Revoluce!

Revoluce!
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502450/bmid_revoluce-zLG-502450.png 3 1 1

Výjimečný český autor ve své absurdní románové hořké grotesce z blíže neurčeného místa upozorňuje na nesmyslnost řešení komplikovaných historických situací prostřednictvím násilí a komentuje mezi řádky aktuální českou realitu. Revoluce připravovaná v Lidovém domě připraví několik tragikomických situací. Neprávem odsouzený naivní rozhlasový mistr zvuku Dušan Beránek, šikanovaný ve vězení vrahem Pštrosem, je po vypuknutí revoluce nominován na prezidenta. Tlučhuba Petr Semlela, tlachající o nutnosti revoluce na každém rohu, si ji ve skutečnosti nepřeje, neboť mu vyhovuje jeho pozice celebrity. Vrah Pštros získává významné společenské postavení a Semlela utíká ze země na Západ, aby však místo toho dorazil na Východ. Poradí si i s tím a požádá cara o pomoc. Zatímco revoluce navzdory potížím tak nějak pozvolna vítězí, přichází Semlela s carským vojskem. Satirický hořce úsměvný román bizarně reflektuje českou politickou a společenskou současnost a odhaluje autorovy názory a obavy z aktuálního vývoje českého směřování.... celý text

Teckovana
20.02.2020 3 z 5

Binarova románová reflexe československých dějin 20. století je svérázná, pokřivená do absurdního šklebu. Zdá se, že jsme odsouzeni své dějiny neustále opakovat. Není to špatné, děj je napínavý, některé situace opravdu vtipné, někdy úsměv poněkud zamrzá, nicméně autor rád opakuje již použité dialogy a popisy, takže je možné, že slabší povahy knihu nedočtou. Co oceňuji velmi, je autorův zasvěcený pohled na naši justici, vězeňství a politiku obecně, Kafka by to nepopsal lépe. Slušných 70%. :-)
PS: Docela mě zaráží anotace knihy, která vyzrazuje téměř veškeré zápletky románu až po poslední kapitolu. Rozhodně nedoporučuji číst anotaci předem. :-(