Sanditon

Sanditon https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8303/bmid_sanditon-L2e-8303.jpg 4 392 58

V r. 1999 vyšlo pod názvem Romance u moře. Mladá a bystrá dívka Charlotta přijíždí strávit léto do přímořského městečka Sanditon. Brzy pronikne mezi místní smetánku - dobrosrdečné lidi i pokrytecké snoby, kteří by z ospalého Sanditonu rádi vybudovali věhlasné lázně. Během dopoledních vycházek a odpoledních čajových sedánků, jež často představují jediné povyražení, jaké může městečko nabídnout, se Charlotta seznamuje také s lázeňskými hosty. Poznává sira Edwarda, žvanivého seladona se šlechtickým titulem, krásnou a tajemnou dívku Kláru, která dělá společnici pohádkově bohaté a vrtošivé lady Denhamové, hypochondrické sourozence Parkerovy, podivína Henryho, jenž se přijel léčit do Sanditonu z nešťastné lásky... A protože je Charlotta vybavena neobyčejnou inteligencí, pozorovacím talentem a smyslem pro ironii, dokáže pod slupkou nudných lázeňských dní vidět strhující dramata. Jedno z nich se rozpoutá přímo v jejím srdci, když se objeví muž, díky němuž Charlotta pozná dosud neznámý cit – lásku...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Daranus

Sanditon , 1817

Bauca
29.08.2016

Ze začátku se to dost táhne, ale jako všechna díla Austenové nakonec nemůžete přestat číst. Úžasné.

Monul.ka
24.04.2016 5 z 5

První knížka od Jane Austenové, kterou jsem chtěla po pár přečtených stránkách vzdát. Jsem ráda, že jsem to neudělala. Skvělá knížka!

V závěru jde lehce poznat, že knihu dokončila jiná autorka, přišel mi na Austenovou tak trochu hollywoodsky přehnaný. Nemyslím si ale, že by to nějak ubralo na kvalitě :)

Alinka2
02.03.2016 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila, na stejné úrovni jako jiné od Austenové. Jenom s tím útěkem se podle mě Marie Dobbsová s Jane Austenovou neztotožnuje. Z knih JA bylo vidět, že útěky nepodporuje. Ale jinak skvělá, parádní.

helenkan
12.01.2016 5 z 5

Mám ráda knížky od Austenové a i když tuhle nedopsala,byla skvělá. Příjemný,pohodový počteníčko i jsem se pobavila.

galiana
27.03.2015 5 z 5

Tahle kniha byla vydána až dlouho po autorčině smrti a je veliká škoda, že ji nedopsala ona sama, ale i tak výsledek dopadl velice dobře. Dokonce tak dobře, že se Sanditon umístil v mém soukromém žebříčku "To nejlepší z Austenové", hned na druhém místě. Za pýchou a předsudkem. Něžný i humorný příběh, který mě opět okouzlil. Vždy, když mi není dobře si to přečtu a je mi mnohem lépe.

carolinek96
06.03.2015 5 z 5

Super, velmi dobře se mi to četlo. Přesně takového manžela (jako byl Sydney Parker) bych chtěla v té době ;-)

Lucilda
25.08.2014 4 z 5

První knížka, kterou jsem od Jane Austenové přečetla. Proto je to moje nostalgická srdcovka. Příběh není ryze austenovský, ale je moc povedený. Moc se mi líbili i reálie příměstského městečka. :)

Terry.89
24.07.2014 3 z 5

Tři hvězdičky dávám proto, že se při hodnocení tohoto románu zaměřuji na ostatní autorčiny knihy. Kniha mě nijak zvlášť nenadchla, opět je velice čtivá, ale příběh mi přijde až zbytečně zdlouhavý. Jeho rozuzlení je však beze sporu velice poutavé. Měla jsem sice jisté tušení už při četbě, ale závěr mě přesto mile překvapil. Četbou jsem se pobavila, ale Sanditon nemá ani zdaleka na to, aby se mu byť jen náznakem podařilo vrhnout stín na díla jako Rozum acit nebo Pýcha a předsudek.

Šárka64
14.02.2014 5 z 5

Už mám tuhle knížku dost dlouho doma a teprve teď na ni došla řada. Knihy Austenové mám moc ráda a hlavně "Pýchu a předsudek", ke které se vracím jak v knižní nebo seriálové podobě. Předem jsem věděla, že tuto knihu dopsala Marie Dobbsová a myslím,že na kvalitě to ničemu neubralo.

Ivinka.S
17.01.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, nad kterou jsem se často fakt dobře zasmála :)

Poutnice
13.01.2014 5 z 5

jedním slovem: krása...!

Abych byla upřímná, tak jsem vůbec nezachytila, že by kniha byla psaná dvěma autorkama - zjistila jsem to až po jejím přečtení. Zpětně se dá poznat, že část je odlišná, na druhou stranu jsem to tak připisovala náhlé změně hlavní hrdinky po zjištění, že je zamilovaná, že mi ani teď nepřijde, že by ji psaly dvě ženy, které nejen neměly společné myšlenky, ale taky se nikdy nemohly potkat. Já jsem ráda, že ji paní Dobbsová dopsala, protože to byl krásný příběh a jsem moc ráda, že jsem ho četla.

juckey
27.06.2013 2 z 5

Příběh je milý, vtipný, lehký, ideální pro zabití nudy. Téměř přesně jde oddělit část psaná Austenovou, která je ironická a kousavá a jejím hlavním cílem je zobrazení nešvarů tehdejší společnosti, a část psaná Dobbsovou, jejímž hlavním cílem je, aby postavy došly svého štěstí. Sentimentalita a naprosto nepochopitelný únos hlavní hrdinky na konci ještě trošku víc kazí dojem z druhé části knihy.

hrubik
19.04.2013 5 z 5

Sanditon patří k mým velmi oblíbeným knihám a Sydney Parker k mým oblíbeným knižním hrdinům. U téhle knížky jsem se vážně bavila! Když se dostanete přes poněkud pomalý rozjezd, tak nebude litovat.

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Na tom, že tuto knihu Jane Austenová nenapsala mi zase tolik nezáleží, každý má svoji oblíbenou pohádku a tohle je ta moje.

kiki78
23.08.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih Jane Austenové, přestože ji sama nedopsala.

Denaille
30.10.2011 5 z 5

Sice jsem už pár knih od Austenové přečetla, ale nemůžu se považovat za takového odborníka, abych v tomhle díle hledala nějakou rapidní změnu ve stylu nebo volbě slov. Kdybych to nevěděla, nikdy bych neřekla, že to dopsal někdo jiný.
Možná se mi líbí ještě mnohem víc než Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek. Stalo, že jsem se v některých místech dost nasmála. Hlavně při Edwardově nezdařilém únosu. Možná, že trocha toho vtipu je právě příčinou Marie Dobbsové a vůbec to nezkazilo výsledný dojem.
Co se týče děje. Ze začátku se to opravdu trochu táhlo. Prvním padesát stránek mě to nijak neoslovilo, ale pak jsem se zažrala a během pár hodin jsem to měla v sobě.
Zápletka tentokrát měla spád. Nešlo jen o pouhé převyprávění vztahu dvou lidí, ale stalo se tam cosi, co vás nesmírně zajímá, ale během celé té doby vás autorka nechá v nevědomosti a rozuzlení je až na konci.

Galning
02.03.2011 5 z 5

Skvělá Austenová, na konci je však bohužel poznat, že tento román dopsal někdo jiný. Přílišné drama, nevhodně zvolená slova... Škoda. Jinak vynikající kniha se skvělou hlavní hrdinkou, s níž se mi podařilo dokonale ztotožnit. :)

Darsa
22.11.2010 5 z 5

Ne přiliš známé dílo, ale jako milovnici knih Jane Austenové mě její vydání potěšilo. :-) Rozjezd knihy je sice trochu pomalejší, ale s každou další stránou je to lepší a lepší....

láska zfilmováno anglická literatura

Autoři knihy