Sešit z Marienbadu

Sešit z Marienbadu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508063/mid_sesit-z-marienbadu-yUl-508063.jpg 5 1 1

Žánrově rozmanitý a komponovaný opus Sešit z Marienbadu sestává z básní, deníkových záznamů a různorodých textů, jež Vladimír Binar neměl v době jejich vzniku příležitost vydat, jako jsou překlady, posudky, eseje, přednášky, záznamy tahitských mýtů atd. Spis obsahuje také vybrané přijaté dopisy. Čtenář drží v rukách knihu, která vznikala téměř půl století, od konce šedesátých let do roku 2016. Prolínají se v ní dějiny, dobový kontext, politická situace, rodinný a milostný život, geneze básní a knih, způsob práce, obživa, vztahy s lidmi, stavba domu, verše, překlady, cestování... Přes zdánlivou roztříštěnost však texty vytvářejí sourodý celek, ukazují, jak jsou život a dílo propojeny. Edičně svazek připravila Binarova dcera Moe.... celý text

los
29.06.2023 5 z 5

velký dík Moe Binarové, že vydala obsáhlou literární pozůstalost svého otce, 500 stran básní, snů, esejů, deníkových zápisků 1968-1983, poznámek k Baudelairovi, Demlovi, Nerudovi..., nádherný tahitský cyklus... prostě Binarovo okouzlené básnické vidění a prožívání světa..., s trochou nostalgie jsem nad knihou (která se mi nyní jen ježí barevnými lepítky) zavzpomínal na poslední společné sezení dole ve sklepě U Rudolfina

* 1969: člověk je tolikrát člověkem, kolikrát přežije svou smrt
* 1970: poezie - to znamená pojmenovávat v sobě úžas nad věcmi tohoto světa
* 1971: imaginace je nejvědečtější schopností, protože jedině ona chápe univerzální analogii, nebo to, čemu mystické náboženství říká souvztažnosti
...
...