Pýthagorás ze Samu

Kniha o životě, dílu, době a následnících řeckého filozofa. Obsahuje tři hlavní texty od tří autorů (Porfyrios: Život Pýthagorův, Iamblich: Život Pýthagorův, Z. Kratochvíl: Pýthagorejství archaické doby), drobné texty Zlomky od Pýthagora a jeho následovníků a doslov od D. Ž. Bora.

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55453/pythagoras-za-samu-55453.jpg 4.67

Kniha Pýthagorás ze Samu

krnoha
28.06.2017

Jó Pýthagoras, to byl borec. Hned na začátku knížky máme moc pěkně napsaný životopis i s učením, ostatně mezi životem a učením u něj není rozdíl. To další jsou jen jsou jen zlomky, které mi nic neříkají, a něco z politiky, kdo koho v souvislosti s Pýthagorovým učením zabil a jak. Pronásledován snad byl na konci života i sám Pýthagoras. To už tak mezi normálními lidmi bývá, že jeden sjednocený s pravdou ty ostatní nasírá.

alef
22.11.2016

Baví mě, spolu s presokratiky, prvními filozofy, hledat obraz světa, hledat arché - počátek světa :-). Pýthagorás uvažoval asi takto: nejzazší možná vymezenost, která ve své krajnosti ztrácí rozměr je BOD – je JEDEN – vymezuje sebe sama → arché je tedy ČÍSLO … a čísel je 10 – lichá jsou vymezená, sudá neomezená … a tak tu máme 10 počátků :-)
1. mez x neomezené
7. přímé x křivé
8. světlo x tma
9. dobré x špatné
10. čtverec x obdelník.

Baví mě tahle vyprávění o prvních snahách pochopit původ lidí a vysvětlit vznik Země, jako místa kde žijí :-).