Růžová zahrada: výbor z Bústánu a Gulistánu Šejcha Mušarrifuddína ibn Muslihuddína Sa'dího ze Šírázu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37154/ruzova-zahrada-37154.jpg 5 5 1

Výbor ze dvou didaktických děl perského básníka 13. století, v nichž autor uložil své zkušenosti ze styku s lidmi všech stavů a celé tehdy známé čtvrtiny zeměkoule. Tématiku, typicky národní a založenou na pozorování života a člověka (veršované povídky Bústánu a anekdoty Gulistánu), shrnuje výbor do sedmi kapitol, uváděných básníkovými aforismy.... celý text

sonihe
30.11.-0001

Některé pravdy jsou originální a je fajn vědět, že témata jsou pořád stejná a že je autor dokázal zpracovat tak, že jsou stále čtivá a aktuální. Fakt se mi líbil ten styl vyprávění příběhů a rýmování.

Já svobodný jsem,na zemi klidně spím,
pro drahý kobereček prach nelíbám před nikým.

Šíp-osud, přítelíčku, se nedá odvrátit,smířit se s ním, toť nejlepší tvůj štít.:)

..Ten najde velikost, kdo v malosti se ztratil, z neexistence do bytí se vrátil..

milostná poezie perská literatura súfismus středověká poezie didaktické příběhy

Sádí
perská, 1210 - 1291
1954  96%Růžová zahrada: výbor z Bústánu a Gulistánu Šejcha Mušarrifuddína ibn Muslihuddína Sa'dího ze Šírázu
1926  100%Šeicha Muslihuddína Sa'dího ze Šírázu Myšlenky o lásce a mládí

Kniha Růžová zahrada: výbor z Bústánu a Gulistánu Šejcha Mušarrifuddína ibn Muslihuddína Sa'dího ze Šírázu je v