Satanská Bible

Satanská Bible https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42664/bmid_satanska-bible-0nV-42664.jpg 3 445 91

V knize Satanská bible objasňuje její autor, věhlasný americký satanista a spisovatel Anton Szandor LaVey filozofii satanismu daleko pronikavěji než kterýkoli z jeho předchůdců. Vysvětluje, proč satanismus nehlásá falešný altruismus, ani nepřikazuje, aby člověk miloval bližního svého - když miluje především sám sebe. Satanismus je výrazně egocentrická filozofie založená na přesvědčení, že lidské bytosti jsou v podstatě sobecká a mnohdy i násilnická stvoření, která dbají především na vlastní prospěch. Satanismus pochopil a nestydí se veřejně hlásat to, co se kolem nás dnes a denně děje, ale co my si nepřejeme vidět a raději setrváváme v iluzích: Nevítězí ten, kdo má pravdu, nýbrž ten, čí je moc. Nežijeme v pohádkové slunečné krajině, kterou ovládá starý hodný král a která oplývá mlékem a strdím, ale ve světě, kde už vybuchly atomové bomby a kde se musí každý postarat sám o sebe. * Zatímco učení všech ostatních církví je založeno na uctívání ducha a popření těla (a mnohdy i intelektu ve prospěch "citu"), LaVey vycítil, že člověk má možná ještě větší potřebu církve jiné, takové, která by oslavila jeho myšlení, jeho pozemské tužby, která by podporovala racionálně motivovaný zájem o vlastní osobu. Proti neopodstatněnému a pokryteckému potlačování smyslnosti staví radost smyslů a volnosti intelektu, proti sebeponižování sílu vlastního já. Tvrzení křesťanské bible, že odměněni budou pokorní, konfrontuje se skutečností, že vždy vítězí silní. * Moderní satanistická církev vznikla poslední dubnové - Valpuržině - noci roku 1966. Hlavním účelem bylo shromáždit skupinu podobně smýšlejících sympatizantů, nikoli obnovit dávné rituály "černé mše" odvozené od křesťanských bohoslužeb. Tehdy už měl LaVey za sebou tři roky služby u americké policie, kde viděl na vlastní oči lidi zastřelené blázny a pobodané přáteli, malé děti rozdrcené v příkopu, kam je odhodila auta řidičů, kteří pak z místa nehody ujeli. Viděl krev, násilí, špínu a hlavně pokrytectví. Otřesen a znechucen od policie odešel a vrátil se k profesionální hře na varhany. Tragické zkušenosti ho však přiměly, aby jednoznačně odmítl bezobsažnou frázi: "Je to vůle boží". * Přijetí LaVeyových filozofických koncepcí jistě nebude snadné a už vůbec ne rychlé, vždyť žijeme ve společnosti, která byla příliš dlouho ovládána falešnou morálkou - kterou navíc nikdy nedodržovala. Není však žádný důvod, abychom se jeho názorů děsili, poněvadž se zakládají na podmínkách reálného světa. LaVeyovo průkopnické dílo naopak pomůže ukázat cestu všem, kteří hledají. Přesvědčí je, že spása člověka nezávisí na odříkaní a zapírání sama sebe. A ostatně, jak říká autorovo Satanské devatero, "Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu."... celý text

Esoterika, astrologie, okultismus Náboženství
Vydáno: , Reflex

The Satanic Bible , 1969

Dandulka
13.03.2015 5 z 5

Z počátku jsem měla malïnko obavu, co se dočtu, ale nakonec mě tahle kniha překvapila. Některé myšlenky byly zajímavé.

Angel_Castiel
12.01.2015 1 z 5

Myslel jsem si, že by se mi kniha mohla líbit, ale ta kniha je poděs. Přečetl jsem pár prvních stránek a poté jen listoval a kontroloval, jestli je kniha tak špatná po celou dobu. Ano, je.

Kylar-S
10.11.2014 4 z 5

Trošku mě zarazilo, že je tato kniha hodnocena jako 21. nejhorší. Zas tak špatná mi opravdu nepřišla. Má celkem dobré myšlenky, občas pobaví (nakopnutí posvátné krávy mě dostalo) a navíc je i čtivá, takže se člověk nemusí přemáhat. V tom, jak je brána však musím souhlasit s "Lidudu". Ona si většina lidí opravdu myslí, že když si přečtou Satanskou bibli a snad trochu souhlasí s jejími myšlenkami (v tom lepším případě), okamžitě obsáhnou celé učení satanismu, což je hloupé. LaVeyova bible mi přijde spíše jako určitý souhrn satanistické víry a učení. Proto sám spoustu věcí rozvádí ve svých dalších knihách, které do češtiny bohužel nebyly přeloženy a tudíž jsme poněkud ochuzeni (jmenovitě The Devil's Notebook, Letters from the Devil, Satan Speaks! ...). LaVey se dá považovat za určitý základ, jenže to prostě nestačí. Je tu spousta dalších, a to jen dokazuje, že satanismus ve své formě neustrnul, ba naopak se stále vyvíjí.

Lidudu
18.08.2014

Znám jednu vesnici, fakt úplně malou, a jak to tak často bývá na malých vesnicích, i tamní mládež zaníceně vyznává Satanismus. Když jsem tam jezdila na prázdniny, chrlili na mě místní borci moudra o satanistické filosofii a ačkoliv jsem věděla o Satanismu velmi málo, jejich blábolení bylo fakt směšné. Sehnala jsem si Satanskou bibli, abych teda zjistila, co to uctívají, a po dočtení, mi to přišlo ještě směšnější.
Anton Szandor LaVey si vybral nějakou víru a možná (ale fakt jen možná) o ní i přemýšlel, blbý je, že toho jeho Satanismu se chytá mládež a vykládá si to po svém, vybírá si z toho to, co se jim takzvaně hodí do krámu. Takže to dopadá tak, že po světě lítá spousta pomýlených blbců, kteří dělají všechno naopak a mávají kolem sebe obrácenými pentagramy s hlavou Bafometa. Potom člověku, který má v hlavě něco jiného než piliny, nezbývá nic jiného než bezmocně pokrčit rameny a nechat je spokojeně žít v jejich debilitě.
Myšlenky v Satanské bibli jsou k zamyšlení (což je u knížky dobře, že jo), ale jinak je to potřeba brát s rezervou. Ostatně jako všechny druhy víry
P.S. LaVey s těmi psychickými upíry fakt nekecal!!!!!!!!!!

Paganfairy
10.06.2014 3 z 5

Zas tak špatná kniha to není. Líbí se mi, že vyvrací nesmyslná dogmata, která se o satanismu povídají, s cílem co nejvíce ho pošpinit a že nabízí i jiný pohled na celé náboženství a lidi, kteří ho provozují. Rozhodně doporučuji přečíst. Ne proto, že by to byla nějak extra dobře napsaná kniha, ale zkrátka jen kvůli rozšíření obzorů. Kdo má zdravý rozum, bere čtení s nadhledem a vezme si z ní jen to užitečné.

smurfik22
06.06.2014 4 z 5

Satanská bible obsahuje několik myšlenek se kterými nemůžu nikdy souhlasit, přesto mi však zase o něco více rozšířila obzory a ozřejmila satanskou filosofii. Tu vysazenost proti církvi a křesťanství naprosto chápu, jen bych ale při šíření tzv. neposkvrněné moudrosti čekal více nadhledu a neomezenosti a tím se to snažil křesťanským dogmatům jaksi „natřít“. Pravd přeci může být více nebo taky žádná.... Satanské devatero jsem si musel opsat, láká hodně k zamyšlení a zároveň také k řízení se ním. Mé celkové dojmy z knihy jsou rozporuplné, přesně tak to nejspíše má být, určitě se k ní časem budu muset vrátit.

Cibak
18.03.2014 3 z 5

Někdy v devadesátém jsem si pořídil xeroxovanou kopii přeloženou samotným BigBossem lídrem brněnských Root. No po přečtení knihy jsem svůj satanistický postoj vůči světu přehodnotil a teď jsem naprostý ateista. Z nostalgie za tři. Jo a ještě ji mám schovanou:-)

moonchild
28.02.2014 1 z 5

Knihu jsem četla jen pro zajímavost,chtěla jsem se o satanistech něco dozvědět.Neodsuzuju tuto knihu,ani satanismus.Ale není to můj šálek čaje.

Ravabi
19.02.2014 1 z 5

Četla jsem to jen ze zvědavosti. Už po pár stránkách mi bylo jasné, že toto není můj šálek kávy. :) A i když je filozofie autora diametrálně odlišná té mé, nemůžu odsoudit celou knihu, protože mi alespoň přiblížila to jak někteří lidé mohou o životě uvažovat a v co mohou někteří věřit. Společnost škatulkuje satanisty a utváří o nich jiný obraz než jaký je popsán v knize. To mě asi zaujalo nejvíce.

Habana
03.12.2013 5 z 5

Myslím si, že tahle kniha není nic špatného. Je fajn, že někdo nepopisuje satanisty, tak jak na ně kouká společnost.

Sayuri
11.11.2013 3 z 5

Nevím jaký si udělat názor na tuto knihu. Čekala jsem něco lepšího, přesvědčivějšího, ale líbí se mi, že autor nic neodsuzuje (až na přehnanou kritiku církve). Občas jsem se docela zasmála. Téma o upírech sajících energii mě zaujalo nejvíce! :)

Walkyrka
24.09.2013 odpad!

Já musím říci, že do dnes lituji peněz, které jsem do ní investovala. Bohužel, těžko budete mladému člověku kázat o knihách, které stojí či nestojí za to. Patřilo to prostě k mé tehdejší image, takže dnes je pro mě trochu nostalgická než, že bych měla chuť ji někdy zase číst.

Heidrekr
21.09.2013 4 z 5

Dřív pln nadšení do Satanismu jsem si knihu pořídil a přečetl za jeden den. Nelituji toho času, nebot' jsem se dozvěděl trošku o této životní cestě. Alespoň nepohlížím na Satanismus jako většina dnešních lidí, kteří nemají ani potuchy o čem to vlastně je a k tomu ,aby odsuzovali tuto cestu jim stačí slovo "Satan" v názvu.

knedlik
16.09.2013

Čekala jsem, že tohle dílo bude více zaměřeno na satanistickou filosofii jako takovou, ne že bude založena na výsměchu obecně uznávaným filosofiím a náboženstvím. A tenhle přístup "Satan je nejlepší, volte Satana!" stejně tak jako styl, ve kterém byla utopena spousta zajímavých myšlenek, knize strašlivě ubírá. Na kvalitě, na čtivosti, na zajímavosti, na podstatě.

NEGR
14.08.2013 3 z 5

Není to tak zlý; boj proti "psychickým upírům"; nietzschovost.

Neby
28.07.2013 odpad!

Nez tohle cist bezte si radsi zaplavat.

_sjuu_
27.05.2013 odpad!

nic, než ztráta času,. jak moje, tak lidí, co na knize dělali

PomněnkaPrvní
07.05.2013

Kdysi v náctiletosti jsem to pro zajímavost četla, abych se o "satanistech" (o děckách v černém, které si tak říkaly) něco dozvěděla. Můj dojem z toho byl docela pozitivní. Žádní čerti ani ďáblové. Pobavila mě ta myšlenka, že Satan opravdu existuje, neboť celá věc s Bohem je postavená na boji proti satanovi :o) Kniha nikoho nenutí být satanistou, nehrozí (neslibuje ;) ohně pekelné ani jiné tresty, když se vydáte vlastní cestou s jiným názorem. Z desatera vyplývá, že nesmíš ubližovat ostatním, ale musíš se zachovat tak, abys byl šťastný ty sám. Pro přehled o všem možném nevidím důvod, proč si to nepřečíst.

Dahlia
06.05.2013 2 z 5

Kniha i myšlenky docela zajímavé. BSohužel, LaVey splácal dohromady páté přes deváté, jedny myšlenky převzal z buddhismu, jiné z Islámu a tak podobně. Se satanismem tohle nemá nic společného. Kdyby se kniha jmenovala jinak, hodnotila bych ji líp. Takhle bohužel, místo v mé knihovně mít nebude.

petrn
23.04.2013 3 z 5

Knihu nejde hodnotit jednoznačně - nad některými názory se dá dobře zamyslet, nebo s nimi lze i souhlasit, některé názory se mi ale zásadně příčí.
Například jeho definice Boha naprosto zapadá do mých názorových vzorců - popisuje jej, ne jako pána s bílými vousy a sandály, který vidí vše, vždy a všude a který dopouští neštěstí, nebo zázraky, ale jako sílu, resp. energii, která prostupuje celým vesmírem a udržuje jej v rovnováze a která je příliš neosobní na to, aby se starala o jednotlivce na Zemi. Další věc. která se mi líbila, byla definice tzv. energetických upírů a návod, jak jim čelit. Jiné myšlenky my byly sympatické pro svou asertivitu - například nepociťovat stud za svou přirozenost (v sexuální oblasti).
Na druhou stranu například jeho teorie o ne potírání, ale o podpoře a praxi sedmi smrtelných hříchů mi přijde naprosto zcestná. Obžerství, lenost a smilstvo, ještě dejme tomu (ale podporovat to?). Ale pýcha, závist, nebo hněv? Tuty přece cesta nevede. Navíc LaVey píše, že se těchto hříchů zastává, protože vedou k uspokojení, ať už duševnímu, nebo fyzickému. Krátkozračtější teorii jsem dlouho nešlyšel. Možná se jedná o opravdu krátkodobé uspokojení, ale obecně to vede jen a pouze k pocitu nenaplněnosti a neštěstí.
Hodně myšlenek a principů v knize bagatelizuje a nebo dokonce překrucuje (zejména, co se týká opozučních náboženství, v čele s křesťanstvím, ale i buddhismu), což pro člověka, který se pokouší o objektivitu nepůsobí zrovna dobrým dojmem.
Obecně vzato, praxe satanismu vypadá spíše, jako nepsaná pravidla džungle (i lidské džungle, kterou vídáme dnes a denně), než nějaká vznešená filosofie. Pokud se člověk chce považovat za něco víc, než zvíře se zvířecími pudy, měl by si stát za jinou filosofií, než: miluj své bližní a své nepřátele nenáviď nenávistí sežehující pekelným plamenem. O tom konec konců je ale satanismus - o stavění zvířecích půdů ve člověku do popředí.

satanismus okultismus

Anton Szandor LaVey (p)