Sedmnáct zlatých princezen

Sedmnáct zlatých princezen https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52598/bmid_sedmnact-zlatych-princezen-khmerske-PFh-52598.png 4 5 1

Khmerské báje a pověsti. Kampučia (dnes Kambodža), malá země v jihovýchodní Asii, o jejíž současnosti často čítáme v novinách, je země s daleko bohatší historií a kulturou než možná leckdo tuší. Její dějiny sahají skoro dva tisíce let do minulosti. Někdejší khmerská říše, rozsáhlá, bohatá a kulturně vyspělá, se rozprostírala krom území dnešní Kambodži na území skoro celého Thajska, větší části Laosu a jižního Vietnamu. V jejím středu vyrostolo v 10. stol. n. l. mohutné královské město Angkor, které mělo v době svého největšího rozkvětu skoro milión obyvatel, město s nádhernými chrámy a dalšími stavbami. Postupem doby však bylo vypleněno, obyvatelé se odstěhovali a zříceniny města pohltila džungle. Teprve na počátku našeho (dvacátého) století byly jeho památky znovu objeveny a opět zpřístupněny. Kniha, kterou vám předkládáme, je výbor z mnoha pověstí, které si khmerský lid po staletí vypráví. Jejich náměty i celkové ladění jsou pro nás v mnohém nezvyklé, ale právě tím pro evropské čtenáře zajímavější a pozoruhodnější. Že jde o čtení skutečně poutavé, to napovídají už názvy některých pověstí - Smaragdový Buddha, Věže černé bohyně, Jak se dostal vepř do zvěrokruhu a další. Věříme, že kniha, která vychází jako další svazek edice Obnovené obrazy, čtenáře zaujme. 13-879-87... celý text

Vidlička
02.01.2021 4 z 5

Pověsti jsou inspirovány hodně buddhistickou filosofií, takže většina hrdinů není hnána nějakou sobeckou touhou, ba právě naopak, a tím jsou pro mě tyto pověsti moc krásné a příjemné. Knížka je navíc nádherně ilustrována a má i netradiční formát. A juknout někam, kde to tak moc zase neznáme, je určitě vždycky moc zajímavé!
Škoda jen tiskového šotka, když se tam několik stran opakuje, ale lepší než kdyby chyběly, že jo... (tohle mi nikdy nebylo jasné, jak to, že když si dá vydavatel s knihou takovou práci, přehlídne se takováhle hrubajzna - navíc ve stostránkové knížce... ale pokud to není na překážku čtení, neřeším, jsme jen lidi)

mýty a legendy pověsti etnologie etnografie, národopis báje Kambodža

1974  90%Vietnamské pohádky
1987  88%Sedmnáct zlatých princezen

Kniha Sedmnáct zlatých princezen je v