Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386214/bmid_p-listovani-saudade-na-kole-a-v-kaj-5zT-386214.jpg 4 98 22

Na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Psal se říjen 2014, když Matěj Balga vybral osm set dolarů a vydal se hledat ztracenou lásku a léčit své rány tam, kde ožívají romány Jacka Kerouaca a kde dny začínají dříve. Hedvábnou stezkou projel Evropou a Asií, pracoval v čínském baru, projel pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Franciscu, vyzval neprostupnou džungli Darién, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy. To je Matějova tříletá filosofická cesta nejen kolem světa, ale především do nitra jeho duše, za poetikou a smyslem života.... celý text

Fenixik
16.10.2018 5 z 5

K Matějovi jsem se dostal, někde na FB úplnou náhodou až když se vracel zpět do Hodonína. To téma objetí světa na kole a v kajaku mě zaujalo natolik, že jakmile bylo možné přeobjednat tuto knihu vůbec jsem neváhal. A právě proto jsem ani nečetl jeho blog, ale jen se těšil na jeho knihu. Moc mě potěšilo, že kniha neobsahuje žádné obrázky a tak mohla moje představivost pracovat na plné obrátky. Celkové se mi líbil styl jakým je kniha napsaná a hltal jsem každý kilometr jeho cesty. Závěr knihy je poetický a to mě potěšilo. Knihu naprosto doporučuji, všem těm kdo rádi cestují ať už to ve své fantazii nebo v reálném světě.

Gabibi
05.10.2018 5 z 5

Velká srdcovka už od blogu I, Cycleast, který Matěj psal mezi lety 2014 a 2017, když putoval světem. Na jeho textech mě udivovaly hlavně dvě věci: s jakou otevřeností píše a jak romanticky dokáže svět popsat. Filosofické pojetí vyprávění, citlivost ke světu a jedinečně surová poetika vždy kontrastovaly s mladým klukem, velkým individualistou, který si dělá co chce a po cestě láme jedno srdce za druhým. Přirozený literární talent je poznat už od prvních stránek, přesto bych řekla, jak to vlastně u zajímavých knih bývá, že Saudade není kniha pro každého. A vůbec se toho nebojí. Nemá obrázky ani obří reklamu, nepodbízí se. Není to cestopis, není to lehce přístupné čtení a není to oddechovka. Je to filosofický hloubkopis krásného smutku, ve kterém se skrze dlouhá souvětí dostáváte do všech slepých uliček a na velké křižovatky duchovní cesty jednoho cyklopoutníka. Je to kniha o hledání a nenacházení, o marnosti konce, na kterém je vždy jen další začátek. Také je to kniha o krásách světa, o neočekávaných setkáních a o tom, že naději je nutno udržovat směrem vpřed. Jedinečná kniha, která se objeví možná tak jednou za generaci.

cestopisné příběhy cyklistika cestopisy cyklotoulky, cykloturistika dobrodružství české cestopisy podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Matěj Balga