Rodinné sídlo

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rodinné sídlo je ambiciózní román zabývající se různorodými skupinami v prostředí edvardovské střední třídy: rodinou Schlegelů (představují typ bohémských intelektuálů), Wilcoxů (bezohlední plutokraté) a Bastů (ctižádostiví členové nižší střední třídy).

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91577/rodinne-sidlo-91577.jpg 3.528
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Howards End, 1910

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Rodinné sídlo

Přidat komentář
snimcibdim
12.05.2019

"Jen spojovat" je nejen motto knihy, ale i základní téma.
Příběh spojuje zdánlivě nespojitelné - různé společenské třídy (viz.anotace), ale tím i různé životní postoje a rozdílné žebříčky hodnot. Přestože se místy zdá, že spojení nespojitelného může být úspěšné a pro jednu nebo obě strany obohacující, mnohem častěji dochází k tomu, že se někdo musí něčemu pouze podvolit, přizpůsobit a dané spojení spíše než aby konstruktivně rozvíjelo, má katastrofální důsledky, včetně smrti. Ovšem na vině není snaha spojovat, ale spíše neschopnost či neochota unést následky vybočení z vlastního světa.
Přestože kořeny naší společnosti jsou jiné než kořeny tradicionalistické koloniální Anglie, zkoumání projevů různých životních přístupů a možnosti a důsledky jejich vzájemné konfrontace jsou nadčasové a aktuální i dnes pro nás (zvláště v době spojování Evropy a globalizace celého světa).
Zážitek z četby mi bohužel kazil poněkud kostrbatý překlad (Odeon 1982), u tak renomované překladatelky překvapivě stylisticky neobratný. Škoda, že nějakého vydavatele nenapadlo Howards End vydat znovu v lepším překladu (např.Hilský nebo Janiš).
Těm, které dílo zajímá, doporučuji proto raději výborné filmové zpracování z 1992, nebo stejně dobrou TV minisérii z 2017.
Nehodnotím - Forster za ten překlad nemůže.

Vidlička
13.03.2018

Trochu mi připomínala Lawrencovy Syny a milence tím sociálním rozměrem, ale narozdíl od nich byla tady většina postav sympatická. Hlavně Markéta mi byla blízká tou svou klidnou rozvážností a rozumností.
Spousta překvapivých zvratů, spousta myšlenek, krásná klidná anglická atmosféra a styl vyprávění a samozřejmě trochu toho humoru, obzvláště o Beethovenově nejpříjemnějším randálu... :-)
Moc příjemné čtení!


vikaa
19.04.2013

Kniha je psaná pomalým docela příjemným stylem a děj příjemně plyne až k dramatickému vyvrcholení. Mistrně napsaná kniha, odborníky řazená do nejlepších 50 anglicky psaných románů,které by si čtenáři měli přečíst. Osobně bych dala 3 a půl hvězdy.

tatruszka
09.02.2013

Rodinné sídlo je docela poutavá kniha, kterou jsem měla přečtenou za pár dní. Příběh je odrazem anglické společnosti, společenských tříd a konvencí. Hlavním "hrdinou" je jeden starý rodinný dům, který je svědkem všech zlomů v příbězích hlavních postav. Kniha je určitě zajímavá a patří k perlám anglické i světové literatury.