Sadie

Sadie https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412698/bmid_sadie-umH-412698.jpg 4 174 38

Sadie to v životě neměla lehké. Otce nikdy nepoznala, matka už před lety zmizela neznámo kam. Nechala Sadie na starosti domácnost i mladší sestřičku Mattie, která byla od narození středem Sadiina světa. Jenže pak Mattie někdo brutálně zavraždí. Když po několika měsících policejní vyšetřování skončí ve slepé uličce, Sadie se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou a vydá se najít vraha. Ona totiž moc dobře ví, s kým si musí vyrovnat účty. Holky se ztrácejí v jednom kuse. To je první věc, která vytane na mysli moderátorovi Westu McCrayovi, když jednoho dne zvedne telefon a z něj se ozve hlas May Beth Fosterové, která ho prosí o pomoc při pátrání po pohřešované devatenáctileté Sadie. Takový příběh už všichni slyšeli mnohokrát. Určitě jen utekla z domova. Přesto se West nakonec rozhodne prosbu vyslyšet. Svoje pátrání dokumentuje v podcastu, a jak postupně odhaluje spletité okolnosti Sadiina zmizení, čím dál zoufaleji ji touží najít – dřív než bude příliš pozdě.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Sadie , 2018

anet8843
09.05.2020 4 z 5

Takové knihy pro YA mám ráda - zajímavé téma, netradiční zpracování. To dohromady zafungovalo dobře. Knihu jsem zbouchla na jeden zátah, protože je zajímavá, a člověk prostě chce vědět, o co šlo. Já bych ocenila více detailů v otázkách těch palčivých tématech - vraždy, zneužívání apod. Ale zase je to pro teenagery, takže je to celkem pochopitelné. Prostě fajn záležitost.

Kamilajznik
30.04.2020 3 z 5

Tak tady jsem asi čekala trošku něco jiného. Téma knihy je bezesporu velice vážné a pro každého rodiče noční můra. Ale nějak se mi zde nelíbil způsob psaní.

annettka1098
21.02.2020 5 z 5

Kniha má dle mého názoru veliký přesah a neměla by být řazena pouze mezi young adult. Problematika, které je v knize otevřená (nechci spoilerovat) je velmi vážná a hlavně (bohužel!!) stále aktuální. O knize budu ještě dlouho přemýšlet...

JessieEx
27.01.2020 3 z 5

3,5*
K Sadie jsem se dostala díky knižní štafetě. I když s tím běžně problém nemám, tady mi trošku vadilo, že už nejsem cílovka. Devatenáctileté Sadie mi bylo líto, ale zároveň jsem s ní nedokázala sympatizovat. To, čím si prošla bylo šílené, ono je to šílené vždy a za všech okolností. Mě ale nesedla její temná povaha a celkově depresivní atmosféra knihy, ačkoliv to bylo naprosto pochopitelné. Forma "podcastů", což bylo defacto radio mi zpočátku moc nesedla a měla jsem pocit, že i autorka v tom trochu tápe. Nakonec jsem se ale začetla.
Jo, bylo to celkem napínavé, byl to silný příběh nejen o sesterské lásce, ale třeba i o tom, jak je to kruté, když je dítě okradeno o své dětství a je nuceno předčasně dospět.
U mě se ale žádné wow nekonalo, svou roli v tom hraje i to, že už v knize byly poznámky předchozí čtenářky, která to asi hodně prožívala a psala poznámky ve stylu "prosím, ať se jí nic nestane" - no a já jsem to pak už nedokázala brát tolik vážně :) Věřím, že své čtenáře si rozhodně najde a myslím, že budou spíš mladší než já :)

Ani832
28.12.2019 5 z 5

Podle mě super knížka, kterou beru spíš jako detektivku. Kapitoly jsou skvěle zakončené, takže nutně potřebujete vědět, co se bude dít dál. Taky je super rozdělení kapitol - jedny z pohledu Sadie a jedny jako podcasty. Určitě doporučuji. Ale ten konec?! Budu věřit, že to nakonec snad dopadlo dobře.

LilianaFalcon
27.11.2019 5 z 5

Jsou příběhy, u kterých si říkáte, jestli by nebylo lepší, aby to byl jen další nanicovatý románek. Minimálně já bych nad tím nemusela dál přemýšlet a o kolik snáz by se mi usínalo...
Tohle je taková knížní verze odložených případů.

trudoš
23.11.2019 4 z 5

„Stejně jako tolik jiných příběhů i tenhle začíná mrtvou holkou.“
Intenzivní zážitek, o to víc, jste-li otcem či matkou. Courtney Summersová nemaže čtenářům med kolem pusy a podobně jako její hrdinka Sadie jde za jádrem problému, neohlížejíc se nalevo či napravo. Od prvních stran je jasné, že důležitější než cíl je cesta a tahle divná pravda platí především pro reportéra Westa McCraye, který se snaží zrekapitulovat osud zmizelé dívky. Část knihy je tak tvořena přepisem vysílaného podcastu, část příběhem samotné Sadie. Nezvyklé je, že autorka neřeší dějovou posloupnost a zpočátku skáče z místa na místo, aby dostala postavy tam, kde je potřebuje mít. Později události naštěstí vesměs zaklapnou, přičemž velký kus práce na tom mají právě reportážní vstupy. Ty jsem si nakonec z celé knihy oblíbil nejvíc, protože fungují jako netradiční zpestření jinak nekomplikovaného thrilleru a skvěle dávají možnost vyhrotit emoce v ten správný okamžik, aniž by člověk podezíral vypravěče ze samoúčelnosti.

Jirikk
15.11.2019 4 z 5

Lidi co žiji na okraji společnosti mne vždycky zajimali (pry se tam poznají ty nejlepší lidé) a kniha to celkem dobře popisuje... Sadie mi jako hrdinka seděla, držel jsem ji do poslední stránky palce a nevadí mi ani ten konec..
Velmi dobrý překlad jak bylo vše přeloženo jak ty lidi skutečně mluví , hovorově nespisovně...

TheAneta
15.10.2019 3 z 5

Sadie je kniha, po které jsem náhodně sáhla v knihovně při cestě k výpůjčnímu pultu.
Ze začátku mě moc nezaujala, ale nakonec jsem ráda, že jsem vytrvala ve čtení. Neobvyklá kombinace linie Sadie a podcastu si Vás umí získat. Na druhou stranu mě mrzí, že příběh nešel více do hloubky. Lákavá anotace dle mého názoru nesplnila očekávání.

Veruu95
12.10.2019 4 z 5

Krásný a originální námět, který byl moc dobře zpracován. Je zde krásně ukázáno, kam až jsme ochotni zajít pro ty, které milujeme. Ale konec me vytočil, takový otevřený... :D

PavkaHu
10.10.2019 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se zacetla, ale jinak perfektní. Zajímavý styl přepisu podcastu spolu s běžným vyprávěním. A dokonce mi nevadil i konec.

Efeméra
06.10.2019 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila od chvíle, kdy nakladatelství oznámilo, že ji vydá. A musím říct, že hned začátek byl tedy něco. Tohle rozhodně není contemporary o tom, jak hlavní hrdinka chodí na střední školu a řeší nejrůznější puberťácké problémy. Atmosféra románu je ponurá, líčící život lidí na pokraji společnosti. Musím říct, že jsem Sadie opravdu propadla. Myslím, že mám prostě slabost pro příběhy, ve kterých po něčem mladí hrdinové pátrají na vlastní pěst. Prolínání minulosti a přítomnosti je tu výborně zvládnuté, a já jsem tak byla pěkně napjatá, co se Sadie vlastně stalo. Část vyprávění v podobě podcastu mi připadá neotřelá a moc povedená. Nejvíc v napětí mě však nechával autorčin zvyk skončit v tom nejzásadnějším a potom na to už nenavázat, případně až za pěkně dlouhou dobu. Člověka to až rozčilovalo. Výborné.

Knihomolka97
30.09.2019 5 z 5

Tak to bylo pravdu něco. Jakým směrem se příběh vyvinul, jsem nečekala. Je to smutné...
Forma vyprávění mi sedla perfektně, pohled Sadie a jako podcast v rádiu. Zase něco jiného a bylo to psáno velmi napínavě. Závěr každé kapitoly nutil číst dál a dál. Kniha ještě předčila mé očekávání, moc doporučuju.

Varjohukka
09.09.2019 5 z 5

Toto je již čtvrtá kniha, kterou jsem od autorky četla. Všechny měly něco do sebe, ale Sadie, kterou jsem jako jedinou četla v češtině, si mě získala asi nejvíc. A to nejen závažností tématu, ale i svou zvláštní formou dvojího pohledu, přičemž jeden pohled je neobvyklý - prostřednictvím podcastu v rádiu.

sd1992
02.09.2019 5 z 5

Ty vogo, jakože to bude dobrý, to jsem z anotace předpokládala.. Ale že to bude takhle dobrý jsem nečekala.. :-D Děj neustále plynul, byl plný zvratů a překvapení, kniha byla zpracována tak, že skoro každá kapitola vás na konci nechala v nevědomosti a mohli jste se jen domnívat, co bude dál.. střídání kapitol ze strany Sadie a rozhovorů s ostatními, to bylo super úplně.. Na konci vše zapadlo do sebe a vyplnilo to všechna prázdná místa, která byla záměrně vytvořená v ději.. moc dobrý, vřele doporučuji.. :)
Jen si nemyslím, že je tohle kniha pro děti... nicméně žánr young/adult je pro mladé až dospělé.. a děti jsou v tomto případě ze hry.. mohlo by to být v česku trošku rozlišeno.. nebyla bych moc ráda, kdyby to třeba jednou četla moje dcera v 11 letech.. večer jsem musela přestat číst i já ve svých sedmadvaceti, protože jsem měla blbý pocit :-D

martinakraus
23.08.2019 3 z 5

Do této knížky jsem šla s velkým očekáváním, které se ale bohužel nenaplnilo. Slibuje vážná témata, kterých se (až na vraždu) dotýká jen velmi povrchově a spíše se jedná o drama, kde spojujete kousky skládačky z pohledu hlasatele z podcastu v současnosti a Sadie, hlavní hrdinky, v nedávné minulosti. Zhruba do strany 100 ke mě nepřišly žádné emoce, po překročení tohoto milníku se to příliš nezměnilo, ale alespoň se začalo něco trochu dít. Posledních zhruba 50 stránek se děj zrychlil, ale na můj čtenářský pocit už to bylo až příliš pozdě. Není to špatná knížka, rozhodně jsem četla horší, ale rozhodně taky lepší. Pokud tedy čekáte pecku, kterou vám slibují lidi na internetu, zkuste k tomu přistupovat s menším nadšením a očekáváním a třeba si ji užijete daleko víc, než já.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Sadie to v životě neměla lehké. Vyrůstala se svou matkou a mladší sestrou Mattie.
Jelikož matka byla alkoholička a drogově závislá, převzala Sadie její roli a starala se o sestru sama.
Nakonec matka odešla a zanechala děvčata samotná.
Jednoho dne se našla malá Mattie mrtvá. Někdo ji brutálně zavraždil. Sadie ovšem tuší, kdo to udělala a rozhodla se pro pomstu. Odejde z domu a začíná její pátrání po vrahovi.
Příběh je vyprávěn z pohledu Sadie a také jako podcast v rozhlasovém vysílání. Moderátor West McCray pátrá po Sadie na vlastní pěst, protože to vypadá, že policie neodvádí úplně dobrou práci.
Každá kapitola pomalu odkrývá další a další spojitosti a nutí Vás číst dál a dál.
Zhruba od poloviny knihy to bylo tak napínavé, že jsem ji už neodložila.
Napínavý smutný příběh o sesterské lásce a pomstě.

ivca7265
05.08.2019 5 z 5

Kniha je skvěle napsaná. Příběh o mladé dívce, která se chce pomstít za smrt svojí sestry. Autorka popisuje cestu hlavní hrdinky velmi neotřelým způsobem a každou kapitolou vás nutí číst dál. Kniha je plná emocí - smutek, vztek, pomsta, láska. Za mě jedna z nejlepších knih v rámci YA. Doporučuji přečíst.

drogy vraždy rodina znásilnění pro dívky pomsta sestry koktavost

Autorovy knížky

Courtney Summers