Psí dny

Psí dny https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495624/bmid_psi-dny-k1Y-495624.png 3 11 2

Kniha Anji Dahle Øverbye je působivým debutem inspirovaným dětstvím autorky v severozápadním Norsku. Psí dny jsou jev spojený s koncem léta. Podle starých lidových pověr je to doba, kdy je obzvláště horko, všechny usazeniny stoupají k vodní hladině, jídlo hnije a psi snadněji divočí. V této době se setkáváme s Annou - dívkou nalézající se mezi dětstvím a dospíváním. Intenzivní přítomnost upoceného léta poznamenává její vztahy s přáteli a rodinou. Anina nejlepší kamarádka Mariell je přitahována o něco starší Karianne. Nové kamarádky se věnují nejvíce samy sobě a Anne odhánějí. Ta je příliš mladá na to, aby chodila do klubu pro mládež, a příliš neposedná, aby si našla jinou zábavu. Spřátelí se znovu s Mariell? A co je pro to ochotná udělat? Komiks je nakreslený jemnými tahy a s citem pro vystižení lidských osudů. Kresba také zdůrazňuje roli, jakou v příběhu hraje příroda západního Norska.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Centrala
Originální název:

Hundedagar , 2019


více info...

Komentáře (2)


Nezletilci
Nezletilci
24.07.2023 3 z 5

Takto komiks hodnotí Marta (13 let), celou recenzi na jdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Není to dlouhé čtení, mně četba zabrala zhruba půl hodinu, ovšem některé části jsem musela číst víckrát, jelikož pro mě byly trochu náročné na porozumění. Například se mi zdálo, že příběh měl zvláštní, řekla bych nedokončené vyústění. Může to být tím, že možná bude pokračování, nebo jsem to zkrátka jen nepochopila. Kdybych měla tento komiks finálně zhodnotit, řekla bych, že patří rozhodně k těm, které by si každá dospívající dívka měla přečíst..."

Snoopi
Snoopi
28.10.2022 3 z 5

Zajímavý komiks o jednom nezvyklém, trochu fádním a zároveň i poněkud přelomovém, létě v životě dospívající dívky. Děj se odehrává v roce 1992, což zjistíme čirou náhodou z obrázku, v němž na zdi visí kalendář. A takhle "náhodně" si pak z epizod skládáme ucelený obrázek, ledacos si dokonce musíme domýšlet.
Bez jakéhokoliv úvodu jsme vrženi přímo do příběhu. Hrdinkou je Anna, dívka na přelomu dětství a dospívání, která postupně zjišťuje, že někdy je poněkud "nepohodlné" zůstávat v pozici hodné holčičky, ba je dokonce žádoucí občas i pořádně "zazlobit". Ráda kreslí a velmi nelibě nese, že její nejlepší kamarádka Marielle se daleko více přátelí se starší Karianne. Objevuje nečekané emoce, jako je závist, žárlivost i zklamání, a to vše si uvědomí v momentě, kdy se dozví, že obě již navštěvují klub, kam ji pro její věk vzít nemohou.
Neuvědomuje si, že si z ní kamarádky často jenom střílí, a někdy se i baví na její účet, hlavně díky její naivitě. Navíc Karianne je naschvál podněcuje k různým zlomyslným lumpárnám. Anna o své přátelství dále bojuje, přestože vnímá, že spousta věcí již není tak jednoznačná, jak se jí jevila předtím...
V knize jsou krásné černobílé ilustrace, které asi nejlépe vystihují ráz krajiny a zachycují výrazy tváře.
Autorka zaznamenává i události plynoucí "jen tak okolo", tedy mimochodem: díky tomu zaregistrujeme smrt souseda, ale bohužel se o něm již nedozvíme nic bližšího. Mrzí mě, že kresby obličejů několika vedlejších postav nejsou více propracované - měla jsem problém rozeznat, o koho přesně jde, navíc mi v komiksu chyběly nějaké "vysvětlující" části, neškodilo by přidání vypravěče. Při čtení jsem se musela často vracet, abych si děj lépe ujasnila: ubíhá po skocích, nikoliv plynule, a před námi se tak odvíjí ve formě krátkých epizod z léta, které Anna prožila. Kniha se mi líbila, zaujala mne, jenom kresby některých postav by možná zasloužily detailnější rozlišení, což zbytečně ubírá na srozumitelnosti příběhu.


Štítky knihy

dospívání komiksy

Autorovy knížky

Anja Dahle Øverbye
norská, 1981
2022  62%Psí dny

Kniha Psí dny je v

Přečtených14x
Doporučených1x
Knihotéce1x
Chystám se číst14x
Chci si koupit3x