Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386214/bmid_p-listovani-saudade-na-kole-a-v-kaj-5zT-386214.jpg 4 98 22

Na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Psal se říjen 2014, když Matěj Balga vybral osm set dolarů a vydal se hledat ztracenou lásku a léčit své rány tam, kde ožívají romány Jacka Kerouaca a kde dny začínají dříve. Hedvábnou stezkou projel Evropou a Asií, pracoval v čínském baru, projel pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Franciscu, vyzval neprostupnou džungli Darién, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy. To je Matějova tříletá filosofická cesta nejen kolem světa, ale především do nitra jeho duše, za poetikou a smyslem života.... celý text

Fenixik
16.10.2018 5 z 5

K Matějovi jsem se dostal, někde na FB úplnou náhodou až když se vracel zpět do Hodonína. To téma objetí světa na kole a v kajaku mě zaujalo natolik, že jakmile bylo možné přeobjednat tuto knihu vůbec jsem neváhal. A právě proto jsem ani nečetl jeho blog, ale jen se těšil na jeho knihu. Moc mě potěšilo, že kniha neobsahuje žádné obrázky a tak mohla moje představivost pracovat na plné obrátky. Celkové se mi líbil styl jakým je kniha napsaná a hltal jsem každý kilometr jeho cesty. Závěr knihy je poetický a to mě potěšilo. Knihu naprosto doporučuji, všem těm kdo rádi cestují ať už to ve své fantazii nebo v reálném světě.

Gabibi
05.10.2018 5 z 5

Velká srdcovka už od blogu I, Cycleast, který Matěj psal mezi lety 2014 a 2017, když putoval světem. Na jeho textech mě udivovaly hlavně dvě věci: s jakou otevřeností píše a jak romanticky dokáže svět popsat. Filosofické pojetí vyprávění, citlivost ke světu a jedinečně surová poetika vždy kontrastovaly s mladým klukem, velkým individualistou, který si dělá co chce a po cestě láme jedno srdce za druhým. Přirozený literární talent je poznat už od prvních stránek, přesto bych řekla, jak to vlastně u zajímavých knih bývá, že Saudade není kniha pro každého. A vůbec se toho nebojí. Nemá obrázky ani obří reklamu, nepodbízí se. Není to cestopis, není to lehce přístupné čtení a není to oddechovka. Je to filosofický hloubkopis krásného smutku, ve kterém se skrze dlouhá souvětí dostáváte do všech slepých uliček a na velké křižovatky duchovní cesty jednoho cyklopoutníka. Je to kniha o hledání a nenacházení, o marnosti konce, na kterém je vždy jen další začátek. Také je to kniha o krásách světa, o neočekávaných setkáních a o tom, že naději je nutno udržovat směrem vpřed. Jedinečná kniha, která se objeví možná tak jednou za generaci.