Sedmiletá válka v Evropě

Druhé vydání populárně-naučné knihy, která je zasvěcena prvnímu celosvětovému konfliktu - sedmileté válce z let 1756-63 - na evropském kontinentu. Protagonisté konfliktu jsou jak tehdejší panovníci - Marie Terezie, Fridrich Veliký, Ludvík XV., Petr III. Či Kateřina Veliká - tak jejich generálové. Vědecky fundovaný a přitom čtivý text objasňuje čtenáři mj. proč se nepodařilo Rakousku získat zpět Slezsko. Knížku doplňuje poznámkový aparát, obrazová a mapová příloha, bibliografie, tabulka bitev a přehled hodností....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36681/big_sedmileta-valka-v-evrope-ENX-36681.jpg 4.521

Kniha Sedmiletá válka v Evropě

Jave

Perfektně, odborně zasvěceně, a přitom čtivě napsané. Rozebrané snad ze všech možných úhlů pohledů a aspektů. Nic lepšího na „sedmiletku“ odehrávající se na evropském kontinentě na našem trhu prostě a jednoduše nenajdete. Všem, kteří se zajímají a nejen jim o závěrečnou etapu období nazývaného „války v krajkách“ vřele doporučuji.

Stauff
01.01.2020

Kniha, která vás přenese do 18. století. Doslova.

Francois17
10.03.2019

Perfektní kniha. Autora si okamžitě dávám do oblíbených. Velice srozumitelně napsáno, žádné nudné pasáže, fakt skvělé. Doporučuji.

Scarlett44
18.11.2015

Výborný a predovšetkým dostupný materiál na pútavý a zaujímavý konflikt celosvetového charakteru. Keď som sa začala zaujímať o Sedemročnú vojnu, šokovali ma ceny na Amazone, ktoré ponúkali odborné historické štúdie na túto problematiku aj za viac ako 30 libier. Myslím, že kniha od pána Stellnera učinila európskemu frontu tohto konfliktu zadosť, a to aj za omnoho prijateľnejšiu cenu.

Ďakujem za výborný a poučný náhľad na európske dejisko. Najzaujímavejšie pre mňa boli práve pasáže života obyčajných vojakov a obyvateľstva, ktorí si tiaž vojny doslova odskákali. Taktiež oceňujem prehľadné kapitoly v úvode knihy o stave jednotlivých armád a politickom zákulisí zápasiacich veľmocí. No a hlášky Fridricha II., samozrejme, nemali chybu :-), ale tento panovník je samostatnou kapitolou na novú recenziu rovnako výbornej knihy tohto autora.

Hoci by som uvítala podrobnejší prehľad západného bojiska v Hannoversku s Ferdinandom Brunšvickým a Francúzmi, knihe nemôžem nič viac vytýkať.
Dúfam len, že sa časom objaví podobná štúdia na Sedemročnú vojnu s globálnym zameraním alebo rovnako pútavá kniha venovaná konfliktu o Rakúske dedičstvo.

panKubik
29.01.2015

Jedna z nejlepších historických knih, kterou jsem četl. Je v ní naprosto vše, zákulisní jednání, diplomatická jednání, hospodářství, sociální politika, průběh bitev, postup tažení, popis zbraní, které se používaly, etc. a hlavně Fridrich II. Veliký.

JeKa
13.06.2013

Sedmiletá válka v Evropě je kniha, která čitelnou formou pojednává přesně o tom, co čekáte...přiznávám, že popisy nejvýznamnějších bitev mi po několikáté stránce připadaly již poněkud monotematické, zaměnitelné a vlivem německých jmen na obou stranách poněkud zmatečné, ale vinu bych spíš svalila na své soustředění než na autora. Nutno ale vyzdvihnout zejména zákulisní pasáže, autor si všímá nejen diplomatických jednání, ale i dvorských intrik, milostných afér, které měli na průběh války vliv, apod. a to velmi čtivým a srozumitelným způsobem. Všímá si dokonce nejen deklarovaných politických, ale i hospodářských zájmů soupeřů, což jsem velmi ocenila jako rozšíření tradičního úhlu pohledu. Kapitoly jsou příjemně krátké a kniha obsahuje zároveň bohatý obrázkový materiál. Dávám tři hvězdičky, neboť války nejsou zrovna mým šálkem čaje, ale ti, které toto téma skutečně zajímá, nechť si přidají o hvězdičku navíc.