Sága rodu Forsytů 1-3

Sága rodu Forsytů 1-3 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417776/saga-rodu-forsytu-d5a-417776.jpg 4 22 8

Rod Forsytů série

Velké společenské změny s sebou nesou i změny charakteru. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, romanopisec Galsworthy, byl svědkem přerodu britské společnosti z pozdně viktoriánské v moderní a jako pečlivý kronikář zaznamenal na osudech vyšší vrstvy úpadek duchovních hodnot a narůstající fixaci na hodnoty materiální.

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Forsyte Saga , 1922

sajanka
28.07.2023 3 z 5

Pamatuju si z dětství na seriál. Když se mi dostala do rukou trilogie, četla jsem se zvědavostí a zaujetím. Klasická anglická literatura má svou atmosféru, která je pro mě velmi přitažlivá. Román mě nezklamal.

NONA_11
24.01.2021

Sága rodu Forsytů, trilogie: Bohatec, V pasti a K pronajmutí.
Rozsáhlá kronika, líčící osudy tří generací anglického patricijského rodu od roku 1886 až do počátku dvacátých let 20. století.
Vznikala téměř šestnáct let a kompletně byla poprvé vydána roku 1922.

kahoma
19.09.2020

Audiokniha. Velmi pěkná! Znám příběh z televizního seriálu, kdysi v české televizi... Když jsem zjistila, že existuje v mluvené podobě, využila jsem toho a vůbec nelituji. Vyprávění je velmi pěkně zdramatizované - nejde jen o předčítání, nýbrž o dramatizaci - každého hrdiny mluví jiný herec, mnohdy velmi známý. Moc příjemně se to poslouchalo, litovala jsem, že už byl konec.
Rozhodně bych si ráda přečetla nebo opět poslechla pokračování - Moderní komedii. Žel jsem ji v audioverzi nenašla, ba ani v tištěné podobě. Asi si musím počkat na její vydání.
Velmi doporučuji!

Andi
18.08.2020 5 z 5

Párkrát jsem knihu zavřela s tím, že je to moc zdlouhavé. Natahované to ale nebylo, později mi došlo, že mi některé postavy prostě jen nejsou sympatické, naneštěstí šlo o postavy, které nás provází celou knihu. Mno jo, třeba mám na mysli Irenu. Hlavně tu. Nechápala jsem to zaujetí mnohých její osobou, kolikrát až nábožné. Pěkných ženských je sice všude plno, ale pan autor připodobňoval knižní Irenu své skutečné velké lásce ... tak mu to odpouštím. Na začátku pomalejší čtení a tempo, jakoby opravdu dokázal zachytil ducha doby a jak léta ubíhala, s náladou 20. let přišla kýčovitost a další mi protivná postava - Fleur.
Mé hodnocení při čtení stoupalo tak až se stalo, že jsem nechtěla, aby vyprávění skončilo. Na pokračování už se nechystám, já totiž Fleur na dalších 800 stranách v "Moderní komedii" opravdu nebudu schopna vystát.

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Krasná,čtivá sága rozvětvené rodiny.Viděla jsem i seriál,oboje pěkné a povedené.

Mystifica
02.04.2020 5 z 5

Ságu, respektive její první 3 díly, které byly sebrané v knížce s obrázkem Damiana Lewise, jsem přečetla ještě na gymnáziu. Je to čtivý příběh, který vypráví o několika generacích britské vyšší střední (třídy) na přelomu 19. a 20. století. Knížka mě moc bavila, ale řekla bych, že tady hodně záleží na překladu, který se vám dostane do ruky. Existuje jich mnoho verzí, lepších i horších.

Abroš
24.02.2020 5 z 5

Rozsáhlý román z historické Anglie,se spoustou postav.Docela kumšt to sledovat.Galsworthy je skvělý vypravěč.

sharik
17.02.2020 4 z 5

Kronika jednoho rodu o bezpočtu členů a poměrně složitých příbuzenských vazbách - vyznat se (nebo spíš pamatovat si), kdo je kdo a kdo je s kým jak spřízněný, dá docela zabrat. Ale jinak opravdu pozoruhodná kniha o množství (většinou) příšerných lidí, s nimiž i tak budete soucítit. Je to zvláštní, většina postav je sebestředná elita, ale přesto máte pocit, že jim rozumíte, ač jimi můžete opovrhovat (asi ne tolik, jako by oni opovrhovali námi ostatními)... Ale není to jen kniha o rodinných vztazích a nemožnosti se vzepřít různým společenským a rodovým kletbám. Kromě toho sledujeme úpadek jednoho rodu v době velkých společenských změn. Doba se mění a pro Forsyty (což Galsworthy používá nejen pro konkrétní rodinu, ale i jako archetyp) v ní už není místo. Mladá generace je jiná, od staré se distancuje, stará ji naopak nerozumí a vidí v ní dekadenci. Nejzvláštnější na tom je, jaký po přečtení tohohle špalku zůstává jakýsi smutek... Často větší kvůli osudu postav, které byly nejméně sympatické. Pomalé tempo vyprávění nechává čtenáře se s postavami opravdu sžít, nevidět je černobíle a umět pochopit jejich pohnutky - protože zná nejen jejich psychiku, ale i rodinná traumata, výchovu a diskurz, ve kterém vyrostly. Možná právě díky němu je těžké i ty nesympatické postavy soudit (a taky těžké je nemít svým způsobem rád). Tenhle univerzální přesah Ságy je bravurní.

John Galsworthy
britská, 1867 - 1933