Rybáři

Rybáři https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181906/rybari-qJp-181906.jpg 4 4 3

První a zároveň nejúspěšnější román dánského spisovatele Hanse Kirka (1898-1962). Poprvé vyšel r. 1928. Jeho hrdinou je kolektiv rybářských rodin, které se nemohou uživit ve svém dosavadním domově u moře. Přestěhují se proto do vnitrozemí a tam se za výhodnějších životních podmínek nejen sžívají s novým prostředím, ale i v něm prosazují svou náboženskou víru a snaží se na ni obrátit usedlíky.... celý text

joao_johansson
08.11.2023 3 z 5

Jako správný kolektivní román se velmi dlouho rozjíždí, v polovině nabere tu správnou rychlost, aby se na konci trochu zkratkovitě rozplynul. Zajímavá sociologická sonda do života přísně věřících rybářů v severním Jutsku a zároveň jeden z nejprodávanějších dánských románů. Znovu bych spíš nečetl.

JankoStirbey
04.03.2022 4 z 5

To čo ma zozačiatku odrádzalo a vzbudzovalo odpor vo mne nakoniec vyvolalo obdiv a uznanie. Nedokážem sa stotožniť s ich pohľadom, no fascinuje ma ich odhodlanie a presvedčenie s akým bojujú za svoj názor, ako aj napriek okoliu veria v svoj ideál. Samotné postavy, ich myslenie a konanie, situácie do ktorých sú vrhané a konfrontácia s okolím sú len čerešničkou.

MOu598
12.09.2017 3 z 5