Rodina Karnovských

Rodina Karnovských https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508555/bmid_rodina-karnovskych-6535098690fe1.jpg 4 19 3

Román Rodina Karnovských vypráví příběh tří generací židovské rodiny. Na konci 19. století odchází stoupenec židovského osvícenství David Karnovski s manželkou z chasidské komunity v Polsku do svobodomyslného Berlína. Jeho syn Georg se stane těsně před první světovou válkou lékařem a slouží v polní nemocnici. Georgův syn Jegor dospívá v době nastupujícího nacismu, zakusí ponižování kvůli rasovému původu a začne nenávidět sám sebe i Židy obecně. Celé rodině se nakonec podaří uprchnout do Spojených států, kde si však Jegor nemůže a nechce zvyknout. Stává se tam stoupencem nacismu, a dokonce se uchyluje k zoufalému činu v naději, že ho Němci pustí zpátky domů a přijmou mezi sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Di mishpokhe Karnovski , 1943

dagmar7365
28.12.2023 5 z 5

Vynikající kniha, u které mě velmi překvapilo, kdy byla napsána. Příběh rodiny Karnovských byl velmi čtivý, knihu jsem odkládala jen velmi nerada. Autorovi se podařilo výborně zachytit ať už nálady ve společnosti, vztahy v židovské komunitě, ale i niterné pochody některých postav. Odkrývá další stránku historie, ze které bychom mohli čerpat i nyní.

Kanimůra2
25.12.2023 5 z 5

Kniha mě zaujala už po přečtení prvních stránek, moc se mi líbila a všem doporučuju.
Krásně popsaný život židovských rodin od začátku století, přes léta 30. Ačkoli v knize není žádné násilí ze strany příslušníků "vysokých bot" je všude cítit ta beznaděj, strach a bezpráví.
Hodně mě zaujala část o Jegorovi. Nikdy mě nenapadlo zamyslet se nad pocity dětí ze smíšených manželství. Kdo mu bude bližší ? Křesťan - Žid?
Skvělá kniha

Saša57
18.08.2023 5 z 5

Výborný román vyprávějící příběh tří generací jedné židovské rodiny. Příběh rodiny začíná v době před první světovou válkou, kdy se stoupenec židovského osvícenství David Karnovski s manželkou ze zaostalé chasidské komunity v Polsku stěhuje do svobodomyslného Berlína a pokračuje do doby nástupu nacismu v Německu k moci, kdy rodina utíká do exilu do USA. Mohutný, ohromující román, plný života, s postavami všech myslitelných typů. Dávám plný počet hvězdiček.

Židé polská literatura ságy

Israel Joshua Singer