Rozprávanie o Juzovi

Rozprávanie o Juzovi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192850/rozpravanie-o-juzovi-192850.jpg 4 2 1

Osud hlavného hrdinu, sedliaka Juzu, je zložitý, dramatický a neopakovateľný. Juzovo trpké sklamanie v láske spôsobí, že sa uzavrie pred spoločnosťou, postaví si dom na osamotenom mieste a žije ako odľud. Prestane sa stýkať aj so svojou rodinou. Po čase sa v ňom prejavia aj negatívne vlastnosti - uzavretosť, skúposť a krutosť vo vzťahu k mladej dievčine, ktorá ho ľúbi, keď ju Juza odmietne, udalosti vyústia v tragédiu. Vojna, pomery po oslobodení, to všetko akoby sa ho spočiatku ani netýkalo, ale keď príde na lámanie chleba, Juza vie rozoznať dobro od zla a zvýťazí zemitosť, statočnosť jednoduchého, neskazeného človeka. Román je napísaný v podobe ságy typickej pre severské literatúry a patrí k tomu najlepšiemu, čo vzniklo v litovskej próze. Preložené z ruského prekladu litovského originálu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Skazanije o Juzase (Sakmė apie Juzą)

bondula
10.03.2014 4 z 5

Táto knižka ležala v našej knižnici 27 rokov a za celý ten čas ju zjavne nik neotvoril. Začítal som sa bez akýchkoľvek očakávaní a skončil som celkom príjemne prekvapený.
Rozpráva príbeh zaťatého starého mládenca Juzu, ktorý si robí najradšej všetko sám a po svojom, na pozadí dramatických udalostí, ktoré zmietajú Litvou okolo polovice 20.teho storočia. Sága o tom, čo dokáže za svoj život jediný človek a o tom, ako sa môže meniť krajina v priebehu života jednej generácie.
Trochu som sa obával typického socialistického pátosu, ktorý je v dielach z tohto obdobia častý, no v Rozprávaní o Juzovi nič také nie je. Ako Juza koná vždy tak, ako uzná za vhodné, robí to, čo považuje za správne, nedelí ani autor postavy na komunistov, fašistov, či znárodňovacích komisárov, ale na ľudí dobrých a zlých.

litevská literatura Litva

Autorovy knížky