Sebrané spisy I. Romanetta

Sebrané spisy I. Romanetta https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497188/bmid_sebrane-spisy-i-romanetta-NvE-497188.jpg 3 3 2

Politre
01.05.2023 4 z 5

Sivooký démon je klasickým romanettem s pera Jakuba Arbesa, tajuplný příběh, pomalu se odhalující, závěr, kde vše do sebe zapadá. První noc u mrtvoly je kratší nocturno s až poeovsky hororovou atmosférou, i když toho se dočkáme až na posledních stranách. Aspoň se pousměj mi zase ze všeho nejvíce připomíná romány mého oblíbeného Zoly, o úpadku manželů následném vzepětí a končící tragicky. Arbes je velice čtivým autorem, jehož text je jakousi lahůdkou pro můj jazyk a vzpomínkou jak se kdysi psalo. Úplnou slastí by pro mě bylo, kdybych si od něj přečetl někdy čistě žánrový horor, protože tyhle části umí na jedničku, ale to by pak už zase nebylo romanetto.

JointlieKat94
21.06.2022 3 z 5

Přečetla jsem, a jsem z toho celá taková.. nemám pro to slov. :)

Jasný, chápu, z jaké to bylo doby, čekala jsem něco děsivého, a vlastně jsem si několikrát říkala, "proč to sakra čtu?".

Tři povídky, Sivooký démon byl asi nejzajímavější, ale nic, na co bych si za pár let vzpomněla, i když to vlastně i trochu děsivé bylo, První noc u mrtvoly, zajímavé.. ale.. a třetí, Aspoň se pousměj! Tak s tou jsem bojovala.. dlouho jsem se nemohla prokousat textem.

No, odložím si je stranou, a zkusím to třeba za pár let zas. :)

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci