Sen letící želvy

Sen letící želvy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403791/bmid_sen-letici-zelvy-DPe-403791.jpg 3 67 67

Debutový román české autorky o filmech, snech, lásce, kočkách a psech, a o vrahovi mladých žen. Viktor pracuje v kině, má sklony k melancholii, trpí nespavostí a touží natočit film. Jeho žena Elena, optimistická učitelka jógy, potkává okouzlujícího muže. Oskar venčí cizí psy a sní o lásce. A mezitím tajemný Pan Z. ve své podzemní skrýši provádí věci, které se nesmí dostat na povrch. V magické atmosféře se rodí drama, které změní životy všech. Neotřelá kniha ukáže, jak je důležité umět odlišit kočku od psa, červenou od zelené a život od filmu.... celý text

Ivka14
24.06.2018 3 z 5

Nápad skvělý. Kniha mě bavila,ale byli části kde jsme měla chuť to přeskočit. Určitě to stojí za přečtení,ale znám i lepší knihy. Tohle pro mě byla tak trochu strata času. Ale každý má tuhle knihu jiný názor. Ale také mě překvapilo,že je to česká autorka,což je plus. Snad budou její další knihy lepší

3497299
16.05.2018 3 z 5

Nora Eckhardtová pracovala několik let coby PR pro pražská kina Aero, Světozor a Bio Oko. Prostředí filmové distribuce a fiktivní pražské kina Obzor tvoří i podstatnou složku příběhu – protagonista, filmový maniak Viktor Blahoš, zde pracuje jako programový redaktor. Jde o psychologický román s prvky thrilleru zřejmě volně na způsob Patricie Highsmith, v němž hraje ústřední roli sebestředný duševní mrzák Viktor, který patří do třídy antihrdinů, jakým je třeba Nabokovův Hermann Karlovich ze Zoufalství. Viktor i Hermann si o sobě myslí, že jsou chytřejší a vnímají více, než ostatní, ale pravdou je spíše opak. Na debut to určitě není špatné. I když zápletka je možná trochu uměle vyšroubovaná při snaze o závěrečné překvapení a ne úplně obratné mi připadá citování filmových scén, jejichž předlohy jsou vzápětí čtenáři nezakrytě jmenovány, aby mu nedejbože něco neuniklo (např. slavná scéna z Annie Hall, v níž W. Allen loví pavouka s tenisovou raketou). Vyprávění je vždy fokalizováno do mysli jednotlivých aktérů, přičemž balancování mezi stereotypní karikaturou a uvěřitelně živou postavou vychází autorce spíše ve prospěch životnosti. Člověk má během čtení možná až příliš často pocit, že něco takového už někde viděl/četl (i tam, kde se mu nedostane v tomto směru explicitního potvrzení předpokládané inspirace), ale alespoň ústřední dvojice Viktora a Eleny je skrze různé situace specifikována natolik zajímavě, že je možné je zařadit do mentálního skladiště pro následné srovnávání.

sylvaplath
04.05.2018 5 z 5

Já jsem byla nadšená. Kniha je opravdu originální, jen je třeba se trochu soustředit, aby člověk správně sestavil ty jednotlivé dílky skládačky (o to větší radost pak má, když třeba odhalí, kdo je Pan Z, apod.). Nechci prozrazovat konec, ale prolnutí se začátkem mi přišlo skvělé, o těch filmových sekvencích v průběhu ani nemluvím. Všechno se postupně vysvětlí a krásně do sebe zapadne. Takže za mě maximální spokojenost, oceňuji i novátorský přístup k vyprávění. Těším se na další knihy autorky.

Gigy
03.05.2018 3 z 5

Knihu se mi nechce vychvalovat, ale ani úplně zatratit. Na jednu stranu je poměrně neobyčejná a novátorská, na stranu druhou mi stylem a netuším čím ještě a proč vlastně připomínala Bábovky od Třeštíkové. Nejspíš bych ji zařadila do kategorie "průměrná oddechová četba". Nicméně nezbývá než pochválit autorku za příjemné a věrné vykreslení postavy Viktora a za to, že rozčísla české literární vody něčím, co v závěru není až tak marné.