Sám sobě podezřelý

Sám sobě podezřelý https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232626/bmid_sam-sobe-podezrely-232626.jpg 4 11 1

Soubor osmi osobně laděných prezidentských projevů Václava Havla z let 1990–1995. Titulem Václav Havel: Sám sobě podezřelý si Knihovna VH připomíná 25. výročí prvního zvolení Václava Havla prezidentem republiky, které se uskutečnilo 29. prosince 1989. Klíč k výběru projevů (Čestný doktorát Hebrejské univerzity, 70. hudební slavnosti, Konference o nenávisti, Sonningova cena, Čestný doktorát Newyorské univerzity, Projev k japonským intelektuálům, Medaile svobody, Budoucnost naděje) podává editorka svazku Anna Freimanová ve své ediční poznámce: „V roli prezidenta se Václav Havel najednou ocitá tváří v tvář různým formám pokušení moci, cítí nebezpečné napětí mezi myšlením a jednáním. V atmosféře až jisté adorace si uvědomuje, jak je důležité udržet si zdravý rozum. Všemožně se snaží vtisknout prezidentské funkci vlastní značku, polidštit ji, vnést do ní jistými nestandardnostmi svou osobnost a signalizovat tak, že Václav Havel zůstal sám sebou a že se nevzdává ničeho ze své minulosti. Cítí ale, že není v lidských silách toto předsevzetí stoprocentně naplnit. Celoživotní vnitřní kontinuita spjatá s odpovědností, s osobním ručením a integritou myšlení byla pro Václava Havla vždy podmínkou identity. Dokazuje to i v těchto svých prezidentských textech, mimo jiné i stále se vracejícím faustovským tématem ďábelských pokušení, které promýšlel přinejmenším již od svého prvního vězení po zveřejnění Charty 77 na počátku roku 1977. Tehdy s ním StB rozehrála hru, v níž podle vlastního mínění příliš neobstál. Celý zbytek života se mu toto téma vrací a znovu se s ním vyrovnává, a vždy, tedy i jako prezident, dochází k závěru, že musí sám sebe zpytovat, na sobě pracovat, a že je tudíž vše především v jeho rukou – potažmo v rukou každého z nás.“ Do širších dobových a kulturně historických souvislostí zasazují myšlení Václava Havla dva původní eseje – předmluva Martina Palouše, člena správní rady Knihovny Václava Havla a doslov Michaela Žantovského, autora jedné z posledních Havlových biografií. Fotografický doprovod tvoří snímky Ondřeje Němce.... celý text

Renatka11
15.05.2023 5 z 5

Na veletrhu Svět knihy si už tradičně pořizuju i knížku z Knihovny Václava Havla a tentokrát jsem vybrala tenhle útlý výbor Havlovych prezidentskych projevů z let 1990 - 1995, který byl vydán u příležitosti 25. výročí zvolení Václava Havla prezidentem Československa. Původně jsem si chtěla "dávkovat" max. jeden projev denně, ale najednou jsem na konci a vím, že se ke knížce budu určitě ráda vracet. Kromě předmluvy pana Palouše a předposledního projevu z Filadelfie, kterým jsem bohužel moc nerozuměla, jsem si čtení užila a oceňovala konkrétně:
- odzbrojujici upřímnost z "kafkovského" projevu na Hebrejské univerzitě,
- pojmenování středoevropského druhu strachu z projevu z hudebních slavností v Salzburgu,
- úvahy o individuální a kolektivní nenávisti z projevu na Konferenci o nenávisti v Oslu,
- zpytování svědomí ohledně využívání výhod politické moci a s tím související výstižný titul knihy "Sám sobě podezřelý" z přebírání Sonningovy ceny v Kodani,
- apel na politickou morálku a slušnost z přebírání čestného doktorátu na Newyorské univerzitě,
- zvažování rozporuplné role intelektuálů v hroutících se totalitních systémech postkomunistických zemí a jejich vliv na národni i světovou politiku z projevu z Tokia
- úvahy o naději a "zázraku bytí", který nás přesahuje a který nás může i přes vsechny odlišnosti v globálním světě spojovat, z konference Budoucnost naděje v Hirošimě
Knížku krásně uzavírá osobitý doslov pana Žantovského a poznámka editorky, paní Freimanové, která vysvětluje, proč do knihy vybrala z celkem 230 Havlových prezidentsjych projevů právě těchto osm.

Václav Havel
česká, 1936 - 2011