Queen

Queen https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231659/bmid_queen-nejvetsi-ilustrovana-historie-231659.jpg 5 44 12

Dlouholetý britský hudební publicista Phil Sutcliffe sepsal dějiny skupiny, sahající od předqueenovských počátků až po současnou podobu s Paulem Rogersem. Jeho vyprávění doplňují recenze všech studiových i živých alb, kompletní termíny koncertů, obsáhlá komentovaná diskografie, názory řady známých rockerů minulosti i dneška na Queen a jejich muziku. Exkluzivní postřehy bývalého šéfa technického týmu Petera Hince, dlouholetého producenta Reinholda Macka a rockera Billyho Squiera, s nímž Mercury také nahrával.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Slovart (ČR)

Queen: The Ultimate Illustrated History of the Crown Kings of Rock , 2009

Olous1
26.12.2021 5 z 5

Děkuji Ježíškovi, úžasná kniha, nejhezčí dárek a ozdoba mé knihovny. Je tam opravdu mnoho napsáno. Jsem velký fanoušek skupiny Queen, přečetla jsem mnoho krásných knih, ale tato je skvělá. Za mě 120%.

ladyKristyn
07.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, dostala jsem ji k vánocům a jen mi je líto, že tu dobu jsem nezažila. Písničky navždy zůstanou v srdcích.

Bomber
30.11.2019 5 z 5

Ano, jsem už starý... Jsem starý a nejvíce si to uvědomuji, když si vzpomenu na svoji milovanou kapelu Queen. Zamiloval jsem se do ní někdy v šesté třídě základní školy (to mi bylo 11 let), kdy jsem si nahrával z magnetofonových kotoučů z Francie (od spolužáka, který do naší třídy šťastně propadl, díky Mirku) na kazety Emgeton písně z alba Jazz. Poslouchal jsem Mustaphu, Fat Bottomed Girls ( to jsem ještě díky výlučné výuce ruštiny na českých školách netušil, že jde vlastně o "prdelaté holky") a Bicycle Race (aniž bych tušil, jak mě o pár let později nadchne rozkládací plakát k této písni vložený v originální vinylové nahrávce, kterou jsem si zasloužil překážkovým úprkem přes lavičky na černém trhu u Janáčkova divadla v Brně, kde tato deska stála tehdy doslova strašidelných 450 korun, což byla pro mnohé z nás v té době téměř půlka měsíčního platu a aniž bych chtěl prozradit zbytečně mnoho, rozhodně tento dnes již raritní plakát doporučuji milovníkům krásných nahých cyklistek). V roce 1983 jsem si dovezl z Rakouska LP desku Queen II (Black and White Side) a chtěl se rozdělit o svoji radost se spolužáky. A víte co? Ještě v roce 1983 nikoho z nich nějaká skupina Queen naprosto nezajímala. Kritik Dorůžka ji zmínil okrajově v Ecyklopedii populární hudby jako nijak zvlášť zajímavou skupinu vycházející z tradice britských kupletů a opery a věnoval jí pouhé čtyři řádky. Kde by mě v té době napadlo, že Freddie Mercury bude jednou prohlašován vědci za zpěváka s nejlepším hlasem v historii rocku. Pak přišel odporně taneční LP opus Hot Space a pravověrní rockeři se mi na střední za poslech tohoto alba lehce, ale výmluvně vysmívali. A Works? "Radio Ga Ga" a "I want to break free" ovládly hitparády a středoškolští rockeři by mě nejspíš zavraždili, nebýt mého souběžného poslechu alb AC/DC, Judas Priest a úchvatného Powerslave od metalově novovlných Iron Maiden. Ale upřímně, byť by jste byli stokrát skalním metalistou, úžasné Queen nešlo (i přes jejich úlety do disco světa) nemilovat. Paradoxně ovšem teprve díky těmto (rockery celkem upřímně nenáviděným) disco hitům zaznamenala skupinu Queen alespoň okrajově i česká mládež. Teprve po smrti Freddie Mercuryho v roce 1991 (mimochodem ve stejný den se mi narodil první potomek) vypukla dodnes trvající uznalá Queenmanie. Těší mě to a jsem rád, že jsem už jako školou povinné dítko osvědčil tak dobrý vkus, že jsem rozpoznal navzdory dobovým trendům kvality této kapely a mám ji rád už krásných 40 let. P.S. Vždycky jsem si říkal, že bych chtěl umět zpívat alespoň z poloviny tak dobře jako Freddie. V letošním roce uvolnila skupina Queen oficiální verzi aplikace, která umí srovnat váš zpěv se zpěvem Freddieho Mercuryho. Rozechvěle zkouším We Are The Champions a hle...shoda 73 procent. Odcházím spát dokonale šťastný. Jak bych mohl zrovna já nedoporučit tuto krásnou knihu? P.P.S. Na Népstadiónu v Maďarsku jsem byl a Freddieho naživo na vlastní oči viděl. Co víc si mohl puberťák ze socialistického Československa přát? A to tvrdím i s plným vědomím faktu, že tam tenkrát nějaký debil hodil mezi fanoušky cihlu, která dopadla jen pár metrů ode mě a naštěstí nikoho nezranila. Asi takhle... debilové byli, jsou a budou, ale Queen nám to vždycky tak nějak pomáhali lépe snášet.

Jane82
12.04.2019 5 z 5

Za sebe můžu vřele doporučit tuhle knihu. Je složena především ze skvělého obrazového materiálu, autor vycházel ze střípků různých rozhovorů s lidmi, co s klukama pracovali, i ze svých vlastních postřehů a vytvořil obstojné díl. Krásné fotky, osobní předměty, zajímavosti.. Prostě Božííí a nesmí chybět v mé sbírce Queen :-)

1amu
12.03.2019 4 z 5

K psaní těchto řádků přistupuji jako kritický obdivovatel skupiny. Výhrady mám k původnímu vydavateli MBI Publishing Company (2009), který z knihy udělal neforemného Goliáše (28x24 cm), těžkou nepraktickou věc - méně by bylo více. Příklady zde jsou:
Bezkonkurenčně nejlepší Beatles v písních a obrazech, autora Alana Aldridge (Panton nechal vytisknout ve Finsku) a Pink Floyd Shine on, prodávaný u nás u příležitosti koncertu v září r.1994. Obě vkusně upraveny.
Ale vracím se zpět ke Queen. Autor odvedl poctivou práci. Čtenář se dozví mnoho. Třeba to, že všichni členové skupiny mají ukončené VŠ vzdělání a zejména "lead" kytarista Brian May mohl být vynikajícím astronomem. (Jeho otec byl u zrodu letadla Concord). Bubeník Roger Taylor byl bezednou studnou šlágrových nápadů a jako první ze skupiny vydal svou sólovou desku. To není u bubeníků běžná věc. Zvláštní kapitolou knihy je povídání o duši Queen. Původně se jmenoval Farrokh Bulsara, narodil se perské matce a indickému otci v africkém Zanzibaru r.1946. Osamostatněním ostrova se dostali k moci muslimové a rodina rychle odletěla do Anglie. Farrokh začal studovat původně Politechnický institut, ale brzy přešel k tomu, co jej zajímalo primárně - k umění . S původním jménem by se zřejmě umělecky neprosadil a zvolil si jméno nové Freddie Mercury.
Čtenář se postupně dostává k informacím o tom, jak později jedná z nejvíce vydělávajících skupin v začátcích nejen hrála zdarma s tím, že kupovali divákům občerstvení (aby vydrželi do konce !) - ale i rozhodujícím přesunem pod mocného vydavatele firmu EMI, kdy přechod od firmy Trident si původní majitel nechal "pořádně" zaplatit. Zřejmě vrcholná léta skupiny byla koncem let sedmdesátých a léta osmdesátá (i když Bohemian Rhapsody vznikla mnohem dříve).
Líbilo se mi, jak Queen uprchli za vlády Labour Party s jejich přiblblou daňovou politikou do Mnichova, kde tvořili, natáčeli a vyjížděli do světa. Peníze plodí i vnitřní rozpory a hádky ve skupině. "Ponorková nemoc" třeba způsobila, že z ničeho nic odcestoval na Bali (!) basový kytarista John Deacon na 10 dnů !
Díky této knize se vzpomíná na tu éru a na krásné písně hezky. (Třeba Radio Gaga...hm).
Perlička: Na str.203 je kopie vstupenky na koncert Queen v Budapešti na Nép stadionu dne 27.7.1986 (4.řada, sektor O) cena ? Neuvěřitelných 250 forintů (při tehdejším kurzu Kčs-Ft šlo o pouhých 50.- Kčs !).
PS:
Přesto zůstávají v mém případě Nr. 1 Pink Floyd !

Rade
03.03.2019 5 z 5

Výborná, velmi dobře sestavená, vyvážená publikace o Queen. Je zde vše – o Queen, o jejich hudbě, nahrávkách, koncertech a velmi decentní formou i o jejich soukromí. A je dobře, že pod vlivem filmu Bohemian Rhapsody se opět zvedla vlna „queenománie“ a vzpomínání na Freddie Mercuryho. Postihlo to kromě pamětníků i další generace a svědčí to o tom, že tahle hudba je opravdu nadčasová.
Slovy francouzského choreografa Maurice Béjarta, který v roce 1997 uvedl balet Le Presbytère na hudbu Mozarta a Queen: „Invence, agrese, humor, láska, to všechno tam je.“

stanza
21.01.2019 5 z 5

Po návštěvě úžasného filmu Bohemian Rhapsody jsem zatoužila dozvědět se o legendární skupině přeci jenom o něco více.
Krásná ilustrovaná publikace která mě v této době doslova pohltila. Při čtení jsem si vyhledávala a poslouchala skladby Queen a poblouznila celou rodinu, doma teď posloucháme jenom Queen. Dozvíte se o vzniku kapely až po její současnost.
Po přečtení knihy se fanoušky určitě stanete, doporučuji je krásná.

Damato
16.01.2019 5 z 5

Úžasné.... doba kdy nikdo netušil, že fenomén jménem Queen zahltí svět a postihne nejednu generaci. Fanoušci se také dozvědí, co bylo, když Freddi už nebyl. Naprosto doporučuji všem, kdo pojem Queen mají ve svém srdéčku.

Dashmo
13.01.2019 5 z 5

Krasna kniha!uzasne fotografie, pacia sa mi recenzie jednotlivych albumov ako aj prehladny zoznam diskografie na konci, vsetky poznamky, postrehy, komentare, nazory - proste vsetko!dakujem za tuto knihu

Radunnie
05.01.2019 5 z 5

Pro mě srdcová záležitost, encyklopedie pro všechny (nejen) fanoušky tohoto vyjímečného uskupení. Velmi zajímavé a podnětné příspěvky od lidí, kteří měli tu možnost a čest osobně se setkat či dokonce spolupracovat s jednotlivými členy kapely. Mimořádně vyvedené je zejména vizuální zpracování knihy a barevnost jednotlivých stránek.

BobRyder
18.05.2017 5 z 5

O skupině Queen jsem přečetl už pěknou řádku knih, tato mne však zaujala asi ze všech nejvíc. Přináší dějiny kapely od toho, co předcházelo jejímu vzniku až po "rodgersovské" období a to vše je doplněno řadou velice povedených fotografií. Myslím, že se autorovi a ostatním přispěvatelům podařilo vystihnout výjimečnost této fenomenální rockové skupiny- zaujala mne například slova zpěváka Judas Priest Roba Halforda o Freddiem Mercurym: "Freddie měl tak neuvěřitelně všestrannej hlas, v jedné skladbě dokázal bejt miloučkej a pohodovej a pak vám prostě urval hlavu peckou jako Ogre Battle." To je myslím přesný postřeh a takovýchto zajímavých pasáží je tato kniha plná, každý fanoušek si zde přijde na své. Takže máte-li Freddieho, Briana, Rogera a Johna rádi, sáhněte po této knize, nezklame vás. Doporučuji vám to jakožto dlouholetý oddaný fanoušek Queenů. A když říkám dlouholetý, myslím to zcela vážně, jejich kouzlu jsem propadl dne 20.dubna 1992, kdy v televizi dávali přímý přenos koncertu na počest nedávno zesnulého Freddieho Mercuryho. Queeni se tehdy okamžitě stali mojí životní láskou a můj vztah k nim se dá nazvat fanatickým obdivem bez kouska nadhledu- byli to nadlidé a polobozi.Miloval jsem je s veškerou vášnivostí puberťáka. Možná to bylo dáno věkem, v němž objevujete svět, rodí se ve vás nový člověk, ale zpola ještě zůstáváte dítětem, které se snadno nadchne dárky pod stromečkem. Od té doby jsem nezažil, pokud jde o hudbu, už nic tak velkého a posedlost královskou skupinou mne neopustila dodnes. Tohle všechno tu píšu proto, abych vás přesvědčil, že vím o čem mluvím, když tvrdím, že tato kniha vám má co dát, jste-li aspoň zčásti takoví queenomilové jako já...

Eeli
28.10.2016 5 z 5

Bible pro fanoušky Queenů. :) Kniha obsahuje veškeré údaje o skupině od doby "před" až po současnost. Nechybí informace o jednotlivých členech, o veškerých albech atp. Dozvíte se, jak vznikly některé písně, jak se ze Smile stala skupina Queen, že si Brian May sestrojil vlastní kytaru, co bylo po Mercuryho smrti atd., atd. Nechybí přehled všech alb a písní na nich ani přehled koncertů, to vše s přesnými daty. Ilustrace jsou třešničkou na dortu. Kniha je napsána chronologicky, přehledně, velmi čtivě.