Sága rodu Forsytů 1-3

Velké společenské změny s sebou nesou i změny charakteru. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, romanopisec Galsworthy, byl svědkem přerodu britské společnosti z pozdně viktoriánské v moderní a jako pečlivý kronikář zaznamenal na osudech vyšší vrstvy úpadek duchovních hodnot a narůstající fixaci na hodnoty materiální.

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417776/saga-rodu-forsytu-d5a-417776.jpg 4.5381

Rod Forsytů 1.

Vydáno: , BB art

The Forsyte Saga, 1922

Kniha Sága rodu Forsytů 1-3

zdenaR
18.03.2021

Klasika, která se možná nečte tak snadno, přesto se k ní občas vracím.
Jinak doporučuji podobu mluveného slova, to nemá chybu.

jadran
15.03.2021

Jsou knihy, které vás tak nějak doprovázejí celý život. Na Ságu rodu Forsytů jsem narazil jako malý kluk díky britskému seriálu, tedy tomu prvnímu, černobílému s pětadvaceti díly. Soudruh Husák sice sliboval, že ho televize zase dá, ale musel jsem si setsakra počkat, až ho odvysílala znovu Prima (tehdy ještě FTV Premiera), kdy už byl pár let soudruh Husák na pravdě boží. Doma jsme měli jenom díl V osidlech a tak celou ságu jsem si kompletně přečetl až v tomto tisíciletí a shlédl jsem i ono druhé zpracování opět z dílny BBC. Román mě fascinuje dvěma zdánlivě protichůdnými věcmi – svoji ukotveností v době, kdy se odehrává a skvěle podanou individualitou hlavních osob a na druhé straně tím nadčasovým a obecným, co román ukazuje. Dva hlavní protihráči – Soames a Irene pro mě nejsou symbolem muže a ženy a jejich údajné (myšleno fyzicky, ale i mentálně) odlišnosti, ale především oním protikladem citu a rozumu, ve kterém pohlaví účastníků není to určující. Nakonec podobně to má Jolyon Jr. v opačném gardu se svojí chladnou, ale z hlediska požadavků doby vzornou manželkou. Je pozoruhodné, že ženy (tedy čtenářky a divačky) preferují spíše Soamese a muži (patřím mezi ně) spíše chápou Irene a pomyslně stojí na její straně. Soamese přesně charakterizuje to, jak ho nazval sám spisovatel – Vlastník. Je to i chápaní svobody. Soames vidí svobodu v majetku, Irene v možnosti věnovat se svým zálibám a naplňování svých snů. Jenže jedno bez druhého nejde. I to je základní protiklad a přitom podmiňující faktor jednoho i druhého. Toho ve skutečnosti obecného ve vztazích mezi muži a ženami, rodiči a prarodiči a dětmi je zde spousta. Nakonec vesměs skvělé komentáře tady (Pink Martini, TipsyChipsy a stručně i Damato na prvních místech) to popisují víc než jasně.
Rád bych se proto spíš vrátil k těm dvěma filmovým (seriálovým) zpracováním. Jsou lidé, kteří mají potřebu jedno provedení vyzdvihnout a druhé naopak shodit. Je pravda, že existují filmová zpracování, která jsou lepší a horší a nezřídkakdy ta novější bývají sice bombastická, barevná a rozmáchlá, ale obsahově a hlavně vyzněním slabší a prázdná. Ale rozhodně to neplatí obecně. A tady už vůbec ne. Jak seriál z roku 1967 tak onen z let 2002 - 2003 jsou skvělé, každý svým trochu odlišným pohledem a způsobem pojetí, ale právě jejich porovnáním vynikne genialita a mnohavrstevnost Galsworthyho předlohy i hloubka jeho postav. Vůbec mi nevadilo, že v modernějším zpracování je Irene v podání Giny McKee tmavovláska s hnědými očima a ještě víc jsem ocenil jednoho z mála dnešních „pánů herců“ – Damiana Lewise, kterého jsem si pouštěl paralelně jak v roli Soamese, tak jako majora Winterse z dalšího velice silného seriálu – Bratrstva neohrožených. Obě dvě tyhle postavy byly charakterově naprosto rozdílné, ale jejich podání bylo stejně přesvědčivé.
No, a nakonec, co mě v celé sáze dostalo nejvíc, a to už hodně v mladém věku byl vztah mezi starým Jolyonem a Irene. Poté co opustila manžela a žila sama a ve velmi skromných poměrech. A právě ono Jolyonovo „babí léto“, ta platonická láska, smysl pro praktické věci života (ona renta pěti set liber se slovy, že peníze nemohou změnit nic z toho, co se stalo, ale mohou být užitečné v budoucnu) a přátelský vztah s podstatně mladší a ostatními zavrženou ženou končí nádhernou i když velmi smutnou scénou. Umírající starý Jolyon sedí na zahradě, aby se v posledních chvílích svého života dočkal přece jenom jejího příjezdu a poslední co vnímá je, jak k němu jde rozkvetlou zahradou mně vždycky naplní podobným pocitem smíření a klidu, jako závěrečné minuty filmu Americká krása. Ano, starý Jolyon byl ve chvíli smrti šťastný. A za to, jak se choval ke svým bližním si to nakonec i zasloužil…

samuel5955
13.02.2021

Forsytovská sága odpradávna trónila v našej domácej knižnici a od mala ma udivovala už len svojou šírkou. Prvýkrát som ju mal v ruke práve preto, aby som zistil, koľko má vlastne strán – je ich úctyhodných 977 (Slovenský spisovateľ, 1970). A keď som sa babky pýtal, o čom tá kniha je, veľmi zjednodušene mi povedala: „O jednej bohatej rodine.“ Preto som Forsytovskú ságu považoval za knižnú podobu seriálu Dallas.

Prečítať Galsworthyho veľdielo som sa opovážil až o mnoho rokov neskôr a pochopil som, že vôbec, ani v najmenšom nejde o Dallas (zobral som knihu zo sebou na dovolenku do veľmi teplej krajiny, ktorej slnko spôsobilo, že pôvodne čierne dosky knihy sa zmenili na sivé, ale nevadí, malo to svoje genius loci, keďže ide o krajinu, ktorá bola v minulosti britskou kolóniou). Tučnotu knihy nespôsobuje to, že sa v nej veľa deje, ale to, že ide na hlbinu (preto sú filmové spracovania tohto románu také nedostatočné). Galsworthy fascinujúcim spôsobom odhaľuje psychiku a bohatý myšlienkový svet svojich postáv, a i keď zo začiatku sa trocha strácate v záplave postáv, popis ich psychologického profilu vám čoskoro pomôže sa medzi nimi zorientovať.

Forsytovci, bohatá britská buržoázna rodina 19. storočia, sa zrazu ocitá na konci 19. storočia, ba i na začiatku 20. storočia a nevie si nájsť miesto, ktoré by mohla v tomto modernom svete zaujať. Dejinný vývoj šiel okolo nich, no oni sa nemenili, čo sa najrýdzejšie prejavovalo na starom Georgovi Forsytovi, ktorému rodina ešte v dvadsiatych rokoch 20. storočia tajila, že sa odohrala 1. svetová vojna, lebo vedela, že by ho toto zistenie zabilo.
Okrem týchto veľkých dejinným premien sa Galsworthy sústreďuje aj na menšie životné osudy, akými boli rozvrat manželstva Soamesa Forsyta a Ireny, či zakázaná láska Jona a Fleur, kde ukázal, že mu ani romantika nie je cudzia. Bol to autor, ktorý bol psychológom, sociológom i znalcom umenia a stojí za to si jeho ságu prečítať.

NONA_11
24.01.2021

Sága rodu Forsytů, trilogie: Bohatec, V pasti a K pronajmutí.
Rozsáhlá kronika, líčící osudy tří generací anglického patricijského rodu od roku 1886 až do počátku dvacátých let 20. století.
Vznikala téměř šestnáct let a kompletně byla poprvé vydána roku 1922.

tami1
14.12.2020

Geniálně napsaná sonda, do života smetánky žijící ve viktoriánské době ve staré dobré Anglii. Táto rodinná sága mě okouzlila především precizně vypracovanými charaktery postav a také, skvěle popsanou atmosférou a náhledem do smýšlení tehdejší společnosti.

jana1976
29.10.2020

Ze seriálu jsem byla nadšená, proto jsem sáhla po knize, abych zjistila více co nebylo řečeno na obrazovce.... Nějak jsem se nemohla prokousat začátkem, nevzdala jsem to a nelituji toho.... Opravdu krása....

evineckY
05.10.2020

Perfektní jako rozhlasová hra i jako seriál

kahoma
19.09.2020

Audiokniha. Velmi pěkná! Znám příběh z televizního seriálu, kdysi v české televizi... Když jsem zjistila, že existuje v mluvené podobě, využila jsem toho a vůbec nelituji. Vyprávění je velmi pěkně zdramatizované - nejde jen o předčítání, nýbrž o dramatizaci - každého hrdiny mluví jiný herec, mnohdy velmi známý. Moc příjemně se to poslouchalo, litovala jsem, že už byl konec.
Rozhodně bych si ráda přečetla nebo opět poslechla pokračování - Moderní komedii. Žel jsem ji v audioverzi nenašla, ba ani v tištěné podobě. Asi si musím počkat na její vydání.
Velmi doporučuji!

Andi
18.08.2020

Párkrát jsem knihu zavřela s tím, že je to moc zdlouhavé. Natahované to ale nebylo, později mi došlo, že mi některé postavy prostě jen nejsou sympatické, naneštěstí šlo o postavy, které nás provází celou knihu. Mno jo, třeba mám na mysli Irenu. Hlavně tu. Nechápala jsem to zaujetí mnohých její osobou, kolikrát až nábožné. Pěkných ženských je sice všude plno, ale pan autor připodobňoval knižní Irenu své skutečné velké lásce ... tak mu to odpouštím. Na začátku pomalejší čtení a tempo, jakoby opravdu dokázal zachytil ducha doby a jak léta ubíhala, s náladou 20. let přišla kýčovitost a další mi protivná postava - Fleur.
Mé hodnocení při čtení stoupalo tak až se stalo, že jsem nechtěla, aby vyprávění skončilo. Na pokračování už se nechystám, já totiž Fleur na dalších 800 stranách v "Moderní komedii" opravdu nebudu schopna vystát.

Katka2382
01.05.2020

Krasná,čtivá sága rozvětvené rodiny.Viděla jsem i seriál,oboje pěkné a povedené.

Mystifica
02.04.2020

Ságu, respektive její první 3 díly, které byly sebrané v knížce s obrázkem Damiana Lewise, jsem přečetla ještě na gymnáziu. Je to čtivý příběh, který vypráví o několika generacích britské vyšší střední (třídy) na přelomu 19. a 20. století. Knížka mě moc bavila, ale řekla bych, že tady hodně záleží na překladu, který se vám dostane do ruky. Existuje jich mnoho verzí, lepších i horších.

Abroš
24.02.2020

Rozsáhlý román z historické Anglie,se spoustou postav.Docela kumšt to sledovat.Galsworthy je skvělý vypravěč.

sharik
17.02.2020

Kronika jednoho rodu o bezpočtu členů a poměrně složitých příbuzenských vazbách - vyznat se (nebo spíš pamatovat si), kdo je kdo a kdo je s kým jak spřízněný, dá docela zabrat. Ale jinak opravdu pozoruhodná kniha o množství (většinou) příšerných lidí, s nimiž i tak budete soucítit. Je to zvláštní, většina postav je sebestředná elita, ale přesto máte pocit, že jim rozumíte, ač jimi můžete opovrhovat (asi ne tolik, jako by oni opovrhovali námi ostatními)... Ale není to jen kniha o rodinných vztazích a nemožnosti se vzepřít různým společenským a rodovým kletbám. Kromě toho sledujeme úpadek jednoho rodu v době velkých společenských změn. Doba se mění a pro Forsyty (což Galsworthy používá nejen pro konkrétní rodinu, ale i jako archetyp) v ní už není místo. Mladá generace je jiná, od staré se distancuje, stará ji naopak nerozumí a vidí v ní dekadenci. Nejzvláštnější na tom je, jaký po přečtení tohohle špalku zůstává jakýsi smutek... Často větší kvůli osudu postav, které byly nejméně sympatické. Pomalé tempo vyprávění nechává čtenáře se s postavami opravdu sžít, nevidět je černobíle a umět pochopit jejich pohnutky - protože zná nejen jejich psychiku, ale i rodinná traumata, výchovu a diskurz, ve kterém vyrostly. Možná právě díky němu je těžké i ty nesympatické postavy soudit (a taky těžké je nemít svým způsobem rád). Tenhle univerzální přesah Ságy je bravurní.

dana-alena8170
12.11.2019

Mno. Čekala jsem víc než romantickou zápletku. Postavy jsou však uvěřitelné a body za historický kontext. Přesto nudná pesimisticky laděná slaďárna. Důvod sympatie téměř všech postav k Ireně mi zůstal záhadou, ta ženská mi lezla na nervy.

m.zirhut
12.06.2019

(audiokniha) Nevím, jestli to je tím, že jsem Forsyty poslouchal po skvělých Žítkovských bohyních, ale přišlo mi to dost slabé. V podstatě je celý děj postaven na propletenci vztahů a rozchodů kolem jednoho rodu zbohatlíků, což mi přišlo dost málo. Tak nějak podobně si představuju, že jsou napsané různé nekonečné telenovely. Pravda, je to možná trochu přehnané přirovnání, ale neodpustil jsem si ho :)
Toto dílo mi asi v paměti moc dlouho nezůstane.

Jaruš7
12.06.2019

Audiokniha, skvělé oceněné výpravné dílo zobrazující pohled na vysokou anglickou společenskou vrstvu, ve víru citů, morálky, mamonu, předsudků, uzákoněních mravů a vztahů.
Bohatství je pro zachování rodu pouto, které nemusí být v manželství tak pevné, tak jak by se zdálo.
Vývoj doby mění společnost i její názory. Ale jen těžko se mění city, i když by to byla pro pokolení záslužnost.
Každá z postav má v audioprovedení svou tvář ( známých herců), a tak jsme s nimi v době kdy se ke stolování nosil sváteční oděv, kdy dopisy se psaly s uctivým a vytříbeným stylem, kdy nejstarší z rodu měl úctu, respekt a vážnost.
Klasika v anglickém stylu na vysoké úrovni.

Lolila
27.05.2019

Mám rada ságy a toto je klasika. Odohráva sa vo viktoriánskom Anglicku, kde môžeme sledovať osudy jednotlivých členov Forsytovského rodu, ich pocity, vášne, charaktery, vzťah ku kráse... a hlavne túžbu vlastniť, a to nielen majetok. Rozhodnutia a správanie Forsytovcov mali nepriaznivý vplyv na ďalšie generácie a ich príbeh pokračuje v ďalšej časti....

Tomeckova
26.03.2019

Krásně napsaná sága. Popis doby, ve které se příběhy několika generací odehrávají, byl neskutečný.

Kuža007
15.02.2019

Krásná sága o rodu Forsytů a velice přesný popis viktoriánské Anglie.

mol378
15.11.2018

Přečteno již téměř v dětství a stále se dá číst znovu.

Schary
11.09.2018

Začátkem jsem se trochu prokousávala,ale zbytek knihy moc pěkný. Kdysi jsem viděla i seriál a knihu věrně kopíruje. Ač se autor hodně snažil Soamse zprozivit, stejně to byla má nejoblíbenější postava...

Ran
29.08.2018

Knížka se mi četla dobře a celkově můžu říct, že se mi líbila.

Acamar
09.01.2019

Duch viktoriánské Anglie očima příslušníků rozvětvené bohaté rodiny Forsytů. Z pevně propojené rodiny se postupem času oddělují a navzájem odcizují dvě větve, rozdělené v první části románu sporem kvůli ženě, který má neblahé dopady i na další generace, zdánlivě tak odlišné od té původní ...Na této zápletce autor rozvíjí své úvahy na téma vlastnění i vztahu ke kráse a na jedné z hlavních postav Soamesovi ukazuje, že ač je také člověkem hluboce lidským a citlivým, díky přebujelé potřebě vlastnit prohrává ... Kniha není pro čtenáře lačnící po dějové lince, je hodně popisná (a ty úžasně obrazné popisy se mi vlastně na knize líbily nejvíce) a spíše se snaží zachytit ducha té éry a tehdejší pevné "pilíře" společnosti, jimiž jsou majetní Forsyti typickými představiteli.

mgeisselreiter
24.11.2018

Po první kapitole jsem se zhrozil, kolik postav zde vystupuje a měl obavy, že v tom budu mít guláš. To se naštěstí nepotvrdilo. Autor se soustředí jen na pár klíčových hrdinů a hrdinek, takže děj je poměrně jednoduchý. Kniha se čte až na některé popisné části dobře. Dovedu si představit, že u britské čtenářské obce měl román úspěch, jelikož nastavuje zrcadlo jejich společnosti. To je českému čtenáři trošku vzdálenější, přesto i našinec se dokáže snadno přenést do minulosti a do Británie a děj si vychutnávat. Je zajímavé, jak rozsáhlý román je, i když vlastně dějově se tam toho odehrává hodně málo a přesto nenudí. Nejvíc se mi ovšem asi líbila první část se starým Jolyonem, kterého jsem si oblíbil. 70% a 4*, 20.11.2018.

p0stm0derna
14.10.2018

Může odradit svou rozlehlostí a zdáním zatuchlého společenského románu. Děj se odehrává v rodině a je poutavý. Poutavější jsou ale propracované postavy, které nejen mluví a pohybují se, ale také uvažují a cítí - kromě Ireny, kterou hodnotí a luší ti ostatní. Hlavní Forsyte je Soames, který aktivně jedná, je v kontaktu se svými city, a se svým "stínem", nese za své činy odpovědnost, uvědomuje si své limity, vášně a pošetilosti a stává se tím jakýmsi záporákem v kontextu. Ostatní totiž spíš posedávají, hodnotí sherry, klobouky, vedou humorné klepy, zamilovávají se do prvního, koho spatří, obávají se o procenta, podléhají impulzům, básní, malují, cestují, trápí se a jezdí na koni a protože jich je hodně, co chvíli umírají. Lze nalézt i humor (teta Anna nebyla schopna přijmout od služky paruku a tak byl zavolán lékař, který konstatoval, že teta Anna v noci zemřela) Neshledal jsem na románě závady. Obavy, že je to jen scénář buržoasně kritického seriálu se naštěstí nenaplnily. Ostatně nemusela by to být kritika doby, ale obecně nesmyslného, zvykového, hmotně orientovaného a vprostřed předsudků a návyků blahobytně vystrašeného života.