Rudolf Cortés, milovaný i zatracovaný

Rudolf Cortés, milovaný i zatracovaný https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177105/rudolf-cortes-milovany-i-zatracovan-177105.jpg 4 4 2

Váš dům šel spát, Nelly Grey, Starý honec krav, Dobrou noc, S čertem si hrát, Kdybych já uměl psát básně, Tiše den začíná… Těch písní, které nazpíval Rudolf Cortés, jeden z nejvýraznějších zpěváků v historii naší taneční a populární hudby, nebyly desítky, ale stovky. Jiří Voskovec s Janem Werichem si jej vybrali jako představitele Woodyho do slavného muzikálu Divotvorný hrnec, na divadelní scéně se stal prvním Limonádovým Joem, po řadu let byl hlavní pěveckou hvězdou orchestru Karla Vlacha. Nejen o tom, ale především o tom, jaký byl Rudolf Cortés v soukromí, vypráví jeho dcera, zpěvačka Dáša Cortésová. Ondřej Suchý se pak snaží vypátrat, co se skrývá za nařčeními a pomluvami, které se vynořily až léta po Cortésově smrti a snažily se zpěvákovu osobnost očernit. Svá svědectví zde podávají též známí herci, zpěváci a umělci, kteří měli ke Cortésovi blízký vztah jako přátelé či spolupracovníci.... celý text

kanitsuj
11.03.2021 3 z 5

Knížka se mi dostala do rukou především z pracovních důvodů. Zaujme investigativním úvodem, v němž autor vyvrací lži ohledně Cortésovy politické minulosti a pěkná je také obrazová příloha. Celkem jde ale o takové základní seznámení s dnes již bohužel nepříliš známým zpěvákem poskládané ze vzpomínek jeho přátel. Také se čas od času opakuje to, co již bylo řečené. Nejzajímavější pro mne byly pasáže, ve kterých na svého otce vzpomíná dcera Dáša. Její srdečné vyprávění zahrnuje i vzpomínky na dětství strávené v blízkosti předních českých kulturních osobností minulého století.

1amu
05.08.2020 3 z 5

Rudolf Cortéz byl v 50-tých létech minulého století zjevením . Jeho osobním štěstím bylo, že se seznámil po válce s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem, kteří s ním měli "plány". Později se do akce zapojil i Karel Vlach, který angažoval "chlapa jako horu", ještě k tomu s nádherným hlasem (je dobře, že opustil vážnou hudbu) jako náhradu za Vjačeslava Irmanova do svého orchestru . V novém Divadle satiry (později ABC) hrál titulní roli ve hře Limonádový Joe. Rozhodně vizuálně více seděl předloze, než později operetní K.Fiala ve filmovém zpracování.
Dvojice R.Cortéz a Stella Zázvorková (jako Tornádo Lou) byla hlavním tahákem hry.
V létech 50-tých, kdy radio bylo zahlceno častuškami, budovatelskými zpěvy a jiným šmejdem, bylo podvečerní dostaveníčko s orchestrem Karla Vlacha a Rudolfem Cortézem takovým jemným pohlazením vděčných posluchačů. A což teprve, když zazněl jeho hlavní hit "Starý honák krav".
Aféra okolo změny jeho jména byla podrazem STB a je zbytečné se o ní zajímat.
Osobně by mi udělalo větší radost, kdyby dcera zpěváka, paní Dáša Cortézová požádala o spolupráci na knize vhodnějšího autora. Rudolf Cortéz by si to zasloužil

Autoři knihy

Ondřej Suchý