Pyramida

Pyramida https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301654/bmid_pyramida-4Ye-301654.png 4 206 45

Příběhy Wallanderových začátků. Kniha Pyramida tvoří v sérii románů o komisaři Kurtu Wallanderovi krok zpět do minulosti a odhaluje ystadského kriminalistu tak, jak ho ještě neznáme. První případ vraždy řeší Wallander coby jednadvacetiletý pochůzkář v Malmö; poté ho zastihneme jako mladého otce, čelícího na Štědrý večer nečekanému nebezpečí; dále jako detektiva ve středním věku na pokraji rozpadu manželství a posléze jako samostatného vyšetřovatele, který řeší brutální vraždu místního fotografa. V titulním příběhu se Wallander představuje již v roli zkušeného kriminalisty, který při své práci kombinuje metodický přístup s intuicí a objevuje nečekané spojení mezi havarovaným letadlem a vraždou dvojice osamělých starých sester. V této pětici poutavých příběhů, odehrávajících se před úvodním dílem série Vrazi bez tváře, sledujeme Kurta Wallandera na jeho cestě k sobě samému — jako výbornému kriminalistovi i jako člověku se všemi radostmi a starostmi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Pyramiden , 1999

cantona
16.02.2019 5 z 5

Wallander opět nezklamal! Mankell zde nabízí Wallanderovi začátky u policie v pěti příbězích z nich poslední je vlastně hlavní dle názvu knihy. A musím napsat, že je to opět povedené! Prostě detektivka, která vás baví v podstatě od začátku do konce. Žádná hluchá místa a hlavní hrdina prostě sympaťák...

IVANA0123
29.01.2019 3 z 5

Tyto povídky nebyly špatné, i když to není zrovna moje nejoblíbenější forma čtení. Líbilo se mi sledovat postupy a myšlenkové pochody, kterými se nakonec vždy vyšetřovatelé dostali k řešení. Ale musím přiznat, že občas mě zlobila samotná postava komisaře Wallandera - jeho negativní až mrzoutské smýšlení a jeho sólová zakončení, která se mu ve většině případů silně nevyplácela. Občas jsem ho nechápala a nerozuměla mu. Ale i tak si určitě přečtu i další jeho příběhy, protože jako celek byly dobré a líbily se mi.
(1/19)

orinka3
28.11.2018 5 z 5

Jméno autora je zárukou kvality. Docela obyčejně, civilně a s věcným nadhledem se kriminalista dopracuje až k samotnému rozuzlení záhad. A jako obvykle zapracuje náhodné spojení v mozku a nic nepřijde nazmar. Jediné, co mi nesedělo, bylo víc příběhů v jedné knize. Ale to je můj problém, že potřebuju tlustospisy:)

zdendula31
25.11.2018 5 z 5

Povídky moc nemusím,ale postavu komisaře Wallandera miluji.Kniha nezklamala,naopak.

MarianP
02.05.2018 5 z 5

Mankell je bez akejkoľvek debaty jeden z navýraznejších a najvýznamnejších spisovateľov severskej detektívnej literatúry. Vlastne možno bezkonkurenčný. Jeho diela sú dokonalé. Ovšem nie každé dokáže "predčiť" predchádzajúcu knihu od autora, ale Pyramída má nábeh veľmi vysoko. Jedná sa o knihu pozostávajúcu z niekoľkých noviel (Bodnutie, Trhlina, Muž na pláži, Smrť fotografa, Pyramída). Mne osobne najviac sedelo Bodnutie a Smrť fotografa ale aj ostatné sú výborné....

ArwenAragorn
27.11.2017 5 z 5

Výborná knížka detektivních povídek, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek Kurta Wallandera.

konicekbily
17.09.2017 3 z 5

Moje rozloučení s velice dobrým spisovatelem. Děkuji za vše.

petgona
05.09.2017 2 z 5

Cakala som podstatne viac. Ako prve sa mi nepacilo, ze kniha obsahovala viacero poviedok, o ktorych som do poslednej chvile dufala, ze budu na seba nadvazovat a v zavere, vo velkom finale sa dozvieme vsetky suvislosti. Bohuzial to sa nestalo. Zaroven mi vobec nesadol autorov styl, hoci to mohlo byt aj prekladom. Kazdopadne, miestami som mala pocit, ze citam autorove myslienky bez ladu a skladu - na jednom mieste Wallander uvazuje nad pripadom, v dalsej vete si spomenie na otca a nasledne sa znova vracia k pripadu. Ano, mozno to tak bolo zamyslane, mne to vsak prislo neupratane a malo putave.

PetK
22.05.2017 4 z 5

Sympatický náhled do minulosti. Je zvláštní představit si Wallandera mladého. Takový fajn kamínek do mozaiky. Ted už mi pravděpodobně zbývá jen poslední díl - Wallanderova ruka, a obrázek bude kompletní.

BaS1972
04.05.2017 4 z 5

Spojení několika příběhů do jedné knihy vnímám u tohoto autora jako poněkud netradiční.

šipek
18.04.2017 4 z 5

Tak můj oblíbený autor opět nezklamal. Mě se knihy tohoto spisovatele moc líbí a výborně se čtou. Pět příběhů vypovídajíci o životě Kurta mě zaujalo. Jen mě mrzí, že u nás v knihovně nemají celou sérii komisaře Wallandera. Hold si budu muset zbývající knihy dokoupit.

Selinute
22.03.2017 4 z 5

Tak na tuto knížku jsem v naší knihovně neskutečně dlouho čekala. Čekání se však vyplatilo. Pět poutavých příběhů mistra severské krimi, z nichž titulní příběh byl pro mě špičková záležitost, bylo opravdu dobrých a napínavých. A proto se ani vy nenechte odradit nízkým hodnocením této knihy, kdo si Mankella oblíbil, nebude ani tentokrát zklamán...

rodak
02.01.2017 5 z 5

Obsah jednotlivých povídek ,co se týče kriminálního vyšetřování -perfektní.Ze života mladého Wallandera i pozdější doba jeho života také luxusní .Výborná kniha.

Pjater
02.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha krátkých povídek, ve kterých můžeme nahlédnout do života mladého Kurta. Určitě doporučuji všem, kteří si chtějí doplnit informace o jeho životě a nemají nic proti krátkým povídkám.

lencin
15.11.2016 4 z 5

Mankell opět nezklamal. Ač povídka není můj nejmilejší žánr,zde se mi líbila

Hella
04.11.2016 4 z 5

Ač obecně zrovna neholduji ani povídkám, ani příběhům, které se v ucelené sérii vracejí na začátek všeho vyprávění, tak toto byl Wallander ve své nejlepší formě.

sagasir
02.11.2016 3 z 5

Zpátky do minulosti

Opět skvělý Mankell a jeho další počin (tentokrát už devátý) s hlavní postavou Kurtem Wallanderem, ale přesto to nebylo úplně ono. Bylo to jednoduše takové zvláštní číst znovu o postavách, které už v ostatních dílech této série zemřeli, ale přesto jsou najednou opět naživu a vlastně se s nimi k tomu všemu setkáváme jakoby z dřívější doby, než co se objevovali v dalších dílech série. Rozhodně nezvyk byl i zvyknout si na Wallandera jako na mladíka, pochůzkáře atd. Pyramida jako dílo dokazuje obrovskou oblibu čtenářů této série, jelikož byla sepsána jako reakce na otázku nadšených čtenářů, kteří se pídili po tom co se s Wallanderem dělo před úvodním dílem této série. Na jednu stranu je tedy určitě fajn, že jsme mohli komisaře opět poznat trochu jinak, ale jak jsem psal výše, tak vcelku trvá znovu si zvykat na oživlé postavy a onen návrat do minulosti. Kniha tak působí jako první díl této série, zvlášť když končí telefonátem, kterým úvodní díl Vrazi bez tváře začíná, ale přesto tomu tak není. Samotný komisař je zde jinak opět vykreslen jako sympaťák a skvělý pochůzkář až nakonec komisař. Z ostatních postav se mi pak nejvíce líbil jeho otec. Ten je zde vykreslen jako mírně řečeno podivín a pobavilo mě i jeho uvrhnutí do vazby, jelikož se snažil vylézt na pyramidu. Pyramida naznačuje, že se v ději opět podíváme do ciziny a samozřejmě tomu tak je. Z cizích krajů se v knize můžeme těšit na Egypt a Dánsko. Ještě dodám pár slov k samotným příběhům v knize se objevujících. Ty nejsou tolik napínavé, jako ostatní příběhy z této skvělé série, ale Mankell a jeho Wallander už jsou taková zavedená značka, že jim to s klidem prominete. Dějově však nenudí a příjemně ubíhají. Nejvíce se mně pak líbil poslední případ. Ten mi přišel takový nejvíce propracovaný a takový nejvíce se blížící tomu starému známému Wallanderovi a jeho případům. Rozsahově pak kniha znovu nijak nevybočuje a vy si tak můžete užít 423 stran počtení se svou oblíbenou postavou.

Byť opět skvělá kniha, tak pro mě zatím ze série s komisařem Wallanderem nejslabší a i proto ji uděluji v uvozovkách jen 70 %. Mám radši totiž již protřelého komisaře Wallandera z Ystadu a těším se, až si přečtu už desáté pokračování této skvělé série.

evasamankova
27.09.2016 4 z 5

Mankell mě nikdy nezklame, a nezklamala ani Pyramida. Čtivé povídky zajímavé nejen detektivními zápletkami, ale i průřezem Wallanderova života.
Pro Mankellův vypravěčský styl mám velikou slabost.

Modrina
21.09.2016 3 z 5

Moje první knížka od tohoto autora. Možná jsem měla začít nějakou jinou, nevím. Nebylo to špatné, ale něco tomu prostě chybělo. A překladatele bych ráda upozornila, že první osoba množného čísla od slova "abych" není "abysme", ale "abychom". Je to použito v celé knížce (elektronické) a při absenci hovorové češtiny to dost ruší.

Karcoolka2210
22.08.2016 3 z 5

V celku dobré čítanie. Vo forme 5 kratších príbehov sa dozvedáme o Wallanderových začiatkoch v práci, o vzťahu s Monou, otcom a dcérou a v neposlednom rade s jeho kolegami z práce. Kto má Wallandera rád, tak si to prečíta.

detektivní a krimi povídky

Henning Mankell