Rodáci a odrodilci

Rodáci a odrodilci https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23119/rodaci-a-odrodilci-23119.jpg 4 16 7

Román z prostředí malého jihomoravského městečka se vrací k době okupace a prvním poválečným letům. Hlavním hrdinou je syn krejčího. Spolu s obyvateli prožívá těžké chvíle poznamenané Mnichovem a okupací, v němž pozvolna dochází k proměně vědomí lidí.

Znedla
26.12.2019 3 z 5

Děj knihy nás zavede do malého moravského městečka kam přichází pomalu ale jistě válka. Ukazuje dobře charaktery postav jak ve válečných letech, tak i v měsících po skončení války.

Kniha se mi četla docela dobře, jen jsem se někdy ztrácela v postavách. Docela mne překvapilo, že Jaroslav Matějka byl tak politicky činný v knize se to zase tak moc neodráželo - i když nějaká ta "agitka" tam přece jen byla...

Eicherik
14.08.2019 4 z 5

Kniha je takovou kronikou válečných let v jednom moravském městečku. Děj je čtivý, celkem uvěřitelný, ale přeci jen ne úplně nestranný. Postav je v příběhu hodně, ale nepletou se a vcelku dobře ukazují mentalitu zúčastněných. Koho zajímá pokračování tohoto románu, může sáhnout po knize Kam jdete, rodáci?, která se se zaobírá dobou poválečnou.

Pavelpi
02.08.2019 5 z 5

Kniha je hezky napsaná a přináší nám osudy malého městečka na Moravě v letech válečných .Podle knihy byl natočený seriál,ale zdaleka nedosáhl úrovně knihy.

milan3144
24.02.2018 4 z 5

Čtivě zachycené období jednoho moravského městečka a života jeho obyvatel v období okupace až do konce roku 1945.

heavy66
24.06.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila hned, když jsem ji poprvé četl, a to už je pěkně dávno. Přišlo mi to hodně ze života. Zapsal jsem ji do seznamu maturitní četby - tenkrát se ještě takové knihy mohly číst :-) a paní profesorka češtiny se dost divila, že to znám.

hortenzie
13.08.2013 4 z 5

Docela dobré a čtivé dílko. Oproti seriálu, který nezatracuji už kvůli výbornému hereckému obsazení, kniha není rozvláčná, děj má slušný spád. Zobrazení života lidí z malého městečka a okolí v době protektorátu a těsně po válce.

WEIL
02.10.2011

Rodáci a odrodilci, či rodáci a pasivníci?

Ale co je to vlastně rodák? Ten, kdo se narodí v nějakém místě, kde se mu může líbit i nemusí. Jak je vidět, v poslední době už nikdo nepíše životaschopné knihy o svém rodišti, takže buď je v tomhle směru krize, anebo píšící raději fantazírují a nekoukají se kolem sebe.

Morava okupace maloměsto české romány

Jaroslav Matějka
česká, 1927 - 2010
1973  79%Náš dědek Josef
1988  67%Rodáci
1979  80%Rodáci a Odrodilci
1984  80%Jakub Nemrava
1981  78%Kam jdete, rodáci?

Kniha Rodáci a odrodilci je v