Scenár

Scenár https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365523/bmid_scenar-nZE-365523.jpg 4 9 5

Farkašová v novej rozsiahlejšej próze Scenár rozvíja témy prítomné v jej predchádzajúcej tvorbe,do istej miery sa vracia aj k typom postáv,ktoré sú pre ňu príznačné.Tentoraz je to manželský pár,umelecká prekladateľka a prírodovedec,stretávame sa s nimi v čase,ked´prechádzajú procesom vyrovnávania sa z vlastným starnutím.Autorka tematizuje starobu/starnutie nielen ako individuálny psychický problém ....... celý text

Marianna496
29.11.2023 5 z 5

Báječné poetické čítanie pre jemné duše o hrôzach starnutia a rodinného života.Manželský pár o ktorom hlavne kniha je ma fascinoval svojou láskou k hudbe - a aj inšpiroval k vypočutiu niektorých diel v knihe uvedených.Bravo pani Farkašová !

richo
05.10.2019 3 z 5

Veľmi smutné až depresívne čítanie, obzvlášť ak patríte do kategórie ľudí starších ako päťdesiat rokov. A ešte naviac, ak patríte k ľudom vychovaným v domácnosti kde vaša mamina chcela vždy len to najlepšie, a často iba preto, aby si pripomenula svoje lepšie časy. Smutne ladení príbeh o zomieraní, či lepšie povedané, o dožívaní manželského páru po tom ako sa ich ilúzie o životnom štýle úplne rozchádzajú so životným štýlom ich detí a aj o tom aké odlišné sú hodnoty ľudí pred a po päťdesiatke a pred a po 1989.

Je len škoda že celý príbeh nevedie nikam a vytvára len depresívnu náladu uvedomovania si bezvýchodiskovej situácie ľudí na konci života. Hudba, ktorá sa v spomienkach prelína celým príbehom je milým spestrením ale nedodáva príbehu nič iné ako trochu rarity. V celej knihe sa nič nevyrieši, nikam sa nedôjde, nikto si nič podstatné neuvedomí a nik sa nezmení. Koniec knihy je otvorený a každý z nás si môže domyslieť čo sa stalo. Celá kniha my však nedovolí domyslieť si pozitívny koniec a som tomu rád. Nič pozitívne do tohto príbehu nepatrí.

Je mi však ľúto že celý tento príbeh mi nedal nič čo by ma niečomu naučilo, alebo mi ukázalo niečo čo nepoznám či zviditeľnilo pohľad na známe z nového uhla. Okrem toho, že sa neutápame v nekončiacom optimizme a vulgárnosti, je táto kniha prázdna a veľmi podobná literatúre populárnej knižnice.

Je to škoda, lebo zo začiatku mala potenciál, dať ľuďom ako ja, blížiacim sa k starobe, lekciu. Dostal som však len jasnú správu že samovražda je lepšia voľba.

Duski55
01.05.2019 5 z 5

Dychberúci román o starnutí. Optikou manželky sledujeme príznaky starnutia na nej samej (prekladateľke) a tiež na jej manželovi (vedcovi), sledujeme jej vnútorné pocity, pokusy a omyly, ako sa so starnutím vyrovnať a prijať ho, márny boj s obmedzeniami, ktoré pribúdajúce roky prinášajú, ale tiež neutíchajúcu túžbu ešte niečo zvládnuť, dokázať... Čoraz nástojčivejšie sa ohlasuje aj motív pohľadu späť, rekapitulácie života a premietanie o tom, prečo sa to a to stalo a čo mohlo byť inak. Ťažká kniha, na prvý pohľad nie veľmi povzbudivá, avšak veľmi múdra a nám starším až nebezpečne hovoriaca z duše...

Mánička178
09.01.2019 4 z 5

Moc mě potěšilo, že jsem ve slovenském knihkupectví na doporučení paní prodavačky sáhla právě po této knize. Ač jsem se zprvu trošku obávala, jak velké obtíže mi bude dělat čtení ve slovenštině, nakonec se ukázalo, že šlo o zbytečné obavy.
Příběh měl velmi pěkný rytmus, až na pár slůvek jsem rozuměla všemu a nijak mě nemateřský jazyk vůbec nerozptyloval, což mě moc těšilo :)
Téma románu - stárnutí, vyrovnávání se s ním, s tím, že mezilidské vztahy se kolikrát nevyvíjí tak, jak bychom si představovali - mě oslovilo a donutilo přemýšlet nad spoustou věcí.
Pravda, milovníci hudby si přijdou na své. I když autorka promítá do románu hudební stránku od začátku až od konce, já jako laik, tento aspekt obdivuji, protože jde vidět, že jde o promyšlenou a propracovanou stránku románu. Někdy jsem si i pouštěla hudbu, o které zrovna byla řeč, abych dokreslila náladu z četby.
Tuto první zkušenost se slovenským originálem hodnotím kladně - příjemné překvapení :)

Beatrice
09.07.2018 4 z 5

Mám rada filozofujúce knihy - zamýšľanie sa nad životom, nad cestami, ktorými sme nekráčali, nad ľuďmi, ktorými sme mohli byť. Rozprávačkou je postaršia pani, ktorej život plynie pomaly, a preto očakávať od knihy strhujúcu naráciu je zbytočné. Slová plynú pomaly, myšlienky sa vracajú k niekoľkým základným motivickým poliam. Sofistikované rozprávanie o vyrovnávaní sa so starobou, o medziľudských, rodinných vzťahoch, problémoch, trápeniach, defektoch spoločnosti je, pre niekoho prekvapivo, zaujímavé. Knihu by som hodnotila ešte lepšie, ak by sa vypustilo pár strán a niečo z pasáží venujúcich sa hudbe (príliš odborné, príliš veľa mien, zbytočne idúce do takej hĺbky), ktoré po čase začínajú trošku iritovať. V celku je to kniha príjemná, donúti vás spomaliť a vnímať niektoré maličkosti z inej perspektívy :)