Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy

Od dob křesťanských misionářů, kteří se první začali zajímat o tajemný horský stát v klínu Himaláje, usilovali mnozí slavní cestovatelé proniknout na jeho území. Jen několika vyvoleným se to podařilo. Čelné místo mezi nimi zaujímá především Čech Oldřich z Pordenone, jehož cestopis patřil k nejčtenějším knihám své doby. V předválečných letech se o průzkum Tibetu zasloužil zejména Sven Hedin, ledacos jsme se také dozvěděli od neúspěšných britských výprav na Mount Everest a z několika málo přírodovědeckých expedic. Když vyšla kniha Heinricha Harrera Sedm let v Tibetu, vzbudila proto pravou senzaci. Podává totiž nejzasvěcenější a nejúplnější obraz země. Během několika let dosáhla celkového nákladu přes dva milióny výtisků jazyků. Heinrich Harrer prožil svá léta v Tibetu šťastnou náhodou. Cestou z horolezecké expedice k Nangá Parbatu byl při vypuknutí druhé světové války internován v britském táboře, odkud se mu spolu s Peterem Aufschnaiterem podařilo uprchnout do Tibetu. Dlouhé měsíce putuje o hladu ledovými pustinami, až se po mnoha dobrodružstvích dostane v převlečení do Lhasy, kde se stává učitelem a přítelem mladého dalajlámy. Rakušan Harrer začal životní dráhu jako úspěšný sportovec. V roce 1937 dobývá titulu akademického mistra světa ve sjezdu na lyžích, jako první vystupuje severní stěnou na Eiger, stává se přeborníkem své země v golfu. Avšak záhy se věnuje pouze cestování. Kromě asijských velehor navštěvuje Novou Guineu (překlad knihy Přicházím z doby kamenné vydala Olympia 1967), Jižní i Severní Ameriku. V roce 1965 je jmenován řádným profesorem geografie ve Štýrském Hradci, kde také zřídil vlastní muzeum bohatých sbírek z cest. * Jen nemnoha Evropanům se podařilo proniknout do tajemného Tibetu a poznat tamní život a zvyky. Tím cennější je svědectví rakouského alpinisty, jenž prožil v Tibetu druhou polovinu 40. let a dokonce působil jako učitel mladičkého dalajlámy v době, kdy se připravoval k výkonu své funkce. Autor shromáždil množství zajímavých postřehů o životě této vzdálené země v době těsně před začleněním Tibetu do ČLR. Český doslov přináší stručný přehled vývoje událostí v Tibetu v 50. letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137080/sedm-let-v-tibetu-muj-zivot-na-dvor-2Bx-137080.jpg 4.5375
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Olympia

Sieben Jahre in Tibet: Mein Leben am Hofe des Dalai Lama, 1952

Kniha Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy

VeruMalfoy

Film jsem ještě neviděla, ale po knize bych ráda! Kniha byla nádherná a dýchala na mě z ni každou chvíli srdečnost a občas i útrapy a strasti, které autor prožíval na své cestě Tibetem.

Horal123
21.11.2020

Super dokument o Tibetu mezi roky 1945 a 1951 pohledem Evropana. Mnohá fakta byla pro mě velmi překvapivá. Věděl jsem, že Tibet byl dlouhodobě uzavřen cizincům a cizímu vlivu, ale takovou hospodářskou a technologickou zaostalost jsem nečekal. Naopak duchovní stránka tibecké spolešnosti byla vysoké úrovni. Autor knihy byl rakouský horolezec a do Himaláje přicestoval ještě před druhou světovou válkou. Po vypuknutí války byl internován Brity v koloniální Indii. Z tábora se mu podařilo uprchnout a stal se z něj běženec. Po velkých obtížich se mu podařilo "zakotvit" ve Lhase, kde se postupně vypracoval až na učitele 14. dalajlámy. Ve Lhase zažil i bouřlivé období anexe Tibetu Čínou, po které musel stejně jako Dalajláma z Tibetu uprchnout. Jejich cesty se rozdělily, ale přátelé zůstali až do Harrerovy smrti.

Lunďák
25.09.2020

Vůbec se nedá srovnat s filmem jak to již bývá, ale přiznám se, že jsem se ke knize dostal až 15 let po shlédnutí filmu. I tak musí člověk se zatajeným dechem obdivovat co všechno Harrer s Aufschneiderem museli na tibetské náhorní plošině vytrpět bez absolutního vybavení, peněz či map - je nutné podoknout, že v té době nebyla tato část Světa perfektně zmapována.
Velice mě překvapil kastovní systém i dokonce otroctví ze strany Tibeťanů. A také pohřební rituály jsou pro středoevropana dosti drastické i když je třeba konstatovat, že prach si a v prach...

Ziriath
24.05.2020

Knížka mě dost překvapila. Neznaje množství reálií, které se tady dozvíme, měla jsem historický Tibet za víceméně anarchistickou zemi, kde kromě klášterů a civilních obyvatel nic není...ale pánové na svém útěku před nespravedností na každém kroku a v každé vesnici o pár kočovnických stanech naráželi na zástupy úředníků a hodnostářů, jejichž úkolem bylo znepříjemnit jim cestu a nejlépe je poslat zpět za dráty - přitom to vypadalo jako země, kde se dva takoví ztratí jak nic.
Člověk může ze čtení získat dojem, že při té vší byrokracii přišli číňané vlastně k hotovému, dokud nepřečte druhý, poněkud depresivní díl po třiceti letech - Návrat do Tibetu. Který podle mě k této knížce neoddělitelně patří, bez ní bych si úplnější obraz neudělala. Systém který brání lidem v technickém pokroku a říká jim, že nejvyšší ctnost a cesta k osvícení je skoro umřít zimou a hladem, je sám o sobě asi neudržitelný, v druhém díle se dozvíme, že to co jej nahradilo, zrovna lepší nebylo.
Slovy kamaráda, který tam nedávno byl vlakem až do Lhasy: V Tibetu přeskočili tisíc let technického pokroku, a přecházejí rovnou do budoucnosti. V domech kde stále nemají vodu a netopí se (není čím) mají supermoderní bezdrátové technologie, venku jezdí elektromobily...
A slovy autora: Potřebovali změnu, ale ta bývala měla přijít zevnitř, nikoliv násilně zvenčí.
Top koment: Rawen616

Rawen616
30.03.2020

Velice příjemný cestopis, který jsem si vychutnal jako audioknihu. Jeho hodnota tkví především v tom, že nás seznámí ještě s původním Tibetem se všemi jeho klady i zápory (autor je, na rozdíl od rudé propagandy, objektivní).
Nezbývá nám než závidět. Zatímco se svět topil v šílenství druhé světové války, měl Harrer ještě s několika přáteli možnost prožít úchvatné dobrodružství ve válkou a téměř i civilizací nedotčeném koutě světa. Kniha vám umožní poznat Tibet tak, jak už ho bohužel nikdy nikdo neuvidí a nezažije.

Spousta lidí se i na základě filmu domnívá, že jde o beletrii či dobrodružný román. Rozhodně nic takového nečekejte. Jde o klasický cestopis/literaturu faktu. Osobně se mi nejvíce líbila první drsnějí část před vstupem do Lhasy. Pak už se totiž měl vypravěč velmi dobře a trochu mi chybělo to cestování a strasti s ním spojené. Ačkoliv podrobný popis života Tibeťanů a jejich zvyků byl také velmi zajímavý. Rozmluv a zážitků s Dalajlámou je v knize poměrně málo a jsou až ke konci. Knihu bych celkově zhodnotil slovy která už několikrát zazněla. Jako zajímavou a velmi příjemnou:-)

alabra
17.02.2020

Z knihy dýchá nostalgie po časech minulých, které se už nikdy nevrátí. Tibet na rozhraní dvou epoch. Zajímavě podané zvyklosti, tradice, ale i každodenní život v Tibetu, Lhase, zcela výjimečná zkušenost s dospívajícím dalajlámou, divoká nelítostná příroda a život obyvatel v horách.. Určitě si přečtu i Návrat do Tibetu.
Dnes už historický je doslov vydání ke knize v r. 1970. Opatrné a z náznaků i nesouhlasné postoje k zabrání země Číňany. Bohužel přístup mocných k této otázce se nezměnil ani dnes. Politika a peníze vládnou světem.

gimli35
12.02.2020

Napsal to horolezec, do češtiny přeložil jiný horolezec, Sedm let v Tibetu tím pádem pochopitelně není bůhvíjak zajímavou knihou z literárního hlediska. Hodnota informativní to však bohatě vyvažuje. Škoda jen, že ačkoliv byl Harrer dalajlámovým učitelem a přítelem, je vyučováním a setkáním s duchovním vůdcem Tibetu v knize vyhrazen tak malý prostor.

Crozz
06.12.2019

Čtení mě moc nebavilo, napsaný nezáživně, ale o Tibetu se člověk doví dost...