ze severu Evropy, jí hodnotím spíše průměrně. Četl jsem už mnohem lepší kousky. Kdo má rád politicko-policejní thriller, tajné služby atd., tak si přijde na své, ale osobně jsem čekal trošku více.