Na západ od ráje

3. vydání. „Když dinosauři vládli Zemi…“ V tomto díle, vysoce hodnoceném čtenáři i kritikou, jí stále ještě vládnou. Vesmírná katastrofa, která před 65 miliony let ukončila éru praještěrů, se ve světě tohoto románu nikdy nestala. Vývoj obřích plazů pokračoval dál a vyvrcholil Yilané, nejinteligentnější a nejvyspělejší rasou na Zemi. Když jsou však její příslušníci příchodem doby ledové přinuceni překročit oceán, aby prozkoumali a kolonizovali rozsáhlý a neznámý kontinent, dojde k prudkému střetu s novým a divokým savčím plemenem, s nímž se dosud nikdy nesetkali. Tito savci chodí vzpřímeně, loví a používají primitivní kamenné nástroje – a zbraně… Na západ od ráje je jedním z nejlepších výtvorů Harryho Harrisona. Příběh titánského střetu dvou zcela odlišných kultur vtáhne čtenáře do vzrušujícího děje jako vír maelstromu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424489/na-zapad-od-raje-2Cu-424489.jpg 4.4118

Ráj 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

West of Eden, 1984

Kniha Na západ od ráje

NicMocVládce
dnes

(+ SPOILER) Lidi nejsou nejvyspělejší rasou a musejí se smířit s tím, že s nimi někdo zachází jako s podřadnými bytostmi. Yiliané jsou velmi vyspělá společnost, jiné tvory používají tak jako my přístroje. Vládnou samice a to dost nesmiřitelně, i jejich vlastní samci jsou pro ně podřadnými bytostmi dobrými jen pro tu jednu věc. Přesto když se do jejich držení dostanou dvě děti děvče a chlapec, tak po prvotním pohrdání chlapcem, nakonec právě jeho nechají přežít a udělají si z něj jakéhosi domácího mazlíčka.

Čte se výborně, alespoň mě sedí styl vyprávění. Plánuji se k ní v budoucnu vrátit a mrknu také na jiné knihy autora.

Luigi1

Velice zdařilé pojetí tématu.Moc se mi děj líbil četl se sám.Bylo v něm hodně zajímavého a poučného.

Shashlick

[SPOILER] Zajímavý svět i příběh. Jen mi trochu vadilo, že civilizace murgu a hlavně jejich genetické výtvory se hodně podobaly těm reálným lidským. Autor mohl přidat více fantazie po této stránce.
Dodatky s popisem historie byly spíše matoucí a kniha by se klidně obešla bez nic. Do dalších dílů trilogie se nepustím.

romusak
10.12.2020

Před pětašedesáti miliony lety jsme čekali, že přijde ten meteór, ale on nepřišel.
Tím pádem (nepádem), přežili nejen motýle a savci ale i dinosauři, z nichž se vyvinuli inteligentní ještěři.

Tato Harrisonova trilogie (Na západ od ráje, Zima v ráji, Návrat do ráje) vypráví příběh tanu Kerricka, který byl byl i Yilané a o střetu civilizace ještěrů (Yilané) s pravěkými lovci (tanu).

Trilogie Ráj patří k mým, od prvního přečtení nejoblíbenějším.

"Snášet bídu dokáže každý, málokdo se však vyrovná s blahobytem" rčení Tanu.

sarka9190
15.08.2020

Za mě úžasná dobrodružná knížka. Narovinu, moc dobrých knížek na téma dinosauři vs lidi není. Kniha pro mne byla jedno velké dobrodružství a vzhledem k věku knihy si užívám to jemné kultivované vyprávění. Žádný složitý dej, přesto budoucnost hrdinů není jistá a kniha Vas nutí držet palce až do konce. Šťastného, hořkého?

ijcro
22.01.2020

Četl jsem první díl trilogie. Je to propracovaný příběh iracionální nenávisti ne nepodobné nenávisti třídního boje v prehistorické scenérii. Popisné a nezbytné části byly vloženy do příběhu jakoby mimochodem a vůbec nepůsobily nudně ani rozvlekle.

Lidé Tanu z doby kamenné byli prostě lidé doby kamenné.

Jen Yilané mě kapku zklamali. Odhlédnu-li od ilustrací, s prvními stránkami jsem očekával homizované bytosti neptačích dinosaurů typu Russelova evolučně modifikovaného Troodona, homosauroida nebo tak něco. Jenže… z popisu se dalo vyrozumět, že Yilané jsou přerostlé ještěrky, které umí na povel zemřít, nesnáší chlad, v noci musí spát a natální část života tráví v moři lovem olihní.

Každopádně to byla snad jediná šmouha na jinak skvěle vyprávěném příběhu. Zvlášť působivý byl popis netechnické civilizace Yilanů, jejich umění jak maximálně přetvořit a přizpůsobit zvířata i rostliny ke svým potřebám. Popis zvířete-mikroskopu, zvířete-fotoaparátu, zvířete-diktafonu, rostliny-škrtiče, rostliny-pasti, rostliny-plotu, zvířete-lodi atp. byly fakt fantastické.

Doporučuji a dávám plus

encyklopedie
09.12.2019

Ve své knize nás Harry Harrison zavede do alternativního světa, světa, jemuž dosud vládnou dinosauři.
Teorií o tom, proč vlastně vyhynuli dinosauři, je mnoho. V současné době se ovšem většina vědců přiklání k jedné z nich – té, že před pětašedesáti miliony let došlo ke kolizi Země s několikakilometrovým meteoritem
V alternativním světě Harryho Harrisona onen smrtící meteorit nikdy nedopadl…
Dinosauři se tedy vyvíjejí dál, nabývají na inteligenci a postupně budují pozoruhodnou, naprosto jedinečnou civilizaci...............................
Tohle je tak zajímavé čtení ....ale potřebuje několik desítek stran nejrůznějších vysvětlivek, dodatků či dokonce slovníků, z nichž se může zvídavý čtenář dozvědět o světě, v němž se příběh odehrává.....
Celá třídílná série je nadšpičková ....a proto 3x 321%

ludek.n
03.05.2018

Harry Harrison má ve své tvorbě obecně horší a lepší chvilky. Na západ od ráje patří jednoznačně do druhé kategorie. Promyšlený svět dvou zcela odlišných kultur je více než životaschopný a co víc, čtenář se při odhalování jednotlivých podrobností ze života Yilanè i Tanu královsky baví. Nevyhnutelný střet mezi nimi je vzrušující a má potenciál uchvátit a nepustit až do úplného závěru knihy. Hlavní postavy jsou vykresleny ostře a čtenář s nimi dokáže soucítit i prožívat jejich dobrodružství ruku v ruce. Pan Harrison stvořil vskutku brilantní příběh, který v podstatě nemá hluchá místa a čte se jedním dechem.