Rudá hrozba - Antikomunismus v USA 1917-1954

Rudá hrozba - Antikomunismus v USA 1917-1954 https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383096/bmid_ruda-hrozba-antikomunismus-v-usa-19-dmQ-383096.jpg 5 3 2

Antikomunismus se objevil ve Spojených státech amerických takřka ihned po bolševickém převratu v Petrohradu v listopadu 1917. Stal se fenoménem, který poznamenal společnost, kulturu a zejména politickou scénu. V průběhu 20. století se dokonce několikrát změnil v hysterii, respektive tzv. „strach z rudých“. Jde především o období bezprostředně po skončení první světové války a poté o počátek studené války. S těmito vypjatými etapami je spojena řada osobností, nejvíce ovšem mezi nimi vyčníval senátor Joe McCarthy, jenž bývá považován za ztělesnění demagogie a zvůle Washingtonu. Americký antikomunismus však není možné takto paušalizovat. Obavy z komunistické infiltrace lze totiž mnohdy považovat za opodstatněné, naopak angažovanost obyčejných lidí v „honech na čarodějnice“ za limitovanou.... celý text

Dant76
10.12.2020 5 z 5

Kniha o antikomunismu v USA, která obsahuje pro mě spoustu neznámých a zajímavých skutečností.

Jack93
17.01.2020 5 z 5

Řekl bych, že v české literatuře jde o poměrně ojedinělé téma, byť jsme se mu na gymplu i vysoké škole věnovali. Od Rudé hrozby jsem měl vysoká očekávání, která se úplně nenaplnila. Neřekl bych ale, že autorovou chybou. Spíše proto, že téma nakonec nebylo tak zajímavé, jak jsem si myslel. Zejména kapitola o prvním strachu z rudých mě ničím nenadchla. Opakem jsou kapitoly pojednávající o počátku studené války a nechvalně proslulém senátorovi McCarthym a jeho "honu na čarodějnice".