Rudá Joan

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý a čtivý román je inspirovaný skutečným příběhem Melity Norwoodové, která byla v roce 1999, ve věku 87, odhalena jako nejdéle sloužící špionka pro KGB v dějinách Velké Británie. Na jaře 2019 půjde do kin i filmová adaptace s Judi Denchovou v hlavní roli již zestárlé Joan, jíž znenadání zaklepou na dveře vyšetřovatelé z MI5 Děj se ale rozehrává již před 2. světovou válkou na univerzitě v Cambridge, kde se Joan při studiu přírodních věd seznamuje s dvojicí levicově orientovaných studentů Leem a Sonjou, kteří se ji snaží přesvědčit, aby spolupracovala se sovětskou rozvědkou a dodávala jim materiály o britském jaderném výzkumu. Celou pravdu o nich se Joan ale dozví až při vyšetřování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407946/ruda-joan-8yI-407946.jpg 3.45
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Red Joan, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Rudá Joan

Přidat komentář
Runinka
23. srpna

Zpočátku se četla svižně, v polovině se to začalo divně táhnout, ale konec zase dobrý.

soukroma
07. února

Příběh není podle skutečných událostí, jak slibuje i zdejší štítek a připomínka zatím asi poslední odhalené špionky pro KGB na britském území (1999). Naštěstí jsem si přečetla včas závěrečnou poznámku autorky, která ten skutečný příběh shrnutý v jediném novinovém článku označuje pouze jako inspiraci a hned vyjmenovává dost zásadní rozdíly mezi svou fabulací a odhalenou realitou.
Tím můj zájem poněkud opadl a nepozvedl se ani v první části románu, kdy se Joan setkává s Rusy imigranty a s levicovou propagandou na studiích v Cambrige v roce 1937. A to díky příteli. Její vlastní činnost pro sověstkou rozvědku není nijak specifikovaná, vypadá spíš jen jako ve vleku svých mužských přátel. Ostatně celý případ o mnoho desítek let později vyšetřované vlastizrady vlastně končí už v polovině minulého století, pár let po válce.
Celý příběh je spíš takové ženské čtení, bez pořádné špionáže, spíše jen mezilidské vztahy a tajemství, předstírání, útěky. Nesplnilo očekávání 50%.


Doporučujeme

Hrabě Monte Cristo II. kniha
Hrabě Monte Cristo II. kniha
Plamen duše
Plamen duše
Francouzova milenka
Francouzova milenka
Dívka, která se dotkla nebe
Dívka, která se dotkla nebe