Příběh draků

V království Gored žijí lidé s draky v míru už čtyřicet let, vzájemná nedůvěra však přetrvává. Draci jsou schopni brát na sebe lidskou podobu, ale přestože mají neobyčejně pronikavý rozum, lidské emoce jim zůstávají záhadou. Dívka Serafína, nadaná hudebnice, nechová důvěru ani k jedné z obou stran. Když je zavražděn příslušník královské rodiny a podezření padá na draky, v ohrožení se ocitá i její vlastní tajemství, které by ji mohlo stát život… Existuje hodně knih o dracích. Debut spisovatelky Rachel Hartmanové nad nimi ale vyniká. Trnitá cesta Serafíny za poznáním a přijetím sebe sama se vám vryje pod kůži....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/170187/pribeh-draku-UjX-170187.jpg 3.9402

Serafína (R. Hartmanová) (1.)

Seraphina (2012)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

Misa25

Příběh se četl jedním dechem, draky mám ráda a do příběhu jsem se krásně ponořila a vynořila se na jeho konci a hned přešla na další díl :)

zazvorka

Líbila se mi, těším se na druhý díl.

RyonMathrin

Zvláštní, krásná, neotřelá, zajímavá. Líbí se mi pojetí střetu kultur draků a lidí a to, že se vzájemným soužitím obě rasy navzájem obohacují.
Prvních několik desítek stránek jsem byl trochu rozpačitý. Začalo to zajímavě, ale motiv různých postav v Serafínině hlavě mi trochu kazil dojem. Až když některé věci zapadly do sebe, začal jsem to chápat a začalo se mi to líbit. Ke konci už jsem nemohl přestat číst.
Je znát, že knihu psala žena, která je navíc nadšená do hudby. Mě to rozhodně sedlo. Hlavní postava není superhrdinka, dělá plno přehmatů, za které se potom ve své mysli pokárá, ale přitom je (a možná i díky tomu) sympatická a díky svému „rodokmenu“ výjimečná. Ukrývá tajemství i svou lásku, protože by se tím mohla vystavit smrtelnému nebezpečí. Dvorské intriky byly podle mne dobře zpracované, vzhledem k množství postav a k tomu, že je to autorčina prvotina.
Je zde několik nádherných nápadů co se týče draků. (Pozor, spoiler! : Přeměny v člověka, dračí myšlení, to, že je jejich krev stříbrná… atd.) Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale za toto zpracování a originalitu dávám 4*.
Romantická linka, která je naznačena od prvního setkání s jednou postavou, se postupně táhne celou knihou a je jedním z finálních motivů. Dává tomu příjemný nádech, nevím, jestli jsem už vyměkl, ale vůbec to nebylo špatné.
Těším se na pokračování.

Fortuna

Komentář píši cca po třech letech od přečtení.
Už si ani nevzpomínám, jak jsem se ke knize dostala, nejspíše jsem na ni narazila v knihovně. Co si však pamatuji velmi jasně, jsou pocity, které ve mně příběh zanechal..
Pro mě osobně se stala srdeční záležitostí. Ormu, Luciana a Abda jsem si velmi oblíbila. Taktéž se mi líbil svět, ve kterém Fína žije a kde se musí ukrývat.
Knížka není žádným veledílem, avšak myslím, že své zpřízněné duše určitě v někom najde. :)

jesterka.as

První asi třetinu knihy jsem se nemohla do příběhu začíst, ale po půlce jsem zjistila, že se nemůžu odtrhnout a četla jsem dlouho do noci, abych knihu dočetla. Líbil se mi příběh, který nebyl přeslazený ani drsný a přesto byl kouzelný. Proměňování draků na sáry, Serafínino nahlížení do myslí, politická rozhodnutí, rozhodně je příběh promyšlený, neokoukaný a propracovaný. Jsem zvědavá na pokračování...

karolina2320

od knihy jsem očekávala víc. začátek byl strašně nudný ale řekla jsem si že se to pak rozjede, ale houby. Kniha byla nezáživná, žádná akce ani napětí. Hlavní hrdinka mi nepřirostla k srdci, byla jsem z ní spíš vytočená. OK má tajemství ale i tak by se nemusela chovat takhle. Ke konci to vypadalo celkem dobře že tam něco bude že se něco stane ale nic.... druhý díl má být snad ještě horší než první takže si ho asi nepřečtu. Zase je ale plus ten slovníček vzadu ten se hodil, další plus je za originalitu. To je asi tak vše co bych k této knize napsala.

MiraiYume

Tahle kniha byla úplně jiná, než jsem od ní čekala. Ze začátku, kdy se věnovala především lásce k hudbě (prvních pár stran a o dracích jen okrajově), jsem nabyla mylného dojmu, že mě nebude bavit, že hudba v příběhu bude působit rušivě. Ztrácela jsem se v ní, ovšem jen do chvíle, než příběh začal žít svým vlastním životem a autorčina náklonnost k hudbě se stala jen jakýmsi podkreslením a později i skrytým symbolem - tím, co lidi odlišovalo od draků. Příběh mě neskutečně zaujal a bylo těžké se od něj odtrhnout. Přesto si myslím, že to není čtení pro všechny. Je tam hodně politiky, spousta postav a souvstažností, složitý vztah mezi draky/lidmi/polodraky... Autorka vytvořila poutavý svět. Do poslední chvíle jsem vážně netušila, kým je Imlann ve své lidské podobě a to zjištění mě velmi překvapilo a potěšilo. Autorka rozehrála výbornou hru intrik a napětí, s romantikou jen lehce balancovala, příliš do děje nezasahovala. Domnívám se, že se nejedná o klasickou fantasy pro náctileté. Na to se mi příběh zdál místy dost složitý a pro některé zřejmě i náročný na představivost. Není to zrovna lehoučké čtení, čtenář musí spoustu věcí pochopit nebo si vyvodit. Proto mě i dost zarazilo zařazení knihy v naší knihovně do oddělení mládeže. Tam si, myslím, vážně nepatří. Je to spíš fantasy pro starší (nechci zrovna psát vyzrálejší) čtenáře. No zkrátka, kniha obsahuje vše, co jsem v ní hledala a našla - napětí, intriky, poutavý příběh s velmi dobrým potenciálem, nečekané odhalení a milostný trojúhelník. Jsem zvědavá na pokračování, snad mi to dojem z prvního dílu nezkazí.

Slugterra

Kniha mě docela zklamala. Strašně jsem se na ni těšila, ale nebylo to ono. Od začátku, až skoro do konce jsem knihu nechápala. Na konci mi to už dávalo větší smysl, ale boj byl příliš krátký a nudný. Ale dám tomu ještě jednu šanci. Přečtu i druhý díl, ale jen proto, abych se dozvěděla jednu věc. Rozhodně to není kvůli tomu, že se mi kniha zalíbila nebo zaujala.

ela2710

Mám rada fantasy, a mám rada, keď autor ten fantasy svet v svojej knižke tak postupne jemne odkrýva, tu sa autorka snažila všetky pojmy a výrazy o tom, čo to a to znamená, natisnúť hneď na prvých stranách. Takže som mala nielen chaos v postavách, ale aj v pojmoch a celkovo som sa v tom strašne strácala, na konci knižky sú síce vysvetlivky, v prvej časti pojmov, v druhej tuším len o postavách, ale fakt ma nebavilo listovať celú knihu po každom druhom riadku. Prvých cca. 150 strán ma k tomu všetkému ešte aj nudilo, takže som chcela knižku nechať ako nedočítanú. Ale potom sa to už začalo rozbiehať, keď sa už čitateľ ako tak začne vyznať v tom prostredí, ide to čítanie už ľahšie. Prvú časť by som hodnotila na 2*z 5, najmä kvôli tomu kostrbatému začiatku, druhá časť ma bavila podstatne viac a dám jej 4* z 5. Nápad to bol dobrý, asi som ani nič s podobným motívom nečítala, záver som čakala trochu iný, niektoré postavy som si dosť obľúbila, a hoci tam bolo minimum romantiky, celkom ma to bavilo, a bola som zvedavá ako to dopadne, ale nevtiahlo ma to do deja tak, ako iné fantasy, ktoré som čítala, také tie, že ich čítate jedným dychom a nakoniec je vám ľúto, že to už skončilo :-) .
Keď si to celé zhrniem, neľutujem, že som knižky prečítala, ale čítala som aj podstatne lepšie :-)

NikiMedy

Tuto knihu jsem již četla dvakrát. Poprvé skoro před třemi roky a moc mě neohromila, připadala mi divná a první polovina mě moc nebavila. Když jsem ji ale četla podruhé, musím říct, že to byl úplně jiný zážitek. Myslela jsem si, že mě děj už tolik nepřekvapí ale opak byl pravdou. Zjistila jsem, že si spoustu věcí nepamatuji a celkově jsem z knihy měla mnohem lepší pocit. Už jsem byla připravená na to, co mě čeká a všem pohnutkám postav jsem lépe rozuměla. Kniha mě napodruhé moc bavila a přes ten prvotní dojem už si myslím, že je to velmi dobré dílo. Nelituji, že jsem si jí před těmi třemi roky koupila a jen doporučuji. Doufám, že druhý díl bude mít také co nabídnout.

Suou

Slabá kniha... mohla byť aj lepšia lenže nevyužila potenciál...

Sarfias

U všeho třpytivého! Dlouho jsem nečetla tak poutavou fantasy. Některým nesedne, i já se ji vyhýbala, když mi ji doporučila kamarádka, ale nakonec jsem neodolala a rozhodně jsem neudělala chybu! Napínavé, poutavé, zajímavé od začátku až po konec. Serafina nebyla uměle napsaná, ale velmi zajímavě. Jen škoda, že ze světa draků nebylo více.. Ráda bych se tam někdy podívala. Draci jsou v této knize ztvárněni skutečně velmi čtivým způsobem.

simi28
30.12.2017

Tato kniha mi dala pořádně zabrat. Nemohla jsem se do ní začíst, vadil mě styl psaní a nemohla jsem se moc soustředit na příběh. Po polovině se příběh trochu rozjel, takže za mě slabé tři hvězdy.

Mii-chan
19.12.2017

Co na to říct.. je to velmi poutavý počin, kterým vás provází postavy všeho druhu. Knih o dracích je spousta, ale zde to autorka vzala úplně z jiného úhlu a povedlo se! Určitě kniha nenaplnila má očekávání, naopak ve mně probudila úplně jiné pocity a myšlenky než jakékoliv jiné fantasy. Kniha nechytne každého, ale pokud se vám kniha trefí do chuti, tak se nudit určitě nebudete.

Elulilinka1
15.12.2017

No...
S hodnocením na zadní straně knihy úplně nesouhlasím, ale tím neříkám, že to bylo zlé. Děj byl na mě trošku zmatenější, a proto si knihu přečtu ještě za pár let:)

Lalina3
06.10.2017

Knihu jsem třikrát zkoušela. Dostala jsem ji k narozeninám a opravdu jsem se na ni těšila.
Miluju fantasy, ale tohle? Neskutečně zmatené, popletené, těžké...nedočetla jsem a asi nikdy nedočtu.
Fantasii mám velikou, ale tohle bylo i na mě moc hutné sousto.
Tohle je poprvé, co hodnotím nedočtenou knihu, ale pokud je více než polovina knihy taková, tak to opravdu nemá cenu číst...

Jeanine186
12.09.2017

Přes začátek knihy jsem se musela doslova přelouskat, ale později mě děj strhl. Určitě nepatří mezi nejlepší fantasy, co jsem četla, ale bavila mě. Za mě - lepší průměr.

HYPNOS88
18.07.2017

Je velmi těžké se začíst do nového světa fantasy, navíc když je kniha psaná zvláštním stylem. Ale povedlo se. Ten začátek pravda trošku těžkopádný co do čtivosti, ale ano, stálo to za to. Originální příběh a to se cení.

Elen telemna
12.07.2017

Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla. Nebavili mě dlouhé popisy a děj se hrozně táhl. Avšak četla jsem dál a nelituji. Postupně jsem začínala chápat hlavní hrdinku, slyšela jsem v hlavě její hudbu a v duši jsem cítila její pocity. Soucítila jsem s ní, její pocity byly i mé...
Co se týče děje, byl napínavý, čtivý a rozhodně zajímavý.
Musím uznat, že jsem četla již dost knih o dracích, ale takové pojetí draků jsem opravdu ještě nezažila. Autorka si je vytvořila opravdu úplně podle sebe. Je to úctyhodné a originální, ale upřímně, mám radši normální draky...
Pořád mám v hlavě poslední kapitolu. Pořád mám v sobě tu kouzelnou atmosféru. Konec se opravdu povedl.
Celkově se mi knížka moc líbila, ale některé věci mi brání dát 5*...

Tebby
10.05.2017

U knížky jsem měla často problém se začíst. Má však originální příběh, proto jsem si ji nakonec zamilovala. Nejoblíbenější postava je pro mě rozhodně Lucian Kiggs.

PatricieGallová
13.03.2017

Strašně jsem se zamilovala do Serafíny! Strašně mi připomíná mě, její zahrada je něco jako moje vlastní mysl... Do teď jsem tu knihu přečetla asi 10x :33 Nic lepšího není... :)

dancadragneel
06.03.2017

Když jsem knihu vybírala rozhodně jsem od ní neočekávala tolik. Autorka vymyslela překrásný svět a dokonale postavy. Díky této knize jsem se hodně zamyslela nad mnoha věcmi. Rozhodně doporučuji pokud patříte mezi čtenáři co se rádi zamyslí nad knihou...

Kate_Hall
24.02.2017

Je velmi čtivá a nádherně napsaná, velice dobře se mi četla, sice moc nejsem na takovéto knihy, ale tato kniha je výjimkou. Byla originální a hrdinové se stali mými oblíbenými. Serafína se na chvílí stala mým malým vzorem.

Elliecz
16.02.2017

Když jsem dostala Serafínu, byla jsem opravdu nadšená. Ta knížka vypadala prostě skvělě. Bohužel jsem ji musela začít na několikrát, protože začátek byl opravdu nudný a nezáživný. Asi od 1/3 knihy jsem se však začetla a šlo to o něco lépe. Ke konci jsem si už knihu opravdu oblíbila a napjatě čekala na druhý díl.

+Kniha je velmi originálně psaná, což platí i o postavách.
+Oproti většině fantasy je hodně realistická, co se života postav týče.
+Jedinečný příběh, který se odehrává v hlavě hlavní hrdinky
-Místy nudný a táhlý děj.
-S takovým úžasným nápadem by se určitě dalo pracovat více. Autorka z toho podle mého názoru nedostala všechno, snad překvapí v druhém díle.
-Místy zmatené.

Percabethka
06.01.2017

Serafínu jsem začala číst asi osmkrát, ale nikdy jsem se nedostala dál než za 50. stranu. Když jsem ale teď k Vánocům dostala druhý díl, rozhodla jsem se, že jí prostě dočtu. Ze začátku mě zase nebavila, ale když se tam konečně začalo něco dít, celkem mě to chytlo. Moc se mi líbil svět, myšlenková zahrada i nápad se sáry bez emocí, ale celkem mě rozčilovala Serafína - líbilo se mi, že byla inteligentní a navíc napůl drak, ale někdy se chovala vážně trapně... Hlavně co se Luciena týče :D
K překladu: Zajímalo by mě, proč se ze svaté Kláry v půlce knihy stala zničehonic svatá Clare... :D Tak buď to přeložím, nebo ne, ale překládat jméno jen do poloviny knihy je vážně divné...

Syny007
12.12.2016

Knihu jsem ani nedočetl velice pomalý rozjezd nudný až nezajímavý .

Afro
21.11.2016

Tuhle knížku miluju. Serafína je úžasná hrdinka, mám ji ráda také díky hudbě, sama hraji na několik nástrojů. Mám také moc ráda draky a tady jsou pojati velice zajímavě. Zamilovala jsem si všechny postavy. K téhle knize se budu vždycky vracet.

pink_unicorn
05.11.2016

Musím hodnotit spíše průměrně. Dala bych 3,5 *, ale to nejde, tak jen 3 *.
Nemůžu si pomoct, ale mám z knížky tak nějak rozporuplné pocity. Hlavní myšlenka určitě není špatná, ba naopak je poměrně originální - pojetí draků vzala autorka opravdu po svém. Ale to je možná také hlavní kámen úrazu... Mám zkrátka ráda draky v klasickém pojetí. Ale přes to jsem se nějak dokázala přenést a knihu dále číst. Jen jsem se někdy prostě ztrácela. Někdy je děj trochu chaotický a potenciál tohoto nového fantasy světa proto pro mne trochu nevyužitý. Pokračování dám šanci, uvidíme jak se to bude vyvíjet.
Za mě 60 %. Na zabití času cestou ve vlaku je určitě dobrá (vlastní zkušenost). Dejte knize šanci, třeba Vás chytne za srdce. U mě se to povedlo tak na půl.

AnetAndBooks
13.10.2016

Na první pokus jsem asi po 50 stránkách přestala, knihu číst, nudila mě. Asi po půl roce jsem se k ní vrátila znovu a velice mě zaujala. Samozřejmě znám i lepší knihy. Ale je zajímavě psaná a nápad je velmi zajímavý.

BarkaS
03.09.2016

Za týden jsem zapomněla, že jsem to četla. Žádná hitparáda.

draci

Rachel Hartman