Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

wimpzk
08.05.2021 5 z 5

Knihu jsem zkonzumoval jako audioknihu téměř na jeden zátah a moc dobře mi z toho poslechu nebylo. Popis všech notoricky známých kauz zevnitř, tedy z pohledu bývalého ředitele ÚOOZ je jaksi nekompromisní a drtivý. Propojení politiky s organizovaným zločinem a justicí skutečně děsí. Doufám, že se najdou odvážní politici s odvahou tuhle chobotnici vyzvat na souboj.

JP
01.05.2021 3 z 5

Třicet let klouzání po povrchu aneb mediální guláš pro Šlachtův nástup do politiky. Čekal jsem náhled do pozice výše postaveného poldy, ale co je řečeno vám vlastně nic nedá, co by vás mohlo zajímat, to se neřekne, nebo obejde (nemusí ani nutně lhát, prostě se jen vyhne tomu říct pravdu, nebo se položí otázka, se kterou se dá pracovat). V tomhle ohledu je prakticky ironií, že já se o politiku víceméně nezajímám, ale tohle je očividný. Je to jako říct, tady se otevřu o hnusu a říct: Víte, on je to svým způsobem hnus... ale nechtěl bych o tom hlouběji mluvit, nebo přemýšlet, nebo to snad bagatelizovat... takže vám radši povyprávím, jak jsme si s klukama krátili chvíli, když jsme zrovna nehonili členy podsvětí - zdokonalovali jsme instantní nudle. Šlachta působí na povrchu jako sympaťák, ale to byl i Ted Bundy. Chci jen říct, můj instinkt mi říká, že tady něco prostě nehraje a že kdyby Šlachta přinesl tu kýženou pravdu, asi by nešel do politiky, ale do hlíny. Vadí mi především záměr knihy, sic je třeba Šlachta v pohodě a čistej jak lilie.

evineckY
24.04.2021 3 z 5

Jak je vidět, naše politika je jedna obrovská kupa hnoje bez špetky morálky.

parxel
11.04.2021 5 z 5

Pohybovat se 30 let v prostředí, které popisuje Robert Šlachta v této knize, musí být nesmírně náročné. Zejména z toho důvodu, že popisované události nejsou zcela jednoznačné a lze na ně nahlížet různou optikou. Proto je nesmírně důležité udržet si odstup a rozlišovací schopnost toho co je a není za hranou zákona a někdy, což je mnohem důležitější, za hranou morální a etickou.

Autor - Josef Klíma, nechává toto posouzení více méně na čtenáři. V každém případě to pro mne bylo čtení "zajímavé" a "podnětné", ale zároveň mi po něm zůstal takový pocit určité "emocionální pachuťi", z toho co se u nás v České republice děje. Podle mého názoru, tady ve veřejném životě chybí nějaká významná osobnost, která by byla morální autoritou a vzorem pro ostatní lidi vč. politiků. A to je asi to hlavní, nad čím mne tato kniha donutila se zamyslet.

lupo
10.04.2021 5 z 5

Děkuji obou pánům, za rozkrytí pozadí naší policie a vše kolem. Bohužel je hodně špatné jak politika zasahuje všude kam může a ovlivňuje vše co se dá. Kniha se čte trošičku složitěji díky množství lidí, o kterých se píše.

lištička123
06.04.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, stojí za přečtení. Ujistila mě opět o tom velkém bo....lu v naší politice.

iwosh
03.04.2021 3 z 5

Jak nesnáším politiku, tak po přečtení hned dvakrát.

rumova_kulicka
01.04.2021 5 z 5

Všichni to tu komentují decentně. Já to napíšu na plnou hubu. Je to k zblití a k pláči, co se nejen v té politice děje... Marnost, boj s větrnými mlýny. Divím se, že po tom všem je pan Šlachta ještě při smyslech. Smekám před jeho nasazením. Knihu jsem musela několikrát odložit, abych to rozdýchala.
Díky za vhled do policejní práce, osobního života i do všech těch kauz. I kdyby to byla jen z poloviny pravda, nebude to míň otřesné...

oblakaknih
23.03.2021 4 z 5

4,5/5
Tato kniha značně vybočuje z mé komfortní zóny, takže jsem ji ani neměla v plánu. Potom mě mamka překvapila a knihu mi dala dárkem. Nakonec jsem za to opravdu ráda, protože nelituji jediné přečtené strany.

Toto čtení pro mě nebylo lehké, nebudu lhát. Měla jsem problém se na čtení soustředit, kniha se četla pomalu a některé pasáže pro mě prostě nebyly. Tak to ale s touto knihou je.

Pravděpodobně nebudu umět sepsat plnohodnotné hodnocení, protože v této oblasti nejsem nijak zvlášť znalá.

Kniha je zpracovaná formou rozhovoru, což čtení značně ulehčuje.

Oba autoři působí upřímně, vše podávají lidsky a nebojí se otevírat složitější témata. V knize je vyjádřeno velké množství názorů naprosto otevřeně.

Pokud se o tuto tematiku zajímáte, kniha by vás jistě neměla minout.

Pro lidi, kteří se opravdu vyznají v politických kruzích bude mít kniha možná větší hodnotu než pro mě. Bojím se, že ji svojí neznalostí nedokážu naplno ocenit. Přesto to pro mě bylo velmi obohacující a zajímavé čtení a otevřelo mi v mnoha ohledech oči.

Tuto knihu považuji za důležitou a doporučuji její přečtení každému.

Majdoslava
21.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavá osobnost, pan Šlachta.

takana
21.03.2021 5 z 5

Zajímavá kniha.

petula22
19.03.2021 5 z 5

Myslím si, že pan Šlachta byl člověk na správném místě. Při čtení knihy mi až běhal mráz po zádech ze skutečností a popsaných událostí. Je nesmírná škoda, že takovýto člověk, který své práci obětoval vše a žil jen de facto pro ni, ji nakonec musel opustit. Raději asi nevědět, co vše se odehrává za oponou.

temna.vila
13.03.2021 4 z 5

Pro mě osobně je Třicet let pod přísahou velmi zajímavým příspěvek, co se nejen politické scény týče. Samozřejmě se dá předpokládat, že sbory podléhající panu Šlachtovi zde budou především velebeny oproti kritice ostatních útvarů. I přesto jsem se lépe zorientovala v několika kauzách daleko lépe a dokázala jsem se prokousat mediálním balastem. Oceňuji především otevřenost, s jakou pan Šlachta odpovídá na veškeré dotazy.

Zlajda95
11.03.2021 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, což byla dobrá volba, když se ukázalo, že je kniha psána formou dialogu.

Kniha pro mě byla zajímavá nahlédnutím do zákulisí policejní práce a známých kauz. Některé zážitky z různých policejních akcí se pomalu blížily scénám, které známe z kriminálek a špionážních filmů. V problematice organizovaného zločinu u nás se neorientuji, ani té politice nijak moc nevěnuji pozornost (neb mám pocit, že to fakt už nemá smysl)... takže kniha mi přinesla spoustu nových informací. K tomu, abych si ale udělala celkový obrázek, bych se těm tématům musela věnovat systematicky a znát i pohled té opačné strany.

Pan Šlachta se prezentuje jako mimořádně čestný a schopný člověk, který vidí svůj smysl života ve službě lidu, ať už v roli policajta, celníka, či politika. Tento obraz na mě působí nerealisticky, až nesympaticky. Nabyla jsem dojmu, že ani nepřipouští, že by také někdy mohl udělat nějakou chybu... některé pasáže knihy mi přišly zkrátka jako ozvěny zraněného ega.

Aktuálně se snaží vstoupit do politiky se svým hnutím Přísaha, tak hádám, že ještě bude příležitost udělat si o něm a jeho osobnosti komplexnější obrázek, a pokud bude jeho sebeprezentace korespondovat s jeho dalším jednáním, miléráda pak i zvýším hodnocení této knihy.

tonysojka
11.03.2021 3 z 5

Poslouchal jsem audioknihu načtenou Davidem Prachařem a panem Klímou.Zpracování se mi nelíbí,z Klímových otázek jsem zklamán,moc se nepředvedl.Šlachtovy odpovědi v podání pana Prachaře mi zněly jako příliš dlouhé monology a obhajoba práce "úooz" s takovým jakoby "mirekdušínovským"vyzněním.Velmi se mi líbily kapitoly o "albáncích " a "informátorech" a samozřejmě kauza "Nečas-Nagyová",při jejíž připomínce se mi chtělo po našemu "řygat".Za nástup "ANO" a odsouzeného estébaka do čela České republiky opravdu nemůže Šlachta ,jak je mu podsouváno ,ale tandem Nečas-Nagyová a jejich předchůdci.Ve zbytku vyprávění o soupeřeních mezi jednotlivými útvary jsem se ztrácel.
V žádném případě nechci shazovat práci pana Šlachty a jiných poctivých slušných pracovníků ve službě v boji s organizovaným zločinem a mafií v naší jakoby "demokracii",ale tohle audio mi nesedlo.

vlastimil577
08.03.2021 4 z 5

Dobře se četla.Něco si dovedu představit, ale jestli je vše pravda?

Amy27
08.03.2021 3 z 5

Opravdu upřímná životní zpověď Roberta Šlachty. Samozřejmě je to pouze z jeho pohledu, ale Josef Klíma mu to rozhodně nedal zadarmo. Některé otázky byly na tělo a nepříjemné, proto jsem knize věřila vše. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Hodně věcí jsem znala z filmů a nevěřila, že se to děje i v reálném životě.. No a aha.. děje.. v ČR obzvlášť. :O Kniha byla zajímavá, místy i vtipná, ale některé pasáže byly pro mě zdlouhavé... a ta spousta jmen a faktů mě místy již nudila.. tedy kvůli čtivosti muselo hodnocení trochu níž.

ujira
05.03.2021 4 z 5

Zajímavý rozhovor se zajímavým mužem, oddaným své práci a vlasti.

epete
05.03.2021 2 z 5

Velice zajímavé nahlédnutí do práce policistů - postupy, řešení případů, organizace policie a síly, které mají na její fungování vliv. Škoda, že autoři nepřidali stručné "medailonky" významných případů pro větší přehlednost. Mimochodem, myslím, že obraz jednotlivých případů v médiích poměrně přesně zrcadlí, komu vlastně médium patří (bohužel, asi to platí i pro média veřejnoprávní).

Dant76
25.02.2021 5 z 5

Kniha o tom co vše je možné v dnešní době v naší zemi, o něčem jste možná slyšeli, o něčem četli, ale některé věci by vás ani nenapadly, že jsou v dnešní době možné a že se mohou u nás stát. O tom všem je tato kniha.
Doporučuji přečíst každému a zejména těm co mají růžové brýle a věří tomu co nám vykládají naši politici a že vše funguje a běží tak jak má a že je každému měřeno stejně.