Psí park

Psí park https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434176/bmid_psi-park-I0w-434176.jpg 4 76 25

Finská spisovatelka Sofi Oksanen ohromila svět svým třetím románem Očista (2007, č. 2010), který byl rovněž úspěšně zfilmován. Téma silných ženských hrdinek neopouští ani v nejnovějším díle, pojednává o nich však přeci jen trochu jinak. Byznys s dárcovstvím vajíček připomíná „vykořisťování žen jako v nedávném románu Norma. Mladá ukrajinská žena Olenka vypráví, jak se z pouhé dárkyně vajíček vypracovala na koordinátorku firmy, která za tímto účelem vyhledává co nejkvalitnější adeptky a verbuje je podobně jako do modelingové agentury. A pak se něco pokazí – a Olenka musí uprchnout do Finska. Jenže minulost ji dostihne i tam.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Odeon

Koirapuisto , 2019

vesihiisi
08.02.2021 3 z 5

Sofi Oksanen mám moc ráda, ale musím říct, že mi víc sedí její estonštější, historicky laděné romány. V Psím parku je hodně emocí, výrazné téma, ale děj na mě postupuje zbytečně pomalu, všechno je okázale tajemné, na každé stránce se MLUVÍ o nebezpečí, ale nestrhlo mě to natolik, abych ho i CÍTILA.

Podlavicí
03.01.2021 4 z 5

Psí park ve vás vyvolá tíseň v kteroukoli denní dobu. Je to kniha stojící na reálných, mrazivých faktech, podložená ještě mrazivějším a tísnivějším pozadím denně přehlížených světových událostí. Na poměrně malém prostoru se zde tísní nehumánní byznys s dárcovstvím vajíček, beznaděj mladých neplodných párů, odpudivé pozadí špinavých uhelných dolů a ukrajinské politiky a lapání po dechu člověka, který se do všech těchto věcí namočí a bojuje o přežití. Psí park je v rámci možností výborná kniha. Je ale až nesnesitelně odpudivá. Odpudivá svým prostředím, svými protagonisty, svou dějovou linkou. Je ale nadčasová. A velmi aktuální.

los
25.12.2020 2 z 5

příběh mě nezaujal, nepřekvapil, i když jsem si od tématu i prostředí hodně sliboval, kniha asi potřebuje empatičtějšího čtenáře, resp. čtenářku

katasokolov
24.11.2020 4 z 5

Nová knížka Sofi Oksanen se tentokráte zaměřuje na téma neplodnosti a dárcovství vajíček. Příběh je zasazen převážně na Ukrajinu, ale také do Finska nebo Estonska. Autorka skvěle popisuje reálie a události jako - rozpad SSSR a následnou tvrdou privatizaci na Ukrajině, rozdílné životní podmínky na západě a na východě, výdělečný byznys dárcovství vajíček a sňatkový byznys, snahy mladých pohledných Slovanek dostat se za lepším, drogová problematika, změny na Ukrajině po oranžové revoluci a konflikt na Ukrajině v roce 2014. Hlavní hrdinka se z modelingového průmyslu dostává do firmy, která řeší neplodnost bohatých párů . Po čase je nucena z Ukrajiny uprchnout a žít mimo radar ve Finsku. Minulost ji ale dožene a my můžeme sledovat, jak se s tím snaží hlavní postava popasovat. V knize jsou jasně patrné psychologické prvky, ale také třeba ty detektivní. Samotný příběh je rozdělen do tří časových rovin, které se prolínají - 1) dětství hl. postavy, kdy je nucena se s rodinou přestěhovat z Estonska zpět na Ukrajinu, 2) kdy hl. postava hledá zaměstnání a nalézá jej právě v byznysu s plodností, 3) hl. postava se již šestým rokem skrývá ve Finsku a dohání ji její minulost. Kniha byla velmi zajímavá a skvěle napsaná, ale na to jsem již u této autorky zvyklá !. Trochu jsem ale měla problém s koncem, se kterým tedy spokojená moc nejsem a dost mě tedy štvala postava Darji;).

LucieT.
03.11.2020 5 z 5

Vynalézavá Olenka a její příběh o přežití. Bouřlivé období postsovětské éry, nedávná historie Estonska a především Ukrajiny a jako protipól prosperující Finsko. Rodinné problémy, dárcovství, migrace, korupce, ale i touha po vlasti, lásce a rodině. Opět silná témata, ale od této autorky snad ani nemůžeme očekávat něco lehčího :)
Chytlavý, podmanivý román, který kousek po kousku odhaluje svá tajemství a nutí číst dál. Sofi Oksanen a její další skvělá kniha.

finská literatura Ukrajina dárcovství náhradní mateřství Helsinky

Sofi Oksanen