Setkání: 13 německých próz z českých zemí

Setkání: 13 německých próz z českých zemí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149973/setkani-13-nemeckych-proz-z-ceskych-zemi-149973.peg 4 3 1

Německá próza vznikající v českých zemích od novoromantiky až po "novou věcnost" , od počínající německé moderny na přelomu století až po 20. a 30. léta, kdy se její charakter znovu mění. 13 různých německých autorů krátkých próz ( Oskar Baum, Karl Brand, Paul Kornfeld, Paul Leppin, Fritz Mauthner, Leo Perutz, Hugo Salus, Peregrinus Tyss, Hermann Ungar, MelchiorVischer, Ernst Weiss, Oskar Wiener, Ludwig Winder)... celý text

wimpzk
24.12.2023 5 z 5

Tato antologie povídek našich rodáků německého jazyka, jež vyšla v polovině 90. let 20. století, mě ke čtení lákala již delší dobu. Dokonce jsem dvakrát začal tuto knihu číst, ale nikdy jsem se nedostal dále než přes 2-3 povídky. Až nyní nazrál čas a knížka si mě sama přitáhla a nepustila...Čtení radostné (tolik originálních a podnětných textů) i poněkud smutné (od některých autorů zde celkově v překladu vyšlo buď velice málo - Leppin, Baum, Winder aj., a nebo vůbec nic - Wiener, Kornfeld, Brand).Ale nejsmutnější je fakt, že na tyto autory již neměl po r. 1945 kdo navázat. Snad s jedinou výjimkou (Lenka Reinerová).
Osudy autorů textů této knihy byly rozličné a mnohdy tragické. Pojďme si těmito povídkami připomenout autory, kteří byli našimi sousedy, milovali tuto zem a navždy ji ztratili. A my ztratili je.

Autoři knihy

Oskar Baum