Rok Patrika ekniha

Novela je prvotinou autorky Kláry Bártové. Inženýrka ekonomie a matka tříleté dcery vypráví bez obalu svůj vlastní příběh. S nadhledem a vtipnými momenty je možné prožít jeden velmi důležitý rok v životě hlavní hrdinky s ní. Příběh, který poučí, varuje, motivuje i pobaví. Domácí násilí je ožehavé téma, které se týká všech společenských vrstev. Cílem knihy je ukázat, že nikdo by se neměl v podobné situaci stydět, bát se ostudy nebo čehokoliv jiného. Je důležité nečekat, že se stane zázrak a situace se zlepší, ale okamžitě požádat o pomoc. Není v pořádku nechat si ubližovat. Takový násilník se nikdy nezmění. Hlavní hrdinkou je jednatřicetiletá Alice, doktorandka, milá a sympatická holka z dobré rodiny. Najít solidního muže po třicítce pro emancipovanou ženu, co není chodící reklama Barbie, není tak úplně snadné. Biologické hodiny to ale nezajímá. Když se zjeví pohledný, charismatický a vychytralý "sňatkový podvodník" Patrik, zem se zachvěje. Alice se zamiluje a nevidí, neslyší. Chce svůj sen, pevný vztah, svatbu, dítě, domek se zlatým retrívrem a bílým plaňkovým plotem. Sen je sen, probudíš se, je den. Alici čeká tvrdý pád na zem. Patrik ji fikaně obere o veškeré peníze, manipuluje s ní a využívá, jak ho jen napadne. Dostaví se fyzické i psychické násilí a místy jde dokonce o holý život. O život Alice i nenarozeného dítěte. Patrik skončí náhle za mřížemi pro celou řadu drobných finančních podvodů, ale ani to není pro cílevědomou a odhodlanou Alici důvod přestat bojovat za úplnou rodinu a nápravu svého vyvoleného. Přichází amnestie a procitnutí. Alice pochopí, že tuhle bitvu nevyhraje až tehdy, kdy v náručí s třítýdenním miminkem sleduje Patrika, který chladnokrevně odchází za jinou "bohatou nevěstou". Alice zůstala sama, zlomená, fyzicky i psychicky vyčerpaná, bez peněz i naděje na budoucnost zalitou sluncem. Bod zlomu, dalo by se říct. Alice je matkou, a to ji dává velikou sílu prát se s osudem. Znovu se postaví na své nohy a zdá se, že trpká zkušenost ji udělala ještě lepší.... Rok Patrika není žádná přeslazená červená knihovna, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak. Je to skutečný příběh o skutečném životě. Cílovou skupinou jsou ženy 25 +, ale díky nadsázce a humorným pasážím se líbí i mužům....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/274467/rok-patrika-qYg-274467.jpg 4.127
Novely, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Vik Lukáš

Kniha Rok Patrika

maličkán
15.12.2016

Ačkoli se kniha dobře četla, nemohu dat 5 hvězdiček, protože mi hlavní hrdinka lezla pěkně na nervy. Docela stará, vystudovaná a tak naivní, stále jsem čekala, kdy ho vykopne, ale pořád to nepřicházelo. Kdyby jí bylo 17, tak snad pochopím ale toto ne.

zuzca.h
05.12.2016

Tak já nevím, prostě mě to nechytlo od začátku jsem u té knížky nadávala stylem to snad není možné to je ale slepice (myšleno hlavní hrdinka) a to je vysokoškolačka (no dobrá řada vysokoškoláků moc intelektu nepobrala, ale tadle snad žádnej) a nebo no tak todle je fakt už pres čáru. Takže Rok Patrika řadím do těch málo knih které jsem nedočetla (k současnému sčítání jich je 5), fakt jsem to nedala. A jen se podivuju tomu kolik nadaných autorů píše do šuplíku protože nemůžou knihu vydat a pak výjde něco takového to ....

DK197
20.07.2016

Já prostě nemůžu jinak, než tři hvězdičky. A to obvykle knihám s touhle tématkou nedávám. Jenže tahle kniha mě štvala od začátku do konce. Formou i obsahem.

Forma: Jak už vystihl jeden komentář zde, bylo to takové jako by narychlo splácané. Někde něco chybělo, jindy bylo toho popisu moc a celkový dojem členění se mi zdál dost nepřehledný.

Obsah: Já vám nevím, možná za to může ta nedostatečná forma zpracování textu, ale to jako vážně? Jsem zvyklá na to, že u domácího násilí agresor oběť zmanipuluje, ale tohle? Jako by se ani nemusel snažit. Jako by hrdinka prostě selektovala, co bude vnímat ... SPOILER: Jak může někoho nezarazit, že mi muž po prvním rande beze studu oznámí, že na fotkách v pokoji vypadám jako štětka? Jak to může přejít bez reakce, zaražení? Po prvním rande, kdy se lidé z pravidla snaží ukázat v lepším světle! Jak může někdo nechat být urážky adresované nejlepší kamarádce, prý jen proto, že se s dotyčným už zase nechce hádat, a minutu na to (aniž by se někdy pokusila vrátit k oněm urážkám kamarádky a zastat se jí) snít o tom, že s takovým člověkem bude mít dítě? Byt? Atd. Mně prostě chování Aluny hlava nebere. A nesmutnější na to je, že hrdinka přiznává, že nemyslet na dítě, milému Patrikovi by zas vběhla do náručí... To jako fakt?? Po tom všem?? Možná kdyby více rozepsala ty dobré momenty, lépe bych hrdinku chápala.

Tohle si přečtěte a čerpejte inspiraci, jak z toho vlastní děti poučit, co se rozhodně nedělá. Protože Patrik byl sice kretén velkého kalibru, ale s hrdinčinou povahou to měl skoro bez práce.... Já vím, kritizovat je snadné. Jenže já vlastně nekritizuju. Jen nahlas skučím, jak je možné, že jsou lidé schopní chovat se takhle... hloupě. Je to povahou? Zkušenostmi? Výchovou? Nedostatečnou starostí přátel? Sobeckostí? Nebo je vážně láska AŽ TAK slepá?? Každopádně doufám, že se autorka poučilla ze svých vlastních chyb a naivity. Už jen proto, aby dceru naučila nechovat se stejně.

A myslím, že hodně k pochopení hrdinčinných motivů chování ubírá už výše zmíněné formální a celkové zpracování knihy. Což je mi u takových knih vážně líto.

JanaJane
15.06.2016

Přestože jsem se ke knize dostala způsobem varování, abych to nečetla, že je to blbost, musím říct, že se mi moc líbila. Byla čtivá od začátku až do konce. Kniha o životě bez přikrášlování, tak jak napsal život. Super.

Daisy16
24.05.2016

Ale tak jo, docela se mi to líbilo.
Teda… Oceňuji příběh, celkový námět a také to, že se jedná vlastně o autobiografii. Kniha mě vtáhla do děje a za dva dny (což je s mým momentálním vytížením neuvěřitelné) jsem ji přečetla. Vzala jsem si z ní do života množství ponaučení a vlastně by se dala považovat za takovou příručku, co rozhodně nedělat.
Na druhou stranu mi ale vadilo zpracování knihy. Všechno mi přišlo strašně uhnané a jenom narychlo splácané dohromady. Věty byly často holé, místy až moc popisů a někdy zase chyběl úplně. Chvílemi mě až iritovalo samotné myšlení hlavní hrdinky. Na to, že je to vystudovaná vysokoškolačka, se chovala jako poblázněná třináctka a měla jsem pocit, že snad ani nepřemýšlí hlavou. Celkově i rozhovory mezi osobami mi přišly plytké a uspěchané. A také se mi podařilo objevit celou řadu gramatických chyb. A to i často docela banální shodu podmětu s přísudkem.
Kniha by si zasloužila mnohem větší propracovanost, dotažení do konce, a teprve potom by si zasloužila plné hodnocení. Za mě tak na půl.

VladkaBU
28.04.2016

... od vysílání v Sama doma, kde knihu představila sama autorka, jsem ji chtěla přečíst. Už od začátku příběhu varovný signál, že vztah nebude fungovat, ale láska je, jak se říká, slepá, a člověk dlouho nevidí to, co vidí okolí.

Leniiis
21.04.2016

Přečteno jedním dechem. Pořád jsem nechápala, proč byla Alice tak hrozně naivní a nechala si s prominutím s*át na hlavu. Ono se to asi lehce soudí, když to člověk nezažije, ale myslím, že i žena by měla mít svoji hrdost a prostě tohle si nenechat líbit. Naštěstí se ho nakonec zbavila. Co se týče pokračování, tak bych si klidně ráda přečetla, jak to vlastně bylo dál.

simecef
01.01.2016

Viz moje recenze To by se mi nemohlo stát na Knihcentrum revue.

Autor knihy

Klára Bártová