Freya

Freya https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7894/bmid_freya-mV4-7894.jpg 4 60 5

Sága z Valhally série

První kniha trilogie Sága z Valhally. Překrásná Freya, dcera královny Vanaheimu a nadaná čarodějka, se má jednou stát mocnou velekněžkou Bohyně. Její domovinu však napadne cizí kmen Ásů, kterému vládnou nelítostní a mocichtiví muži. Freya se zaplétá do diplomatické hry a je nucena bojovat nejen o své výsadní postavení, ale také o lásku muže, který by měl být jejím úhlavním nepřítelem. Aby smířila znepřátelené kmeny a přitom se nezpronevěřila svému srdci a přesvědčení, bude muset projít mnoha těžkými zkouškami a přinést i bolestné oběti. Švédská spisovatelka Johanne Hildebrandtová zpracovala prastarý severský mýtus o válce Ásů a Vánů do silného a napínavého příběhu, v němž se dávná ženská moudrost střetává s mužskou touhou po moci a láska s povinností. Zároveň nabízí zajímavý pohled do drsného přírodního života lidí doby bronzové, založený na výkladu archeologických nálezů.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Freja , 2004

broskev28
07.07.2022 4 z 5

Knihy jsem objednávala podle názvu, v domnění, že to pro nás středoevropany bude takový štorchovský popis doby bronzové na severu. Takže když dorazily první dva díly trilogie, zarazily mě ilustrace na titulu - tak nějak si představuju obálku líbivého čtení pro paní a dívky . . .
Když jsem začala číst, bylo to o něco lepší, ale zprvu jsem stále nedůvěřivě očekávala ten okamžik prozření ve stylu "tohle byl velký omyl a nepovedený nákup"! Jenže čím déle jsem četla, tím jasnější bylo, že kniha vůbec není špatná. A že opravdu splňuje to, co jsem od ní očekávala: pokouší se srozumitelně objasnit původ a vznik severských náboženských mýtů. Najdete tu Ódina, T(h)óra i Lokiho v časech, kdy ještě nebyli velcí a uznávaní bohové Valhally, ale vůdčí osobnosti kmene Ásů, a jako takoví se přirozeně dostali do konfliktu s Vány, kteří žili v matriarchátu.
Hodně mi pomohl i doslov, autorka konzultovala s historiky a archeology, takže některé údaje jsou historicky ověřené. Já jsem se mimo jiné dozvěděla, že právě Freya byla největší severská bohyně a její kontakt s Ódinem je nepopiratelný. Takže pro mě určitě zajímavá kniha a jsem zvědavá na další díl.

"Časem se naučila mluvit s Ódinem upřímně. Občas se dokonce na jeho návštěvy těšila. Věděl mnoho o věcech skrytých, více než tušila. A rychle se učil galdrům, které zpívala. Ačkoli by to nikdy neřekla nahlas, učila ho ráda."

annes
28.06.2017 4 z 5

Vůbec jsem netušila do čeho jdu...ale velmi mě nadchla stará víra v přírodu a ženskou podstatu. Na konci knihy jsem byla mile překvapena, že příběh je sice smyšlený,ale je možné že podobně fungovalo soužití kmenů na severském území.
Jen teda ta jména mohla být trochu méně podobná a četba by byla určitě rychlejší:-)

janina pako
30.07.2014 5 z 5

knížka se mi moc líbila, úžasný dej

smaille
02.07.2013 5 z 5

říká se, že první díl je nejlepší, v této triologii to platí... akorát doporučuji přečíst celou triologii najednou, pokud se člověk k dalším dílům po delší pauze, ztrácí se ve jménech a postavách

PanKérka
29.01.2012 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. První stránky mi sice dělaly problém, ale pak jsem se začetla, ani jsem nemrkla a byla jsem na konci. Úžasný děj a ten konec mě opravdu překvapil.

Johanne Hildebrandt
švédská, 1964