Safa

Safa https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288378/bmid_safa-I1o-288378.jpg 4 69 22

Další bestsellerový titul z pera slavné autorky popisuje příběh malé Safy, která pochází ze somálského slumu. Neměla ani tři roky, když si zahrála v životopisném filmu o topmodelce Waris Dirie, a hrůznostrašná scéna, při které děvčátko musí podstoupit obřízku, zapůsobila na miliony diváků po celém světě. Ve skutečném životě však Safa tento barbarský zákrok podstoupit nemusela – tak se k tomu alespoň zavázali její rodiče ve smlouvě podepsané před natočením filmu, která jejich dcerce zabezpečila i školní docházku a prostředky ke skromnému živobytí. Po čase se však Waris dozvídá šokující zprávu: Safina matka svého rozhodnutí lituje, sedmileté dcerce se lidé posmívají a rodina čelí kritice, že nerespektuje tradice. Waris odcestuje do Somálska, aby se pokusila dívku zachránit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Safa. Die Rettung der kleinen Wüstenblume , 2015

beva
05.01.2016 5 z 5

Knihu Púštny kvet ani film som nevidela, takže som sa o vyriezke dozvedela až z tejto knihy. Je to určite hrozná a nezmyselná tradícia. Nemala som ani poňatia, že sa to týka toľko miliónov žien a je úplne jedno či sú to moslimky, kresťanky, židovky. Vôbec ma neprekvapila skutočnosť, že o tom najvyšší predstavitelia šťátov, EU a iných inštitúcii vedia a nič s tým nerobia ( nemajú žiadny záujem), len o tom rozprávajú, ale skutky veľmi nevidieť. Určite je to záslužná práca autorky tejto knihy a jej organizácie, ale je to podľa mňa málo. Kniha je napísaná veľmi jednoduchým štýlom. Určite to nie je kniha, ktorá vás nadchne, alebo očarí, chytí za srdce a chcete ju čítať znova a znova. Ale som o niečo múdrejšia, takže aj tak stálo zato ju prečítať.

kneslova
20.04.2015 4 z 5

Kniha je nejzajímavější tím, že jsem se toho dost dozvěděla o Somálsku a mentalitě tamního obyvatelstva. Velmi poučné.