Rodinné sídlo

Rodinné sídlo je ambiciózní román zabývající se různorodými skupinami v prostředí edvardovské střední třídy: rodinou Schlegelů (představují typ bohémských intelektuálů), Wilcoxů (bezohlední plutokraté) a Bastů (ctižádostiví členové nižší střední třídy).

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91577/rodinne-sidlo-91577.jpg 3.528
Vydáno, Odeon

Howards End, 1910

Kniha Rodinné sídlo

snimcibdim
12.05.2019

"Jen spojovat" je nejen motto knihy, ale i základní téma.
Příběh spojuje zdánlivě nespojitelné - různé společenské třídy (viz.anotace), ale tím i různé životní postoje a rozdílné žebříčky hodnot. Přestože se místy zdá, že spojení nespojitelného může být úspěšné a pro jednu nebo obě strany obohacující, mnohem častěji dochází k tomu, že se někdo musí něčemu pouze podvolit, přizpůsobit a dané spojení spíše než aby konstruktivně rozvíjelo, má katastrofální důsledky, včetně smrti. Ovšem na vině není snaha spojovat, ale spíše neschopnost či neochota unést následky vybočení z vlastního světa.
Přestože kořeny naší společnosti jsou jiné než kořeny tradicionalistické koloniální Anglie, zkoumání projevů různých životních přístupů a možnosti a důsledky jejich vzájemné konfrontace jsou nadčasové a aktuální i dnes pro nás (zvláště v době spojování Evropy a globalizace celého světa).
Zážitek z četby mi bohužel kazil poněkud kostrbatý překlad (Odeon 1982), u tak renomované překladatelky překvapivě stylisticky neobratný. Škoda, že nějakého vydavatele nenapadlo Howards End vydat znovu v lepším překladu (např.Hilský nebo Janiš).
Těm, které dílo zajímá, doporučuji proto raději výborné filmové zpracování z 1992, nebo stejně dobrou TV minisérii z 2017.
Nehodnotím - Forster za ten překlad nemůže.

Vidlička
13.03.2018

Trochu mi připomínala Lawrencovy Syny a milence tím sociálním rozměrem, ale narozdíl od nich byla tady většina postav sympatická. Hlavně Markéta mi byla blízká tou svou klidnou rozvážností a rozumností.
Spousta překvapivých zvratů, spousta myšlenek, krásná klidná anglická atmosféra a styl vyprávění a samozřejmě trochu toho humoru, obzvláště o Beethovenově nejpříjemnějším randálu... :-)
Moc příjemné čtení!

vikaa
19.04.2013

Kniha je psaná pomalým docela příjemným stylem a děj příjemně plyne až k dramatickému vyvrcholení. Mistrně napsaná kniha, odborníky řazená do nejlepších 50 anglicky psaných románů,které by si čtenáři měli přečíst. Osobně bych dala 3 a půl hvězdy.

tatruszka
09.02.2013

Rodinné sídlo je docela poutavá kniha, kterou jsem měla přečtenou za pár dní. Příběh je odrazem anglické společnosti, společenských tříd a konvencí. Hlavním "hrdinou" je jeden starý rodinný dům, který je svědkem všech zlomů v příbězích hlavních postav. Kniha je určitě zajímavá a patří k perlám anglické i světové literatury.