Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

Mathiola8
21.08.2021 4 z 5

Knihu jsem si vybrala jen ke splnění čtenářské výzvy a musím říct, že jsem ráda, že jsem sáhla právě po této. Zajímavé čtení, které mě vtáhlo. Jelikož nemám TV tak jsem tyto kauzy nesledovala. Vnímám pana Šlachtu jako člověka na svém místě. Víc takových.

Acquenta
20.08.2021 3 z 5

Zajímavé svědectví z policejního prostředí. Doporučuji přečíst všem .

Rolada88
15.08.2021 2 z 5

Na knížku jsem se dost těšil a knížka mě dost zklamala :) mám rad knihy formou rozhovoru ten styl je přehledný, rázný , přímý ale u této mě to nějak nechytlo nějaké kauzy mě zaujaly a i jsem se díky knize dozvěděl více ale těch bylo v pramálo

Niu
06.08.2021 5 z 5

Vytvořit tuto knihu jako rozhovor muselo být opravdu náročné. Klobou dolů jak Josefu Klímovi, tak Robertu Šlachtovi. Některé kauzy mě zaujaly méně než jiné. I tak to byl reálně vykreslený obrázek o naší vlivné společnosti. Co my, prostí lidé, můžeme vědět, jaké věci se odehrávají? Jak můžeme soudit, když do toho nevidíme? Je to hnus, opravdu. Neupírám notnou razanci pana Šlachty, ale ono to asi jinak nejde, pokud pracujete tak dlouhou dobu v tomto prostředí. Je mi líto konce kariéry pana Šlachty, ale v tomto případě, to asi jinak nešlo. V samém závěru knihy u rozhovoru dalších osob je vidět, kdo se jak zachoval, což jsem čekala.

Rind
05.08.2021 3 z 5

Vlastně nevím, jak hodnotit. Pro mě je těžké hodnotit (audioknihu) jako takovou, když řešíte obsah sdělení. A ten je horší než hrozný. Jasně že R. Šlachta působí jako “Poslední skaut”, ale ten brajgl je asi větší, než si umím představit.

Maky78
01.08.2021 2 z 5

Knížka není špatná pokud ji použijete pro orientaci v prostředí policie, soudů, státních zástupců …
Chce to číst ji s odstupem, bohužel ve mě zanechala pocit účelově napsané knihy.

Irsaf
28.07.2021 4 z 5

Tak oddaného člověka práci, jen tak člověk nevidí... :-D
V podání audioknihy se mi to líbilo...

slaska77
21.07.2021 3 z 5

Tato zpověď pana Šlachty se mi vlastně ani moc hodnotit nechce, jak chceme přistoupit k jednostrannému hodnocení? Byť redaktor zkušený pan Klíma často kladl otázky směrem k "ale". Poslouchala jsem jako audio knihu a přišlo mi to dost ufňukané, možná proto, že tentokrát nezvolil vydavatel asi správně hlas pana Prachaře, nějak se mi k obsahu toho, co říká, nehodil, i když v jiných audio nahrávkách mám Davida Prachaře moc ráda. Iritovaly mě neustálé zkratky, které byly vyslovovány tak nějak, jako by je pokaždé viděl herec poprvé v životě, bylo to nepřirozené vzhledem k faktu, že hlavní postava knihy s nimi žila dnes a denně, ale chápu, že tam byla snaha o určitou profesionalitu.... (komentář přidávám znovu, protože jeho první verze prý vadila, neobsahovala ale žádný názor, jen polemiku o vstupu do politiky, kterou tedy neuvádím)

Gambit12
19.07.2021 3 z 5

Šlachta, Šlachta šlape jim na perka, brání se, brání, pražská galerka ... To je asi to hlavní zamýšlené sdělení knihy, jakožto pomyslného manifestu Šlachtovy volební kampaně. Některé pasáže byly velmi čtivé (kauza Nagyová nebo zatčení Tomáše Pitra ve Švýcarsku), některé zase méně. Jedno se nicméně Robertu Šlachtovi upřít nedá, je to buldozer (nebo spíš kombajn?) s neuvěřitelným zápřahem a výkonem a osobně jsem, jako mnoho dalších, velice zvědavý na pokračování jeho kariéry.

el-zbych
17.07.2021 3 z 5

Kniha nebyla špatná, aby se normální smrtelník trosku zorientoval v náplni práce uvedených útvaru a nějakého základního povědomí o strukturách.

Bohužel jsem z ni měl pocit, že je to začátek velmi promyšlené a profi kampaně v čemž mě konec knihy jen utvrdil.

Sonča2
27.06.2021 2 z 5

Kdyby se kniha nehodila do Výzvy, asi ji nedočtu. Chybí přehled zkratek, organizační struktura těch různých útvarů, přehledný životopis nebo časová osa, prostě jsem se v tom ztrácela. Forma dialogu mi také nevyhovovala. Pan Šlachta má být asi sympatický synek z lidu a možná je. Na druhou stranu jsem si uvědomila, že najednou skutečně neexistují v ČR nové ekonomické kauzy. Proč asi?

Black54
21.06.2021 3 z 5

Zdravím všechny čtenáře, budoucí i minulé té knihy.
Je to tu černé na bílém, že se pan Šlachta zařadil do dlouhé řady známých lidí, kteří se rozhodli o své cestě životem napsat knihu.
Vazba pevná šitá, kvalitní. Obálka je průměrná podtrhuje dojem životopisu.
Zde musím podotknout spoluautora a muže bez, kterého by nejpravděpodobněji kniha vůbec nevznikla a to Pepu Klímu.
Pan Šlachta v této knize popisuje svou útrpnou cestu napříč policií, načež poslední stránky jsou věnované jeho kariéře u celní správy a náhledem do budoucna.
Kniha je psaná formou rozhovoru, což bylo fajn, na druhou stranu zde mohl pan Klíma více tít do živého a i přes jeho ujištění, že se bude ptát na vše, mu to moc nevěřím.
Kniha popisuje celou kariéru pana Šlachty u policie, od nástupu, až po ředitelství na ÚOOZ. Zároveň jsou zde popsány různé kauzy, ať už známe či méně, ve kterých autor figuroval.
Zároveň zde popisuje postupy práce na různých kauzách, jednání s informátory, instalace odposlechů, až po samotné realizace.
Kniha je napsána jen z pohledu pana Šlachty. Nejvíce mě mrzí poslední kapitola, ve které různí lidé, hlavně kolegové velebí pana Šlachtu a jeho kritikové zde nemají skoro prostor, i když je snad pan Klíma kontaktoval, jak u jejich jmen uvádí.
Kniha se mi líbila i přes značná úskalí a kdo se chce o panu Šlachtovi více dozvědět a nesledoval ho moc podrobně určitě bude spokojen.
Sám jsem zvědaví co od pana Šlachty uvidíme dále. 3,5/5*

kristleko
19.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Z obvodního oddělení v Pohořelicích přes zásahovou jednotku, protidrogovou centrálu až po řízení ÚOOZ a zásah na Úřadu vlády. Tak by se v kostce dal shrnout životní příběh asi nejznámějšího českého policisty, který vypráví v této knize. Dává zajímavý vhled do práce policajtů-srdcařů, kteří obětují práci veškerý osobní život, vysvětluje práci s informátory nebo plánování „realizací“. Hlavně ale velmi otevřeně jednotlivé kauzy, od těch nejslavnějších s přesahy do politiky (Nagygate, Vidkun, Bereta), až po případy méně známé, ze kterých však někdy mrazí. Třeba když pražský vrchní soud „omylem“ propustil z vazby íránského obchodníka se zbraněmi, díky čemuž unikl americkým tajným službám… Nejobsáhlejší a obsahově i nejzajímavější je kapitola o kauze Nagyová, u které je pozoruhodné, jak detailně měli policisté nastudované vazby mezi politiky a podsvětím, a to i díky tomu, že se jim povedlo infiltrovat Rittigovu nedobytnou baštu v hotelu Ventana. Přestože soudní výsledky zásahu na Úřadu vlády nejsou úplně přesvědčivé (a sám Šlachta přiznává, že zásah těžkooděnců u Nagyové nebyl šťastný, stejně jako dnes už legendární tisková konference se slovy o zabavených metrácích zlata), to podstatné se potvrdilo. Byla to právě Nagyová, která propojovala „šíbry“ s nejvyšší politikou, požadovala luxusní kabelky za schůzky s Nečasem, úkolovala vojenskou rozvědku, aby sledovala jeho manželku…. Hodně pozornosti je věnováno také policejní reorganizaci v roce 2016, kdy politici ČSSD rozvrátili jediný policejní útvar v zemi, ze kterého k nim neprosakovaly informace. Díky formě rozhovoru je kniha živá (a sedí jí formát audioknihy), ale žádné skutečně konfrontační otázky tam nenajdete, zkrátka to je „přípravná palba“ na kandidaturu do parlamentu. Šlachtovi bych ale nevyčítal, že otevřel cestu Andreji Babišovi – byly to samy „zavedené“ strany, které natolik prorostly s podnikatelským podsvětím, že přestaly být důvěryhodné. Poněkud mě ale zarazila jedna věc – Šlachta totiž zjevně ani po těch třiceti letech pod přísahou nepochopil, že v trestním řízení neplatí, že účel světí prostředky, nýbrž pravý opak – všechny důkazy musejí být obstarány v souladu se zákonem, jinak k nim soud nesmí přihlížet. Z nezdarů pak Šlachta hojně viní „formalistické“ soudce, což mi nepřijde korektní. (7/10)

Runinka
07.06.2021 4 z 5

Zajímavá životní cesta,uvidíme,co nám ukáže dál;-).

radusak9806-1
05.06.2021 3 z 5

Zajímavá zpověď, přece jen více bílá než černobílá. Moc chci věřit, že to skutečně je takový Robin Hood České republiky, ale kdo jsem já, aby si hrála na soudce. Přeji mnoho dalších úspěchů a srdce na pravém místě.

Lenoulinka
26.05.2021 4 z 5

Na jednu stranu zajímavé čtení, kdy nám je ze strany bývalého policisty pana Šlachty popisováno ​jak to chodí u Policie s vazbami na politiku.
Po přečtení mi to přijde, že on se prezentoval jako ten, který se svým týmem vyřeší vše prohnilé. Té práci určitě dal hodně, to mu nikdo upírat nemůže. Je to bohužel jen jeho jednostranný pohled. Určitě stojí za přečtení.

čef
25.05.2021 5 z 5

Robert Šlachta je určitě zajímavá postava, ale jeho způsob života nějak nemohu obdivovat. Rozhovor s ním mi leccos osvětlil, nicméně je to jen jeden úhel pohledu a to člověka, který téměř vše obětoval na pronásledování různých hajzlů a tak má prostě trochu problém někomu nebo něčemu důvěřovat. Takové lidi jsou určitě potřeba zrovna tak, jako takovéto knihy odhalující trochu více z naší nedokonalé reality.

Nymfadora.T.
21.05.2021 3 z 5

Souhlasím, že propojení policie a politiky je hnus, ale jinak mi to moc nesedlo. Nelíbil se mi styl vyprávění a vlastně ani nevím, co si myslet o panu Šlachtovi...

Zuzvil
17.05.2021 3 z 5

3,5* Knížka měla velký hype a tak jsem byla také já zvědavá co všechno pan Šlachta ozřejmí a prozradí na fungování (nefungování) státu, atd. Líbila se mi forma rozhovoru s panem Klímou (četla jsem ušima jako audioknihu a pan Klíma tam namluvil sám sebe). Chvilkama jsem nevnímala, když pan Šlachta používal zkratky (některé, jako ÚOOZ, jsou mi zřejmé, ale také tam bylo dost, které mi nic neříkali...ale to mohla být i chyba audioknihy, věřím, že v tištěné knize byly třeba vysvětlivky na konci knihy). Každopádně z knížky si žádný extra nový poznatek neodnáší, můj pocit je spíše neurazí - nenadchne, ale spíše se kloním, že to bylo zajímavé, proto mé hodnocení s půl hvězdičkou :-)

karaliene
11.05.2021 4 z 5

Kéž by v sobě víc lidí vykřesalo odvahu otevřeně, do hloubky a velmi konkrétně mluvit o moru dnešní doby. O zvůli, vládě strachu, amorálnosti, manipulacích, bludné bohorovnosti...nejsou totiž jen otázkou policistů, politiků, soudců. Mám pocit, že pomalu, zato s nabírající silou, prostupují vším.