Půlkacíř

Druhé, doplněné vydání.
Zajímavá výpověď Karla Kryla o klíčových momentech jeho života, o jeho úspěších i prohrách, o naději i víře, o jeho pocitech a náhledech.

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112885/pulkacir-112885.gif 4.5136
Literatura česká, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Academia

Kniha Půlkacíř

AlLois
25.11.2020

Velmi profesionálně zpracovaný Čermákův rozhovor s velmi mimořádným českým básníkem a písničkářem, který měl tu smůlu (a zároveň i štěstí), že jeho témata byla z velké části ovlivněna nepěknou politikou minulého století. Takto také já, velmi mladý hodnotitel, vnímám jeho osobnost, která je v Půlkacíři perfektně zmapována, od oblíbeného mladíka až po stárnoucího muže, který říká nepříjemné věci. Jsem velmi rád, že jsem mohl do této jeho osobnosti proniknout alespoň skrze médium rozhovoru. Každá kapitola jeho života měla něco do sebe, dá se o ní přemýšlet, ale za mě velmi silná (možná i nejsilnější) je právě část o Krylovu v porevolučním období, o tom, jak rozbíjí vlastní pomník a jak kdysi populárního písničkáře lidé kolem něj dezinterpretují a dělají z něj mrzutou, nenávistnou figurku. Nechci tvrdit, že s ním mohu souhlasit ve všem, ale jeho situaci po revoluci, která snad byla něžná či sametová, bych mu nezáviděl.

Znedla
24.11.2020

Kniha napsána jako rozhovor mezi Karlem Krylem a Milošem Čermákem, protkána Krylovskou poezií.

Karel Kryl je moje srdcovka, proto mé srdce zaplesalo, když jsem knihu Půlkacíř našla v knihobudce. Až se nechce věřit, jak prozíravý Karel byl a už chápu jeho touhu odejít z této "svobodné" země. No a kapitola Kdo je kdo je jen třešnička na dortu - to jak přesně všechny definoval - vážně mi z toho běhal mráz po zádech. Jen by mě zajímalo, co by říkal dnes na Miloše Zemana a na to, že naší zemi vládne člen StB....

Iljič
01.07.2020

Už chápu, proč ho tolik lidí nesnášelo (nebál se mluvit nepopulární pravdu, kterou ostatní neviděli nebo nechtěli vidět). Měl skvělý odhad na lidi, u kterých se to projevilo širší veřejnosti až časem (Havel, Klaus, Zeman,...). Zajímalo by mě, co by říkal na lidi, kteří si ho berou v dnešní době do huby. A líbil se mi objektivní pohled Miloše Čermáka, který se nebál pokládat nepříjemné otázky a nebál se odhalit jeho slabší stránky.

Arturo.Bandini
24.11.2019

Je mi 34. Přiznávám, že Karel Kryl - ať už coby písničkář, filosof, vlastenec, občan, umělec... mě po léta míjel. Až nyní, když kolem mne bylo obří "haló" s oslavami 30letého výročí "svobody" (uvozovky záměrem), jsem si řekl, že bych se měl o Karlovi dozvědět něco více. Věnoval jsem tak pár dnů sledováním YT s mnoha rozhovory, dokumenty, písněmi... a nakonec si i přečetl tuto knihu. A už chápu ten "kult osobnosti", který je s ním spojen. A o to více se stydím za to, že takovému člověku vzdávám hold, až když načínám polovinu čtvrtého desetiletí svého žití. Všechna čest Tobě, Karle! (Byl) jsi opravdový hrdina.
(Mj. jedna věc mne přeci jen rozptylovala - a to "jsi se" namísto "ses" v autorových otázkách.)

pepa4081
11.05.2019

Od dětství jsem velkým milovníkem poezie Karla Kryla, a vždy mi byly blízké jeho názory a životní postoje. Půlkacíř je vlastně jakýsi komentovaný životopis, podaný formou otázek a odpovědí. Kniha je co do faktů poměrně bohatá, a jde o velmi příjemné čtení, i když leckdy o nepříjemných věcech. Těm, kteří se o Karlu Krylovi chtějí něco dozvědět, ale i těm, kteří na něho chtějí jen zavzpomínat, vřele doporučuji.Osobně se ji pokusím někde sehnat, abych se k ní mohl kdykoli vracet. A mnoho jeho myšlenek by bylo třeba vtlouct do hlavy především politikům.
Nanejvýš uspokojivé.

Jana283
29.04.2019

Je mi líto, že už tu není. Ale asi by byl ještě smutnější než si ho pamatuji z doby před jeho předčasným úmrtím.

DivnýJanko
10.09.2018

mimoriadne zaujímavá kniha, kde Kryl až chirurgicky presne okrem svojej životnej púte okomentuje aj porevolučné diane a jeho osoby a "osobnosti" odporúčam

Felsenberg
08.12.2017

Hořkost komunizmu, exilu i porevoluční džungle. Básník, písničkář, kritik Karel Kryl. Ve jménu peněz a mamonu zase ryjeme držkou Karle...