Robinson Crusoe (převyprávění)

Klasický román.
Robinson uteče z domova, cesty po moři, otroctví, ztroskotání lodi, sám na ostrově, Pátek,
návrat do vlasti.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119833/big_robinson-crusoe-prevypraveni-A2x-119833.jpg 4.31776

Kniha Robinson Crusoe (převyprávění)

Robiii.k
předevčírem

Četl jsem naposledy jako dítě.. Prostě úžasné dobrodružství (pro čtenáře)... Robinson asi tak nadšený nebyl...

Riccia
14.11.2021

Po mnoha letech jsem se znovu dostala ke knížce, kterou jsem četla v dětství a tehdy jsem z ní byla nadšená. Nyní se mi líbila také, ale už se na ní dívám mnohem kritičtěji. Překvapí mne, že Robinson po ztroskotání, pobytu ve vodě a noci napůl v bezvědomí hledá v kapse suchary - ty by asi musely vypadat. Stejně tak mne překvapí, že kozy zavřené v ohradě znovu zázračně zabřeznou. Ale proč ne, třeba se jen autor nerozepisoval o tom, že sehnal a kozám přivedl kozla :-) Smutná pro mne byla kapitola, kdy se Robinson jako správný vlivný člověk rozhodne, že kvůli pastvině pro kozy a kousku políčka pro obilí vypálí kus deštného pralesa. Pak už jen zděšeně zíral, co to způsobil a děsil se, že zlikviduje ostrov celý. Asi to příliš srovnávám se současnou ekologickou katastrofou, která deštné pralesy postihuje v nejrůznějších místech planety, ale prostě i tady vnímám tu těžkou nadřazenost člověka, který když si umane, tak zničí cokoliv. A nakonec je na sebe ještě hrdý, jak to pěkně té přírodě natřel. Robinson je prostě sice frajer, jak si poradil prakticky se vším, ale tímhle u mne klesl. Zajímavé, jak se člověk jinak dívá na stejnou knihu v různých etapách svého života na základě různých životních zkušeností.

Dámaskloboukem
11.10.2021

Když roku 1719 napsal D.Defoe Robinsona, zrodila se jedna z celosvětové nejznámějších knih ( Bibli a Korán nepočítám). Robinsona Crusoe zná téměř každý a myslím, ze to patří k základnímu vzdělání.
Já jsem kdysi četla přesně tuto verzi. Moc se mi tenkrát nelíbila, ale jinou ve školní knihovně neměli.
Teď jsem poslouchala v audioverzi, bohužel pouze úryvky, v podání jednoho značně naštvaného šesťáka, který četl v rámci povinné četby. Kvalita audioverze odrážela čtenařovu nechuť. S nadšením vždy pouze knihu zavřel a šel dělat příjemnější věci, třeba shánět kočky vyvalující na TikToku oči nebo třepající tlustým břichem.
Ještě, ze ty češtinářky máme!

ArkAngel
30.08.2021

Plevovo převyprávění Robinsona patřilo v dětství mezi mé oblíbené knihy a i dnes se to velmi dobře čte. Člověk s nebohým trosečníkem postupně zažívá různé útrapy i šťastné náhody, které mu postupně zpříjemňují jeho život. Na jednu stranu vás možná bude překvapovat, jak zručný Robinson vlastně je a kolik toho byl schopný v dětství odpozorovat, ale kdysi lidé také neměli internet a televizi, tak prostě sledovali své okolí. Jednou se určitě vrhnu i na původní verzi a jsem zvědavý, jak moc se bude od té novější vlastně lišit.

absolutmachal
03.08.2021

Předevčírem jsme to s dětmi doposlouchali jako audioknihu. V dobrém mě to překvapilo.

Pro menší děti to úplně není – v téhle verzi je to samý odborný námořnický výraz, čeština mírně archaická… popisy detailní, lidské vlastnosti nehezké a hody kanibalů brutální. Silně tomu ale pomáhá hlas a herectví Zbyška Horáka.

Toto je oproti Plevovi daleko košatější, komplexnější a filozofičtější.

Ten filozofický rozměr je dost dobře popsaný. Je o údělu bílého muže, o jeho vině za zotročení světa a jeho původních obyvatel, podceňování až nepokrytý rasismus. O bezohledném kapitalismu, který pro zisk těží lidské i přírodní zdroje. Je taky o prozření Robinsona, kterého se mu dostává díky více než dvacetiletému pobytu mimo civilizaci a díky osobě divocha Pátka, který jej osobnostně a časem i vzděláním v mnohém předčí.

petbrab
29.06.2021

Tato kniha převyprávěna Plevou byla moje velká kamarádka v dětství.
Nejlepší pasáže pro mě byly ty z ostrova.

Vendy1993
28.05.2021

no...jelikož už je to nějakých 12 let co jsem tuto knížku četla tak radši nepřidávám hodnocení....protože narovinu...už si to nepamatuju...pamatuju si jen ty základy, které jsem si nandala do hlavy kvůli maturitě a taky obecně známé body (Pátek atd.)

MilackovaN
21.04.2021

Knihu jsem četla jako povinnou literaturu na vysoké škole, která je doporučena pro děti a mládež. Chvíli mi trvalo než jsem se do děje dostala, takže jsem musela číst s pauzami, ale od života na ostrově už se to četlo samo, bylo to velmi detailněji popsané a velmi mě čtení o ostrově bavilo.