Rudá Joan

Napínavý a čtivý román je inspirovaný skutečným příběhem Melity Norwoodové, která byla v roce 1999, ve věku 87, odhalena jako nejdéle sloužící špionka pro KGB v dějinách Velké Británie. Na jaře 2019 půjde do kin i filmová adaptace s Judi Denchovou v hlavní roli již zestárlé Joan, jíž znenadání zaklepou na dveře vyšetřovatelé z MI5 Děj se ale rozehrává již před 2. světovou válkou na univerzitě v Cambridge, kde se Joan při studiu přírodních věd seznamuje s dvojicí levicově orientovaných studentů Leem a Sonjou, kteří se ji snaží přesvědčit, aby spolupracovala se sovětskou rozvědkou a dodávala jim materiály o britském jaderném výzkumu. Celou pravdu o nich se Joan ale dozví až při vyšetřování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407946/ruda-joan-8yI-407946.jpg 3.45
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Mladá fronta

Red Joan, 2013

Kniha Rudá Joan

Runinka

Zpočátku se četla svižně, v polovině se to začalo divně táhnout, ale konec zase dobrý.

soukroma

Příběh není podle skutečných událostí, jak slibuje i zdejší štítek a připomínka zatím asi poslední odhalené špionky pro KGB na britském území (1999). Naštěstí jsem si přečetla včas závěrečnou poznámku autorky, která ten skutečný příběh shrnutý v jediném novinovém článku označuje pouze jako inspiraci a hned vyjmenovává dost zásadní rozdíly mezi svou fabulací a odhalenou realitou.
Tím můj zájem poněkud opadl a nepozvedl se ani v první části románu, kdy se Joan setkává s Rusy imigranty a s levicovou propagandou na studiích v Cambrige v roce 1937. A to díky příteli. Její vlastní činnost pro sověstkou rozvědku není nijak specifikovaná, vypadá spíš jen jako ve vleku svých mužských přátel. Ostatně celý případ o mnoho desítek let později vyšetřované vlastizrady vlastně končí už v polovině minulého století, pár let po válce.
Celý příběh je spíš takové ženské čtení, bez pořádné špionáže, spíše jen mezilidské vztahy a tajemství, předstírání, útěky. Nesplnilo očekávání 50%.

Hrabě Monte Cristo II. kniha
Hrabě Monte Cristo II. kniha