Řecké štěstí

Řecké štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512714/recke-stesti9AzCgw-OV3-.jpg 4 73 24

Autorka žije už déle než pětadvacet let v řeckém kraji Epirus, provdala se tam, založila rodinu a našla štěstí. Řecké štěstí. Zemi zná jako málokdo jiný, a protože tradiční Řecko, které ji kdysi okouzlilo, postupně mizí, rozhodla se o něm psát –⁠ o jeho zvycích, tradicích, historii i legendách, ale také třeba o jazykových záludnostech a úskalích života v cizí zemi. Mimo jiné se dozvíte: - Proč se Řekové zdají tak šťastní a bezstarostní - Jaká jsou tradiční řecká jídla - Jaké mají v Řecku vánoční cukroví a recepty na ně - Jaký mají Řekové vztah ke zvířatům - Proč mají Řekové Dušičky dvakrát za rok - Proč Řekové věří na úterý třináctého... celý text

Jane2016
18.05.2023 5 z 5

Ach, Řecko jsem navštívila s kamarádkou dva roky zpátky a musím říct, že díky této krásné knížce jsem se do něj mohla zase na chviličku vrátit. Cítit sluníčko ve tváři a mořský vítr ve vlasech.

Čtení jsem si zamilovala prakticky hned, co jsem začala číst. Autorka píše poutavě, vysvětluje, jak se v Řecku jako češka ocitla, jaké jsou tamější zvyklosti, jak probíhá v Řecku svatba či jaký je tam vlastně život. Dále se můžete těšit na poznání řeckých receptů či legend, které jsou s Řeckem spojené.

Co se cestopisů a místopisů týče, letos jsem nečetla lepší knihu z tohoto žánru, než je tato. Čili, pokud milujete moře, slunce a cestopisy, Řecké štěstí Vám doporučuji přečíst všema deseti. Já se během čtení nesčetněkrát smála nahlas, občas jsem byla překvapená, ale nikdy jsem nebyla znuděná. Těch 260 stran Vám uteče jako voda.

Ps: Pokud hledáte krásnou a odpočinkovou knihu na léto k moři, nedovedu si představit vhodnější knihu, než je tato! Na pláž je to rozhodně #musthave!

eva3992
08.05.2023 4 z 5

Autorka vždy ráda cestovala a osud tomu chtěl, že nakonec skončila v Řecku, kde si i založila rodinu a potkala Řecké štěstí. Jelikož ji mrzí, že pomalu mizí tradiční Řecko, rozhodla se ho připomenout na svém blogu a později i v knize.

Mám ráda cestopisy a životopisy a tato kniha mi rovnou přinesla oba žánry. S Kateřinou jsem se přenesla do Řecka, dozvěděla jsem se jací jsou Řekové, jaké je s nimi soužití, rozdíly oproti Čechům, ale také jsem si přečetla o jejich tradicích, zvycích, legendách a historii.

Je to psáno vtipně, svižně, žádné zdlouhavé pasáže. Délka jednotlivých příběhů mi maximálně vyhovovala, žádné zbytečnosti, dozvěděla jsem se vše potřebné. Otáčela jsem stránku za stránkou a chtěla číst dál.

Osobní zážitky Kateřiny byly někdy úsměvné, jindy napínavé až dechberoucí. Při popisování prvního zemětřesení jsem měla slzy na krajíčku.

Kniha je doplněna o krásné fotografie, které Vás nalákají k výletu do Řecka. Při čtení jsem si hledala na mapách, kde se zrovna nacházíme, procházela si další obrázky z oblasti Epirus a dokázala jsem si představit, že bych tam klidně nějaký ten čas pobyla.

Pokud se chcete dozvědět více o této krásné zemi, i o tom, jak se tam autorka dostala, rozhodně po této knize sáhněte.

Danago
29.04.2023 5 z 5

Co mi zůstalo po dočtení této knihy? Štěstí a radost v duši.
Dočtete se mnoho informací o běžném životě v Řecku , o soužití v česko řeckém manželství, jak se vychovávají děti v takovém smíšeném manželství. Spoustu historek , které autorka právě na základě spousty nedorozumění zažila. Přiblíží vám běžný současný život v Řecku, školství, práci, svátky, řeckou kuchyni, velkou řeckou zbožnost a mnoho dalšího. Popisuje legendy, které se vyprávějí v Řecku mezi lidmi dodnes, řeckou mytologii, ale i historická fakta o Řecku. Dozvíme mnoho zajímavého , nového a mnohým z nás kniha trochu otevře oči. A když budete čtení dobře vnímat , přečtěte si mezi řádky to ohromné štěstí, které kniha šíří.
Jako většina čtenářů , kteří po knize sáhnou i já miluji Řecko a jsem šťastná, že jsem jej poznala zase o něco lépe.
Z autorčina projevu je cítit nesmírná láska k Řecku, k lidem a také velká pokora a poznání toho co je v životě opravdu důležité.

Rodina autorčina řeckého muže v knize nevychází zrovna pozitivně.

PeťulaV.
21.04.2023 5 z 5

Tady možná nebudu úplně objektivní, protože je to pro mě veliká srdeční záležitost a jsem nadšená už jen z toho pocitu, že tuto knížku držím v ruce. Katčin blog sleduji na FB už od samého začátku a čtení jejích každodenních příspěvků se pro mě stalo rituálem. V Parze, malém přímořském městečku, kde autorka Katka již spoustu let žije, jsme byli několikrát na dovolené a bude to pro nás už napořád to první místo, které se nám až do konce našeho života hluboce vrylo do srdíčka. Právě tam jsme si totiž až neskutečně moc zamilovali Řecko. Právě tam jsme si zamilovali Řeky, řeckou kulturu, kuchyni, našli si první řecké přátele a zkrátka a dobře právě tam jsme Řecku nadobro a úplně propadli. Od té doby už jinam než do Řecka nejen nejezdíme, ale hlavně už jinam ani nechceme. Pro nás láska na celý život a to právě díky Parze. Takže co komu budu vykládat, Katčiny příběhy jsem hltala jeden za druhým, někdy byly veselejší, jindy zase smutnější.. Ale o tom už život je. Katčin život i její vyprávění o Řecku, o Řecích a životě právě tam, pro mě od té doby bylo a stále i je takovým tím mým dobíječem baterek, ve dnech, kdy já být v mém milovaném Řecku nemohu. Katka o Řecku vypráví s obrovskou láskou, s úctou k lidem v této zemi, k jejich tradicím i jejich životnímu stylu. Řecko se stalo jejím druhým domovem, rodinou, životem. A kdo tam někdy byl, pochopí, že životem v ráji. I když i v tom ráji někdy přijde bouřka.. Když jsem pak na FB narazila na další její příspěvek, tentokrát s překvapením v podobě nově vycházející knihy, neváhala jsem ani minutu a okamžitě si ji objednala. A pak už jsem se jen těšila a těšila, dokud jsem ji neměla doma. Je to pro mě svým způsobem památka, jak už jsem psala neskutečná srdcovka, která mě naplňuje vzpomínkami a dělá mi radost už jen tím, že ji mám. Parga pro nás prostě vždycky bude tím prvním a nezapomenutelným místem, kde jsme poprvé pocítili, jak moc jde milovat i jinou zemi, jiný národ, jinou kulturu.. Pokud milujete Katčin blog, budete milovat i tuto knihu, protože v ní je totéž. Na FB je více fotek, ale jinak je kniha soupisem vybraným z těch každodenních příspěvků. Ani tady nechybí ta láska, pokora a nesmírná vděčnost k životu, který tam se svou rodinou může žít. Za mě moc a moc doporučuji nejen tuto knihu, ale i Řecko jako takové a vím, že kdo ho poznal, ví, o čem mluvím. A já abych se teď do krásné Pargy také povinně vrátila, protože do této knížky nutně potřebuji i autorčin vlastnoruční podpis :o)